Zkusili jsme: Luxus odolný budoucnosti

Zkusili jsme: Luxus odolný budoucnosti

Lenovo Yoga 900 je špičkový a luxusní notebook typu dva v jednom, který je určen i těm nejnáročnějším uživatelům. Při nízké hmotnosti nabízí vysoký výkon, perfektní výbavu a dlouhou výdrž baterie, to vše s designem, který Lenovo v poslední době proslavil.

Nechce se tomu věřit, ale Yoga 900 je už čtvrtou generací špičkových notebooků Lenovo, které se dovedou proměnit v tablet. Umí to díky kloubu, který dovolí překlopit displej až o 360 stupňů, což je řešení, které před lety Lenovo přineslo na trh jako první z výrobců. Čtvrtá generace v podobě Yogy 900 navazuje na předchozí model Yoga 3 Pro, který poprvé přišel s pozměněným desginem kloubu.

I novinka tak používá ke spojení klávesnice a displeje řešení, které připomíná kovové tahy u luxusních hodinek, kloub je složen celkem z 813 částí. Design je na první pohled hodně podobný předchozímu modelu, ale v detailech se přeci jen liší. Yoga 900 má například o něco kompaktnější půdorysné rozměry, což znamená, že snáze vklouzne do tašky. Tloušťka sice mírně narostla, ale i tak patří Yoga 900 stále k tomu nejtenčímu na trhu mezi takzvanými konvertibilními zařízeními. I hmotnost 1,29 kilogramu je stále příjemně nízká na každodenní nošení notebooku sebou prakticky kamkoli.

Foto: Studenta

Obzvlášť to platí, pokud budeme brát v potaz jen notebooky s výkonnými procesory Core i nejnovější generace Skylake. Ty nabízí mnohem vyšší výkon než v předchozí generaci použité úsporné procesory Core M.

A v praxi se tento výkon projevuje pozitivně. Ne že by minulý model neměl pro běžnou práci dostatek výkonu, to potíž nebyla. Ale slabší hardware v kombinaci s displejem s vysokým rozlišením znamenal, že se notebook častěji dostal do režimu vyššího zatížení, což znamenalo omezení výdrže baterie a zbytečně hlučící větráček. Yoga 900 s velkou rezervou výkonu a novými Windows 10 ovšem disponuje dostatečnou rezervou a tak se při běžné práci doslova a do písmene rozhodně nezapotí. Výsledkem je i lepší výdrž baterie, Lenovo slibuje 9 hodin a v praxi není problém se na tyto hodnoty s trochu staženým podsvícením při klidné práci dostat.

Spičkový třináctipalcový displej s rozlišením 3 200 x 1 800 pixelů je samozřejmě dotykový, oproti konkurenci vyniká jemnosti, ale především při použití venku by si zasloužil trochu vyšší kontrast. Parádní je klávesnice, u které se Lenovo vrátilo ke klasické šestiřadé konstrukci s funkčními klávesami, které mnohým uživatelům v předchozím provedení chyběly. Stisk tlačítek je mělký ale velmi jistý, na klávesnici si dle nás rychle zvykne každý a rychlost psaní bude špičková. Samozřejmě je klávesnice podsvícená. Oceňujeme i pogumovaný povrch okolí klávesnice, který je příjemný na omak a díky nové hladší ploše evokuje vizuálně kůži, takže Yoga 900 vypadá ještě o něco luxusněji než předchůdce.

Foto: Studenta

Yoga 900 je moderní ultrabook, u kterého nenajdeme třeba klasický LAN konektor, který se již stává téměř minulostí. Na druhou stranu bychom u takto drahého notebooku určitě ocenili slot na SIM a podporu datových přenosů v sítích operátorů, aby byla konektivita zajištěna na cestách kdekoli. Z hlediska konektorů je tu velkou novinkou moderní USB-C, který znamená, že Yoga 900 bude fungovat i s periferiemi blízké i vzdálenější budoucnosti. Na druhou stranu právě tenhle konektor vystrnadil miniHDMI, takže kdo potřebuje výstup na externí obrazovku, buď si bude muset pořídit redukci, nebo využít podporu bezdrátové technologie wi-di.

Lenovo Yoga 900 je docela drahý kousek, cena sahá až ke 40 000 korunám za testované provedení s velkým 512GB SSD diskem a 8 GB RAM. Ceny začínají na necelých 34 tisících za stále nadupané provedení s procesorem i5, 8 GB RAM a 256GB SSD diskem. A starší Yoga 3 Pro se jistě dočká slev.

Text: Luděk Vokáč

Foto: official

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější