New Media Inspiration

Zničí nás umělá inteligence? Konference New Media Inspiration hrozila i bavila

Je umělá inteligence příležitostí, či hrozbou? Anebo vlastně nic nezmění? Otázek je dost a na konferenci New Media Inspiration jsme na leckteré z nich i dostali odpovědi.

Už posedmé jsme mohli navštívit konferenci New Media Inspiration, která skutečně dostává svému názvu. Tentokrát se odborníci ze sfér byznysu i výzkumů bavili o umělé inteligenci - tématu, o němž se v poslední době poměrně často mluví. Nejedná se však o nafouklou bublinu? Na to ve svých příspěvcích hledaly odpověď téměř tři desítky řečníků a jejich záběr byl skutečně široký. S kolegyní redaktorkou Luckou Džurdženikovou jsme se vydali na dejvickou Stavební fakultu ČVUT nasát příjemnou atmosféru a dozvědět se, jak to s tou umělou inteligencí tedy je. Co jsme slyšeli?

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Zpátky na zem

Specialista na strojové učení (ano, to zjevně existuje) nás hned v úvodní přednášce nabitého dne uklidnil, že to s tou umělou inteligencí nebude tak horké, jak se leckteří technofobové obávají. Jedná se prý o vracející se vlny zájmu, z hlediska výzkumných snah byla umělá inteligence (AI) na vrcholu koncem 80. let, ale předpokládané vize se nenaplnily a dnes je AI nahrazována strojovým učením. To stojí na podobných základech, tedy pouhých dvou základních procesech, od nichž se odvíjí jak rozpoznávání obrázku ve vyhledávačích, tak třeba samořiditelná auta. Stejně jako kdekoli jinde však hrají klíčovou roli data, na nichž až z 90 procent stojí a padá úspěch výsledku… Takže se držme nohama na zemi!

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Facebookové divadlo

Fascinující propojení klasické akademické teorie a praxe moderních technologií předvedla Lucie Merunková. Její diplomový výzkum spočíval v aplikaci dramaturgického přístupu Ervinga Goffmana na komunikaci na Facebooku. Ve své slavné knize Všichni hrajeme divadlo totiž Goffman popsal vlivnou sociologickou teorii o tom, kterak každý z nás přijímá určité role, jimiž působí ve společnosti. A Facebook funguje vlastně úplně stejně! Komunikace většiny z nás také splňuje určité rolové vzorce, takže můžeme ve svém news feedu narazit na příspěvky bavičů, influencerů, propagátorů koníčků či vyznavačů veřejného deníku. A motivace? Stejně jako ve skutečném světě ocenění - zde prostřednictvím lajků a pochval. Něco se prostě nemění ani s příchodem technologií.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Jak vidíte, spektrum témat bylo široké a dnes nezvládneme projet všechno… Ovšem v dalších týdnech se můžete těšit na více článků, k nimž nás konference inspirovala.

Inu, deklarovaný název je vážně namístě! Snad se příští rok na osmém ročníku potkáme všichni…

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější