Filmoví fanoušci, zbystřete. LFŠ představuje svůj program

Filmoví fanoušci, zbystřete. LFŠ představuje svůj program

Léto je skoro za dveřmi a s ním přichází i 43. Letní filmová škola Uherské Hradiště. Program letošního roku bude stejně pestrý, jako vizuál ve stylů oblíbených švédských stolů. Letos Filmovku ovládne nejen švédská kinematografiie, ale hlavně skvělé filmy, příjemná atmosféra i barevný doprovodný program, který zahrnuje jak přednášky, workshopy a diskuze na odborné téma, ale také hudební a divadelní zážitky.

Pokud jste si nechali ujít loňský ročník, letos už určitě vyrazte. Největší nesoutěžní filmový festival v České republice, který se bude konat od 28. července do 6. srpna, totiž už pomalu odhaluje svůj nabitý program. Již tradičně divákům nabídne program rozdělený do pěti základních sekcí: Fokus Švédsko, Inventura: Sci-fi, AČFK uvádí, Podob(izny) českého hororu a Zvláštní uvedení.

Největší prostor bude věnován švédské kinematografii. Svou retrospektivu na LFŠ uvede Tarik Saleh a navštíví i filmoví odborníci Jan Holmberg a Erik Hedling. K nim se přidá i jeden z vůbec nejvýznamnějších švédských režisérů Jan Troell, potvrzen je také syn Ingmara Bergmana Daniel Bergman, který je sám režisérem a který se zúčastnil i nedávného Zlín Film Festivalu.

V sobotu 5. srpna slavnostně zakončí 43. ročník Letní filmové školy exkluzivní předpremiérou nového filmu Jana a Zdeňka Svěrákových Po strništi bos. V kině Hvězda uvidí diváci Letní filmové školy film o téměř dva týdny dříve, než vstoupí do českých kin.

Jedním z vrcholů letošní Filmovky bude jistě kompletní retrospektiva Andreje Tarkovského. Všechny celovečerní filmy Tarkovského budou na LFŠ vůbec poprvé uvedeny v restaurované verzi a vedle nich promítnou i jeho studentské snímky Zabijáci a Dneska se nikam nejede.

Jedním z vrcholů doprovodného programu bude výstava fotografií Erika Johanssona, jehož styl se označuje jako surrealistický realismus. Leitmotivy jeho tvorby jsou imaginace, humor a fascinace krajinou. Vernisáž jeho výstavy Imagine proběhne ve foyer kina Hvězda v zahajovací den Letní filmové školy 28. července v 18 hodin.

LFŠ se i nadále bude věnovat aktuální problematice vývoje televizní tvorby, zejména tzv. quality TV. Zaměří se na dominantní postavení americké kabelové televize HBO, z jejíž produkce uvedu úspěšnou a hvězdně obsazenou komediální minisérii Sedmilhářky.

Foto: Studenta

Po sekcích věnovaných Berlínské škole a Mumblecore bude představen New French Extremity, další směr současné artové kinematografie, který navazuje na dlouhou tradici francouzského extrémního filmu využívajícího zobrazení krajních forem lidského těla, sexu či násilí.

Tým Asociace českých filmových klubů (AČFK) pak na letošní Filmovce představí úplně nový projekt s názvem LFŠ uvádí, jehož základním cílem je propojit festival s distribucí a zapojit diváky LFŠ do procesu filmové akvizice. Během roku byly předvybrány tři výrazné filmy, které si bezesporu zaslouží uvedení v české distribuci. Do kin se nakonec dostane pouze jeden z nich, vítěz diváckého hlasování po třech unikátních projekcích během LFŠ. Do základního výběru se dostaly následující filmy: britská gay romance Gods Own Country, německé drama otec-syn Světlé noci a gruzínská historická rekonstrukce Rukojmí.

Česká televize si už tradičně pro Letní filmovou školu připravila odborný program i studentský maraton. Maraton studentských filmů proběhne na Masarykově náměstí hned po sobotním koncertu Vojtěcha Dyka s B-Side Bandem a ve čtyřech hodinách představí to nejlepší, co v poslední době vzešlo z dílen filmových škol.

Hlavním pořadatelem Letní filmové školy je Asociace českých filmových klubů, hlavními partnery jsou innogy a Město Uherské Hradiště.

Zkrátka - i letos se máte na Letní filmové škole na co těšit! Než si Filmovku užijete, dejte nám do komentářů vědět, který švédský film by měl znát každý!

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější