Za filmem do Hradiště! Co se letos děje na Letní filmové škole?

Za filmem do Hradiště! Co se letos děje na Letní filmové škole?

Už 43. ročník Filmovky přivítá Uherské Hradiště, letos laděné do skandinávské tematiky. Zhruba dvě stovky filmů a nepřeberně přednášek už několik dnů oblažují návštěvníky. Čeho si můžete užít?

Severní cestou

Každý rok se Filmovka zaměřuje na jednu národní kinematografii. Tentokrát padla volba na Švédsko, což je hned v několika ohledech atraktivní volba. Severské kriminálky jsou poslední dekádu na vrcholu popularity, historie psaná (nejen) Ingmarem Bergmanem se také má čím pochlubit a v neposlední řadě švédskou kinematografii obohacuje i současná migrační krize, k níž se v posledních letech někteří tvůrci vyjadřují.

V rámci zaměření na Skandinávii rovněž přijede řada hostů, kteří mají k tématu co říct. Jan Troell začínal spolupracovat se samotným Bergmanem a později si dokonce připsal i několik nominací na Oskara. A u Bergmana ještě zůstaneme – dorazí totiž jeho syn, také filmař Daniel Bergman! Švédské kořeny má i Tarik Saleh, vítěz letošního ročníku festivalu v Sundance za film Případ Nile Hilton a tvůrce videoklipů originální Lykke Li.

Ani o tuzemské hosty nebude nouze. Na závěrečný festivalový víkend dorazí Jan Svěrák, který převezme Výroční cenu a uvede svůj zbrusu nový snímek Po strništi bos. Už na úvodní víkend se zastavila Magda Vášáryová, jejíž vrcholná role Markety Lazarové byla před padesáti lety vůbec prvním filmem promítaným v hradišťském Kině Hvězda. Slavný Jan Hřebejk uvede první díl trilogie Zahradnictví a o svých metodách pohovoří i s návštěvníky. A z nejbližšího východu přijede dokumentarista Miro Remo, který nedávno zaujal nekompromisním portrétem Richarda Müllera s názvem Nepoznaný.

Foto: Studenta

Příjemné novinky

Přestože Filmovka už řadu let patří mezi špičkové tuzemské filmové festivaly, rozhodně neusíná na vavřínech. Největší letošní novinkou je překopaný akreditační systém, který je oproti tomu staršímu mnohem flexibilnější a uspokojí potřeby všech návštěvníků. Můžete si totiž zakoupit akreditaci na libovolný počet dnů, od pouhé jednodenní návštěvy až po všech vstup na všech devět dnů.

Po roční rekonstrukci je opět v provozu Slovácké divadlo. Tenisová hala, která ho loni zastupovala, letos odpočívá, ale pro příští rok by se opět měla vrátit. Standardní sada projekčních míst v čele s legendární Hvězdou však zůstává, takže po roce budete v Hradišti opět jako doma.

I když se nejedná o školu v pravém slova smyslu, organizátoři se snaží návštěvníkům zprostředkovat obohacení nad rámec běžných znalostí o filmu. Tenhle přístup prostě zůstane napořád, jak nám potvrdila i ředitelka festivalu Radana Korená. V tomhle duchu se i neustále rozšiřuje doprovodný program, kdy se dočkáme nejen lekcí o filmu od zajímavých hostů, nýbrž i debat o současných trendech ve světě audiovize. Koncerty, dětský program, výstavy a divadelní kousky samozřejmě nechybějí.

Konkrétní filmové hity probíráme ve zvláštním článku, dočkat se můžete i rozhovoru s ředitelkou Radanou Korenou. Sledujte nás!

Důvodů, proč se letos na přelomu července a srpna zastavit v Uherském Hradišti, je každopádně spousta, takže neváhejte a jeďte si užít filmové poklady na jihomoravských plátnech!

Text: Mojmír Sedláček

Úvodní foto: Marek Malůšek (Letní filmová škola Uherské Hradiště 2017)

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější