Za velkou louží - článek 3

#Zavelkoulouží: Kvakeři a vzdělání za miliony

V dnešním díle mé minisérie bych vám ráda popsala americkou školu Friends school of Baltimore, kterou tento rok navštěvuji. Ačkoliv jsem se v mých předchozích článcích již zběžně zmínila o některých pro mě překvapivých zjištěních, ještě jsem neměla příležitost podívat se na americké školství pěkně zblízka. Tak jdeme na to!
USA vlajka, holka
work
#Zavelkoulouží: Kamarádi? (jedině s výhodami)
3. 4. 2018
2 minuty o životě v USA

Ve Spojených státech existují různé typy škol. Samozřejmě tady, jako v České republice, můžete najít klasické státní školy, ale kromě toho také soukromé, náboženské, dívčí, chlapecké a nakonec i domácí školy (homeschooling), které jsou tu hojně rozšířené. Já jsem dostala možnost navštěvovat tento rok soukromou střední školu, která byla založena náboženskou skupinou Quakers (Kvakeři), ale naštěstí zde studenty nijak nenutí praktikovat náboženství, a původního náboženského ducha můžete najít pouze ve způsobu vedení studentů, a to k pokoře a sounáležitosti.

logo školy
logo školy Foto: archiv Anny Sochorové

Vy jste pravděpodobně o Quaker náboženství nikdy neslyšeli, ale nebojte, já před příjezdem do USA také ne. Toto hnutí se vyvinulo z křesťanství a jeho vznik se datuje někdy v 17. století ve Velké Británii. Veřejnost tehdy kvakerské náboženství příliš neschvalovala, a proto se jeho stoupenci rozhodli přestěhovat do Spojených Států. V dnešní době se Kvakeři angažují v dobrovolnické práci a v roce 1947 získali za svou práci Nobelovu cenu míru. Kromě toho také neuznávají násilí, takže například v Americe je možné se vyhnout vojenské službě právě díky praktikování kvakerského vyznání. Friends school of Baltimore se liší od dalších soukromých škol v okolí hlavně díky náboženskému pozadí. Neexistuje zde volba krále a královny plesu či stejné uniformy pro celou školu.

Školní tělocvična
Školní tělocvična Foto: archiv Anny Sochorové

Studium se tu bere velice vážně, za podvádění hrozí vyloučení a pro každého žáka jsou známky na prvním místě. Je zde jen pár věřících studentů, ale i tak tu můžete najít pozůstatky náboženství z doby zakladatelů této školy- rok 1784. Každý týden se na půlhodiny celá škola sejde v Meeting house (Dům setkávání) pro Meeting for worship, kde všichni sedíme v tichosti a přemýšlíme nad svým životem. Nebudu vám lhát, pro mnoho studentů, včetně mě, to většinou znamená odpolední šlofík. Kromě Meeting for worship tu také probíhá Collection - každý den na krátkou dobu se celá škola sejde ve velkém sále a probíhají tu různé diskuze, promítání či přednášky.

Školní orchestr
Školní orchestr Foto: archiv Anny Sochorové

Pokud vám někdy v české škole přijde, že se o vás učitelé nezajímají, tady je to přesně naopak. Každý žák je součástí Advisory, což je skupinka přibližně deseti lidí vedená jedním učitelem a její složení zůstává stejné po trvání celé střední školy. Několikrát do měsíce se vždy sejdeme a povídáme si o změnách v našich životech, událostech ve škole a řešíme problémy ve společnosti. Koncept je to dobrý, ale úspěch Advisory záleží na jejích členech a v mé se bohužel nachází několik studentů, kteří na každou otázku odpoví Já nevím, či neodpoví vůbec. Na rozdíl od amerických státních škol, které se více podobají těm našim, ale mají kolem 2000 studentů, Friends school navštěvuje kolem 400 žáků, jednotlivé třídy jsou menší, a proto může každý učitel přistupovat ke studentům individuálně.

Školní muzikál Urinetown
Školní muzikál Urinetown Foto: archiv Anny Sochorové

Předměty se tu také velice liší od českých. Každý den máme pouze dvě nebo tři hodiny, které ale trvají 90 minut. Můžete si je navolit podle svých preferencí (s mírným omezením), a proto mám každou hodinu s jinými lidmi. Ačkoliv je americká škola rozhodně lehčí než ta naše evropská, množství úkolů vás může lehce srazit na kolena. Na začátku školního roku obdrží každý student lehký notebook a ten je poté používán během všech předmětů. Kromě velice efektivního vzdělávacího systému se Friends také může pyšnit skvělými zájmovými aktivitami pro všechny - sbor, orchestr, kapela, divadelní kroužek, debatní tým, robotický klub a mnoho dalších. Američtí teenageři žijí sportem- ve škole je možnost si vybrat z fotbalu, volejbalu, tenisu a mnoho dalších. Školní rok je rozdělen do tří sezon (podzimní, zimní, jarní) a v každé se hraje jiný sport. Já jsem na podzim hrála volejbal, v zimě squash a na jaře badminton. Školní den končí pravidelně ve 3:30 a poté začínají sporty. Friends disponuje několika velkými hřišti a tělocvičnami pro všechny možné účely.

Školní sbor
Školní sbor Foto: archiv Anny Sochorové

Pokud vám z mého popisu přijde Friends school jako ideální škola, máte pravdu, bohužel tento luxus není dostupný pro každého. Roční školné zde činí 800 000 korun (já jsem naštěstí obdržela stipendium) a proto tu také můžete najít převážně studenty patřící do vyšší třídy, kteří mají velice rozdílný způsob života než já a moji čeští přátelé. Domy s velkými bazény a tenisovými kurty či značkové oblečení tu nejsou výjimkou. Z bohatství školy i studentů také vychází mnoho překvapivých zjištění - ale o tom zase příště!

Zajímají vás další příběhy a názory z mého dobrobružství v Americe? Stay tuned till next week!

Anička

Máte na mě dotaz? Napište mi na email anicka-s@centrum.cz nebo na sociální sítě!

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější