Studující student, studium

Tipy, jak zvládnout zkoušku na poslední chvíli!

Nejneoblíbenější období studentova života, zkouškové, je v plném proudu. Ale se Studentou je ponocování u psacího stolu s konvicemi kávy a plechovkami energy drinků minulostí. Jde to i jinak! Poradíme vám, jak se začít učit, když do zkoušky zbývá...

… 1 měsíc - Student poctivec

Jeden měsíc je opravdu hodně dlouhá doba na to, připravit se na zkoušku důkladně. Máš čas si zkompletovat poznámky, probrat se povinnou literaturou a připravit si všechny studijní materiály. Zpracuj si tematické okruhy a dobře si je schovej (do složky v počítači nebo rovnou do šanonu) - u státnic pak jako když najdeš.

TIPY STUDENTY:

  • Aby ses s učivem opravdu dokonale sžil, pověs si vypracované poznámkové archy na nejdůležitější místo v bytě - záchodové dveře (zevnitř). Alespoň dlouhé chvíle na oné místnosti dokonale využiješ.  Zde se také vyplatí mít po ruce například nějakou hodně nezáživnou bichli.
  • Pro kreativce - pokud máš doma diktafon nebo mikrofon připojený k počítači - načti si poznámky nebo některé kapitoly z literatury a nahraj si je do empétrojky. Můžeš se pak poslouchat třeba v autobuse nebo ve frontě na tramvajenky (hodí se hlavně ze začátku měsíce, kdy jsou fronty opravdu dlouhé.)

… 1 týden - Průměrný flákač

Na některých oborech už týden před zkouškou někomu trochu teče do bot. Poctivá příprava se musí smrsknout na to nejdůležitější. Pořád se dá ale s klidným svědomím uhrát aspoň dvojka. Důležité je si na začátku týdne sednout s diářem a prokonzultovat s ním, jaké máš plány. Dvě brigády, narozeniny kamarádky a oběd s babičkou nemilosrdně ukrajují z týdne drahocenné minuty.

TIPY STUDENTY:

  • Sežeň si poznámky (a všechny dostupné materiály ke zkoušce), dva papíry a hrnec kafe. Začni pěkně od začátku - projížděj materiály a na jeden papír vypisuj všechny otázky, které tě k tématu napadnou a u kterých je aspoň nějaká šance, že by se mohly u zkoušky objevit. Na druhý papír na ně piš správné odpovědi. Tyto dva papíry se od teď stávají tvými studijními materiály - zkoušej si odpovídat na otázky tak dlouho, až budeš znát všechny odpovědi.
  • Oblíbená metoda, kterou využíváme například my z redakce, je tradiční čtení svých poznámek pořád dokola v dopravních prostředcích. Denně každý z nás projezdí nejméně hodinu, mnohdy i víc. Tak proč tohoto "hluchého" času nevyužít trochu smysluplně?

… 1 den - Ajajaj

Student mobil
work
Aplikace, co vás podrží při studiu nad vodou
21. 9. 2018
pár minut tipů

Pokud ti do začátku zkoušky zbývá už jen pár hodin, může to znamenat jenom dvě věci. Buď jsi opravdu velmi otrlý flegmatik, nebo jsi o zkoušce nevěděl. Nevěš hlavu, pořád to ještě můžeš docela dobře zvládnout. A s trochou štěstí máš šanci dopadnout dokonce líp než ten jouda z bodu jedna.

TIPY STUDENTY:

  • Přemluv spolužáka, který se už na zkoušku začal učit dřív než ty, aby za tebou přijel a látku ti pěkně odvykládal. Tobě to pomůže, protože se dozvíš to podstatné a navíc ve srozumitelné lidské řeči (narozdíl od čtení skript), a kamarád si to aspoň zopakuje (k ústní zkoušce ideální).
  • Můžeš taky zkusit vypisování otázek, podobně jako v bodu 2, ale tentokrát se zaměř jenom na to nejpodstatnější. Představuj si, že jsi tvůj vyučující a zamysli se, co bys dal do testu za otázky nebo na co by ses zeptal svých studentů u zkoušky. Otázky a odpovědi si zapiš a pak už jenom zkoušej a zkoušej pořád dokola.
  • Projeď si studentské servery nebo dokumenty na Spolužácích. Najdeš tam určitě nějaké starší varianty testů nebo alespoň užitečné tipy od ostatních spolužáků.

Užitečné stránky s dalšími tipy k učení (v angličtině)

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější