studium

Přípravné kurzy na VŠ: Co od nich čekat a stojí to za to?

Nabídka přípravných kurzů každý rok roste a stejně tak se zvětšuje i počet studentů, kteří je využívají. A to i přesto, že jejich absolvování stojí nemalou částku. Je to ale se zvyšováním šancí na přijetí tak horké, jak jejich propagační materiály říkají?

Vybere si každý

Podtitulek není žádná prodejní finta, ale pouhé konstatování faktů. Ano, skutečně si může vybrat snad každý. Vzhledem ke konkurenci totiž vznikají různé typy kurzů a přístupů k výuce. Už dávno nejsou přípravné kurzy jenom o víkendovém sezení ve třídě, kde vám během dvou hodin natlačí do hlavy látku celého půlroku. Dnes si můžete vybrat klidně i cestu e-learningu.

student medicíny
work
#medikovookenko: Jak se připravit a přežít přijímací zkoušky na medicínu
10. 4. 2019
3 minuty o cestě na medicínu

"Byla jsem na kurzech na SCIO testy. Nestály ani moc peněz a zaplatila sis za to, na co ses cítila. Buď ti stačily jen příručky, nebo sis připlatila za trénink a materiály na internetu anebo jsi docházela na kurzy fyzicky. Pak sis mohla vybrat jeden nebo více termínů testování a zkoušet to, dokud jsi nedostala požadovaný percentil na výšku," popisuje svojí zkušenost Eliška, která aktuálně studuje na přírodovědecké fakultě. "Ale přišlo mi, že fyzické docházení na kurzy už byl trochu přežitek, opakovalo se tam i to, co bylo dostupné na internetu a jelo se podle otázek z příruček. Věřím, že některým to pomohlo v prohloubení znalostí, ale mně to přišlo zbytečné," uzavírá.

Stejně tak si můžete vybrat zaměření kurzů. Připravit se můžete nejenom na SCIO testy, ale také na medicínu, techniku či policejní akademii. Liší se i délka a intenzita kurzů. Ale stále platí, že kurzy nabízejí jak soukromé společnosti, tak samotné univerzity nebo přímo společnost, která testy vytváří.

"Mně osobně přípravné kurzy přišly zbytečné, ale to jen protože nebyly zaměřené na konkrétní fakultu," vysvětluje svůj postoj Kristýna, která se připravovala na přijímačky na medicínu. "Studenti na kurzech byli z různých ročníků středních škol, někteří byli už studenti jiné než lékařské fakulty a vůbec to byla nesourodá směsice lidí, takže výuka nemohla vyhovovat každému. Kdybych si příště měla vybrat přípravný kurz, volila bych nějaký, který pořádá konkrétní fakulta, na kterou se chci dostat," radí.

Přesto nejsou pro každého

Samotná existence kurzů neznamená, že byste se po nich měli hned vrhat. Nejvíc z nich vytěžíte, pokud toho z daného oboru moc nevíte nebo jeho výuka stála za starou belu, pokud se nedokážete sami přemluvit k učení nebo pokud nejste zrovna testový typ. Stejně tak přípravné kurzy hojně využívají uchazeči, kteří se na první pokus nedostali a už to nechtějí nechat náhodě.

studentka
work
Co dělat, když se nedostanete na vysokou školu? 6 tipů, jak využít rok volna
30. 10. 2020
2 minuty nápadů, co po škole

Naopak, máte-li docela solidní znalosti nebo silnou vůli a motivaci, je pravděpodobné, že přípravu zvládnete doma zadarmo. Podobně pokud potřebujete spíše individuálnější přístup, pomalejší tempo nebo máte v některém tématu velké mezery, je lepší sáhnout po klasickém doučování. Ale konečné rozhodnutí je samozřejmě na vás.

Na co koukat při výběru?

Nejenom cena je rozhodujícím faktorem při výběru toho správného přípravného kurzu. Zajímat by vás mělo i následující:

  • Jak kurz probíhá? Je to jenom nudná nalejvárna nebo vás opravdu chtějí na přijímačky připravit?
  • Jaký je obsah kurzu? Pokryje všechno?
  • Kolik vás bude na kurzu maximálně?
  • Dá se přijít na zkušební hodinu?
  • Jací lektoři vás budou učit? Ostřílení pedagogové s praxí nebo studenti vybraného oboru? Pamatujte, že každému vyhovuje jiný přístup.
  • Co všechno je zahrnuto v ceně? Budete si muset studijní materiály a přijímačky nanečisto doplácet nebo ne?

Samotný přípravný kurz vás na školu nedostane

Na začátku je ale třeba si uvědomit, že kurz není žádná formulka, která vás magicky dostane na vysokou školu. Ano, může vám to přinést značné výhody a zvýšit šance. Ale ta hlavní část stále leží na vás. Sebelepší lektor vám do hlavy znalosti nenacpe, pokud vy sami nechcete a pokud si nad to nesednete ve svém volném čase. To je totiž chybné očekávání spousty účastníků. Na kurzech vám mohou dát klíč, ale je na vás, jak ho použijete.

Závěrem: Stojí to vůbec za to?

Na tuhle otázku je těžké odpovědět, liší se totiž zkušenost od zkušenosti, člověk od člověka. Záleží na tom, jaký kurz si vyberete a i na vás. Jako vždy je nejlepší si sehnat co nejvíc referencí z okolí, pečlivě vybírat a hlavně vědět, co potřebujete. To dokazují i následující dvě zkušenosti.

studium
work
Dědičnost, nebo prostředí? Co předurčuje náš úspěch ve škole
3. 4. 2019
4 minuty o vzdělávání

"Byla jsem na kurzech OSP a ZSV a oba dva kurzy pro mě byly velmi užitečné. Konkrétně na kurzu OSP nám byly vysvětleny jednotlivé typy úloh a dostali jsme rady, jak nejrychleji úlohy vyřešit, protože při řešení úloh hraje čas velkou roli. To mi přijde jako obrovská výhoda oproti studentům, kteří kurzy neabsolvovali. Dostali jsme i spoustu materiálů, ve kterých jsme si mohli procvičovat úlohy i po skončení kurzů. Kurz bych ostatním určitě doporučila," vypráví svojí pozitivní zkušenost s kurzy Tereza, která se připravovala na SCIO testy.

Naproti tomu Lada, která se také účastnila kurzu na SCIO testy, to měla jinak: "Kurzy nebyly přímo od SCIO a nebyly ani moc užitečné. Asi to chce fakt kurz od té společnosti, která pak dělá i testy."

Pamatujte si: rozhodnutí je vždy na vás.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější