Z Kitty Hawk až do pražského Karlína aneb létání v kostce

Z Kitty Hawk až do pražského Karlína aneb létání v kostce

Je 17. prosince 1903. Na severo-karolínské pláni poblíž pahorku Kill Devil Hill fouká svěží vítr o rychlosti téměř 10 metrů za sekundu a dva pánové s až směšně zastřiženými kníry nervózně obcházejí okolo zvláštního zařízení, které jen vzdáleně připomíná letouny, jaké známe dnes. Za přihlížení místního zdravotníka, který jim pomohl s dopravou letadla k pahorku, a novináře s kamerou si tito dva pánové házejí mincí a jeden z nich ulehá na palubu plátěného letounu. 

Minulý pokus skončil neúspěchem a po 3 dnech oprav mají tito dva bratři poslední šanci – podmínky jsou ideální a oni se budou muset brzy vrátit domů na vánoční svátky. Po chvilce rozmýšlení zvyšuje Orvill, jak se tento gentleman jmenuje, výkon 12 koňského motoru vážícího 80kg na plný a jejich Flyer se dává do pohybu. Rozjíždí se po vzletové kolejnici, letoun se odpoutá od země a je jasné, že 17. prosinec 1903 se navždy zapíše do historie. Je to úplně poprvé, co motorový stroj těžší vzduchu přemohl gravitaci a vznesl se do vzduchu. Ten den provádějí ještě několik letů a stávají se z nich otcové létání.

Dnes již evropské nebe křižují tisíce dopravních letounů, cestující blízko rychlosti zvuku a přepravující rychle a bezpečně osoby i zboží po celém světě. Na celé zeměkouli je rozmístěna ohromná síť radionavigačních zařízení, radarů a center řízení letového provozu.  Je až neuvěřitelné, jak ohromný pokrok letectví od dob bratří Wrightů udělalo. Toto dynamické odvětví se však stále zdokonaluje a rozrůstá. Na celém světě jsou potřeba stovky kvalifikovaných odborníků, aby mohlo denně bezpečně vzlétnout a přistát přes 100 000 dopravních letadel.

Foto: Studenta

Pokud jsi také jedním z těch, kdo se vždy otočí za prolétajícím letadlem nebo bys jen chtěl nahlédnout pod pokličku tohoto nejmladšího strojírenského odvětví a zjistit, co vše za dnešním létáním vlastně stojí, rozhodně si nenechej ujít akci Flying 4 People, která se koná od 20. května v pražském Karlíně.

„Akce Flying 4 People je v České Republice unikátní a kombinuje sérii přednášek významných osobností českého letectví spolu s veletrhem leteckých společností a škol. Vše je doplněno výstavou leteckých fotografií a exponátů. Každý si zde rozhodně přijde na své, od laické veřejnosti až po letecké odborníky“, představil akci Radim Bradáč, jeden z organizátorů.

Zajímavá je i historie samotné budovy, s patřičným názvem Aerohouse, kde se celá akce uskuteční. Původně zde měla továrnu firma Aero vyrábějící slavná auta a letadla. V jejím horním patře pak byl byt jejího majitele. Současně nově zrekonstruovaný objekt jeho majitel organizátorům ochotně zapůjčil před naplněním jeho primárního účelu polyfunkční kancelářské budovy.

Celá událost je nezisková a koná se pod záštitou rektora ČVUT a děkana ČVUT FD.

Více informací na www.flyingforpeople.com a Facebooku https://www.facebook.com/events/1749193505298750/

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější