10 nejlepších student-friendly kaváren: Praha vs. Brno

10 nejlepších student-friendly kaváren: Praha vs. Brno

Po pár dnech učení se na zkoušky nebo státnice člověk nemůže svůj pokoj už ani cítit, natož vidět, natož se v něm učit! Potřebujeme v těchto chvílích nějaké inspirativní prostředí, nejlépe plné lidí, kteří se také učí, abychom na to nebyli sami. Vytipovali jsme tak zajímavé pražské a brněnské studovny a kavárny, kde se budete i před nejtěžší zkouškou cítit dobře a možné někoho zajímavého potkáte...

Cacao

Hledáte prostředí, kde si spolu s učením či psaním seminárky pochutnáte na jedinečné domácí zmrzlině? Zkuste “café-lounge” Cacao, tedy primárně kavárna, kde se ovšem i vaří, snídá, sendvičuje nebo míchají koktejly. Pokud vám tedy vyhládne, naleznete v nabídce třeba i smoothies, bagety, saláty, dorty i dobroty ze zdravé výživy. Cacao najdete V Celnici u Náměstí republiky.

Foto: Studenta

Cafedu

Cafedu je asi půl roku nová studovno kavárna, kterou založila doktorandka Iva Pejsarová ve chvíli, kdy se vrátila ze studijního pobytu v Anglii a zjistila, že přesně takový koncept v Praze pro studenty chybí. Kavárnu najdete kousek od Národního muzea a máte k ní tak blízko hned z několika vysokých škol v centru. Zajímavostí je, že kromě kavárny (s kávou, koláči i papírenskými potřebami) tu jsou i vyloženě studijní místnosti (i s kopírkou a wifi), kde můžete zůstat dokonce i přes noc, tedy 24 hodin!

Foto: Studenta

Coffee Break & Cake

Značka Break & Cake na studijně-kavárenské scéně není žádným nováčkem. Kousek od VŠE na pražském Žižkově si můžete každý den dát výbornou kávu mezi přednáškami už několik let. Ovonět konečné verze seminárních prací kávou a podrobit skripta drobky z koláče už ale od letošního podzimu mohou také studenti na pražském Albertově, kde se nachází druhá pobočka.

Foto: Studenta

Mrtvá Ryba

Jestli k učení potřebujete spíš pivo než kávu, můžete hodiny v knihách trávit ve dvorním podniku všech přírodovědců – Mrtvá Ryba. Tahle hospoda prošla poměrně nedávno kompletní rekonstrukcí, takže je tu útulno, teplo a čisto. Navíc tu mají každý den několik druhů piv, správně vychlazená vína i obědová menu, která se většinou podávají až do pozdního večera. Vůbec nejlepší je, že celý prostor je nekuřácký. Ale pokud se bez cigaretky přes den neobejdete, můžete zamířit na přilehlou zahrádku. Doporučujeme se tu učit spíš přes den, večer už hrají prim hlučnější diskuze o bezobratlých.

Foto: Studenta

Café NONA

Rádi se při učení občas podíváte na cvrkot okolo? Tak zajděte do kavárny Nové scény Národního divadla, zaberte si stolek u velkých oken nad Národní ulicí a vstřebávejte inspirativní atmosféru Prahy. V kavárně potkáte čas od času známější tváře z prken, co znamenají svět, ale taky tu můžete v knihovničkách najít zajímavé knihy a třeba si i nějakou vyměnit. Obzvlášť chceme vypíchnout zdejší limonády.

Foto: Studenta

Klementinum

Prostředí kaváren vám nevyhovuje, protože k učení potřebujete nebeský klid? Dopřejte si ho v Klementinu neboli Národní knihovně ČR, která je celá protkaná starobylými i moderními studovnami, kde se kromě vás budou učit i stovky dalších studentů ze všech koutů světa. Společné utrpení se vždycky zvládá lépe. Já osobně mám nejraději Všeobecnou studovnu, která mě mnohokrát zachránila při učení se na poslední chvíli. Učila se tu už moje mamka a před ní vzdělanci už po několik století. Kromě wi-fi tu ve studovnách máte k dispozici i nekonečné množství knih. Do studoven si sice nemůžete vzít žádné občerstvení, při pauzách mezi kapitolami jsou vám ale otevřeny dveře do zdejšího typického bufetu.

Foto: Studenta

Ta káva! Podpořit v době zkouškového období potřebuje téměř každý, studenty z Brna nevyjímaje. I pro ně jsme si připravili pár zajímavých kaváren, které jim toto období alespoň trochu zpříjemní. Čeká tu na ně dávka energie v podobě exkluzivní kávy, sladkých tikajících bomb a k tomu milá obsluha, která Vás chápe. To v této době oceňuji snad nejvíce.

Mezzanine

Kavárna Mezzanine je mezi studenty velmi oblíbená. Otevřeno má každý den až do jedenácti hodin a nic Vám tak nebrání v tom se nějakou tu chvíli zdržet. Populární je také u cizinců, nedivte se tedy, až zde narazíte na studenty z výměnných pobytů ze všech koutů světa. Většinou jsou milí a přátelští a rádi s Vámi prohodí pár slov. Mezzanine pořádá během roku i několik zajímavých akcí. Například v létě jste mohli na ulici přibrzdit u venkovního limonádového baru, který nabízel hned celou řadu osvěžujících a skvěle vypadajících nápojů.

Foto: Studenta

Gill’s Coffee

Méně známější je kavárna Gill’s Coffee. Tato kavárna se sice nachází možná trochu dále od centra města, ovšem i přesto se ji rozhodně vyplatí navštívit. Jde o brněnskou domácí pražírnu, na kterou jsou místní patřičně hrdí, a káva je vždy čerstvá. Posezení je o něco skromnější, ovšem kvalita kávy to rozhodně vyvažuje. Jako posila do dalších nekončících hodin studia ideální!

Foto: Studenta

Fusion

Dobré místo na zkrácení doby při čekání na vlak či autobus – nachází se totiž v blízkosti obou dvou nádraží. Výhled do ulice je z velké části prosklený a nabízí Vám tak rozhled na každodenní brněnský ruch. Vnitřek kavárny bývá však klidný a nabídka kávy je zde opravdu kvalitní. Zárukou pro to je již samotný majitel, jímž je Michal Kocman, který se stal v roce 2014 baristou roku. I ve Fusionu si ke kávě můžete samozřejmě přiobjednat nějaký ten zákusek.

Foto: Studenta

Kafec

Kafec se nachází poblíž již výše zmiňované Gill’s Coffee. Prostředí kavárny je velmi příjemné a klidné, vhodné jak pro studium, tak pro posezení s babičkou. Zajímavá je zdejší nabídka snídaně. Je přizpůsobena i zatvrzelým spáčům a dát si ji můžete až do 12 hodin. Jako bonus se můžete zařadit i do slosování a vyhrát tak týden snídaní zdarma. Celou nabídku pak doplňují vynikající sezónní dezerty. Čas od času se zde pořádají různé zajímavé kurzy a workshopy, které vášnivé milovníky kávy jistě zaujmou.

Foto: Studenta

V Melounovém cukru

Poměrně nová kavárna v centru Brna, která potěší nejen milovníky kávy, ale také ty, kteří si rádi dají něco sladkého. V nabídce jsou vždy dva druhy kávy a nepřeberné množství vynikajících zákusků – včetně domácích cheesecake dortů. Kromě tohoto typického kavárenského zboží dostanete také domácí limonádu, která je obzvláště v teplých dnech velmi osvěžující. Kavárna působí příjemně a i když je zde chvílemi na učení možná trochu rušno, skvělá milá obsluha Vám vždy zaručeně zlepší náladu a dodá tak sílu do dalších hodin nad knížkou.

Foto: Studenta

Kterou kavárnu máš nejradši ty? Dej nám vědět!

Text: Eva Samšuková, Anna Jílková

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější