10 tipů pro vydařený Erasmus!

10 tipů pro vydařený Erasmus!

Do uzávěrky programu Erasmus na univerzitách v Čechách a na Slovensku zbývá jen pár dní. Pokud jste se ještě nerozhodli, zda je studium v zahraničí pro vás to pravé, máte poslední možnost tak učinit. Představa zahraničních zážitků je sice vzrušující, ale seznam všeho, co musíte udělat, abyste vstoupili na cizí alma mater, může někdy odradit i ty největší nadšence. Ještě to nevzdávejte, připravili jsme pro vás několik rad, které vám v nejtěžších chvílích pomohou.

1. Poznejte ty správné lidi

Jestliže vás láká zahraniční vzdělání, získejte všechny zdroje, které se vám v průběhu přípravy, pobytu a návratu z Erasmu mohou hodit. Zamiřte do kanceláře univerzitního koordinátora Erasmu. Pokud si nejste jistí, kdo u vás tuto funkci zastává, zajděte za vyučujícími cizích jazyků. Jistě vám budou moci poskytnout pár kontaktů. Univerzity, které se chtějí programu účastnit, totiž musí mít podepsané bilaterární dohody. Na katedře nebo fakultě jistě najdete Erasmáky ze zemí, kam můžete v rámci studijního pobytu vyrazit. Ti vám mohou poskytnout neoficiální informace o svojí univerzitě, svých oblíbených kurzech a jejich náročnosti a poskytnout rady s budoucím ubytováním. Podobný druh rad vám mohou dát i starší spolužáci, kteří byli na Erasmu před vámi.

2.  Ptejte se, ptejte se, ptejte se

Pokud právě sedíte naproti člověku, který na Vaší univerzitě zařizuje výměnné pobyty, máte za sebou první úspěch. Koordinátora požádejte o všechny dostupné materiály o programu Erasmus. Řekněte si o seznam univerzit, se kterými má vaše katedra (a jestli nemáte katedru, tak fakulta) uzavřené bilaterální dohody. Ty představují všechny vaše možnosti studia v zahraničí. Zeptejte se i na všechny dostupné informace o těchto institucích. Nezapomeňte na otázku, s jakou výškou stipendia můžete v konkrétních zemích počítat. Pravděpodobně dostanete excelový soubor, kde si budete moci všechny možnosti porovnat. Pravidlo zní: čím dražší je životní standard dané země, tím vyšší stipendium máte možnost získat. Mějte však na paměti, že stipendium jen málokdy pokryje všechny vaše náklady a že letenku a ubytování budete muset zaplatit před příchodem finanční pomoci. Proto si okamžitě začněte ukládat do erasmáckého prasátka všechny vaše úspory. Koordinátor vám poví, jestli budete moci v zahraničí legálně pracovat při studiu.

3. Pokud si z byrokracie neuděláte kamarádku, aspoň ji respektujte

Váš nový guru, erasmácký koordinátor, bude přesně vědět o všech uzávěrkách byrokratických záležitostí, kterými v průběhu nejbližších měsíců projdete. Poznamenejte si je a průběžně je kontrolujte. Poví vám také o podmínkách, které musíte splnit, abyste mohli o Erasmus pobyt požádat. Společnou podmínkou pro všechny školy je, že musíte být řádně zapsaným studentem minimálně druhého ročníku vysokoškolského studia. Vaše stipendium bude spojené s počtem kreditů, které na partnerské univerzitě získáte. Jestli se nevrátíte s dostatečným počtem kreditů (ve většině případů 20), budete muset vrátit stipendium a za určitých okolností vám může hrozit dokonce vyloučení ze studia. Zjistěte si, jaké podmínky si zadala právě vaše škola a které jsou společné pro celý Erasmus.

Na závěr setkání s vaším koordinátorem Erasmu požádejte o přihlášku na Erasmus (třeba i online verzi). Přihláška se odevzdává s přílohami, které si stanoví každá univerzita sama za sebe, často se přikládá strukturovaný životopis, výpis známek, které jste v průběhu studia získali, certifikáty, které doloží vaše jazykové schopnosti potřebné na zahraniční univerzitě (například TOEFL, FCE, státnice nebo doporučení z katedry jazyků) nebo motivační dopis.

4. Napište skvělý motivační dopis

Přestože jde jen o jeden z mnoha dokumentů, které při zajišťování zahraničního pobytu budete muset odevzdat, motivační dopis vám může otevřít, ale také zavřít dveře do světa. Toto je vaše příležitost odlišit se od ostatních žadatelů a dokázat, že jste ten správný adept na výměnný pobyt. Zjistěte si co nejvíce informací o vybrané univerzitě a tyto informace do motivačního dopisu zahrňte. Máte představu o tom, jak vám v budoucnu pomohou kurzy, které si na vaší hostitelské škole vyberete? Napište, proč je studium na této škole pro vaši akademickou zkušenost nenahraditelné! Váš zájem o budoucí školu je pro přijetí do programu Erasmus klíčový. Podílíte se na nějakých mimoškolních aktivitách, které souvisí se studiem v zahraničí? Napište o nich! Vykonáváte pro univerzitu dobrovolnickou práci, jste členem akademického senátu nebo studentské organizace? Zmiňte se o tom!

5. Vyberte si ty správné kurzy

Když úspěšně projdete touto zatěžkávací zkouškou, univerzita pošle vaši nominaci zahraniční instituci. Ta vám pošle informace o nabídce kurzů. Když si budete mezi kurzy vybírat, zjistite si, které z nich vám mohou uznat za povinné předměty na vaší domácí univerzitě. Tyto vzácné kredity se vám budou hodit zejména, pokud nebudete po Erasmu chtít prodlužovat studium o jeden semestr. Pokud je nabídka předmětů opravdu lákavá a je pro vás těžké si mezi nimi vybrat, můžete se poradit s Erasmáky z vaší budoucí školy, kteří v současnosti studují na vaší domácí univerzitě. Zeptejte se jich, jak učitelé vedou semináře, jestli působí jako odborníci ve svém oboru, obsah jejich přednášek je zajímavý nebo ho později můžete v praxi využít.

Pokud takoví studenti v tomto semestru u vás nestudují, můžete využít pomoc našeho projektu Universator.com. Na naší webové platformě můžete vyhledávat a porovnávat charakteristiky různých univerzit, fakult a programů a diskutovat o nich ve fórech se stávajícími studenty. Zeptejte se na jejich názor na nabídku kurzů jejich školy! Jestli vaše škola přijme váš výběr kurzů, pošle ho zpět na zahraniční univerzitu jako záruku vašeho studia.

Žádání o program Erasmus a přijetí do něj představují nejnáročnější krok, kterým musíte projít, abyste mohli vycestovat. To však neznamená, že můžete podcenit důležitost jiných faktorů, které mohou do vašeho erasmáckého dobrodružství přinést více svobody a užitku.

6. Nepodceňte střechu nad hlavou

Někdy vám radu při hledání ubytování v cizině poskytne váš erasmácký koordinátor. Jindy vám může ubytování zařídit zahraniční univerzita. Pokud nepatříte mezi tyto šťastlivce, můžete vyzkoušet následující: Obraťte se na svoje starší spolužáky, kteří byli na Erasmu a na erasmáky ze zahraniční univerzity, kteří právě studují na vaší škole. Mohou vám poskytnout praktické rady při hledání ubytování a někdy i konkrétní jména míst, kde se dá ubytovat. Můžete kontaktovat i studentské organizace na vaší zahraniční univerzitě. Ty mají zpravidla pomoc nováčkům ve svém portfoliu, takže vám určitě pár cenných rad dají. Můžete navštívit i náš web, Universator.com a požádat o radu s ubytováním na diskusním fóru vaší zahraniční školy, kde vám mohou poradit přímo studenti konkrétní fakulty. Dále můžete prolistovat databázi NAEP, do které čeští studenti po návratu z Erasmu zaznamenávají svoje zkušenosti, i ty s cenami ubytování. Poslední možností je hledání ubytování v prostoru internetového vyhledávače, tu ale nedoporučujeme. Někdy dohody o příliš výhodných nájemních podmínkách se zaplacením nájmu dopředu končí klíčem od neexistujícího bytu.

7. Jestli máte v průběhu studia dostatek času, najděte si brigádu

Pokud jste zjistili, že máte možnost legálně pracovat ve svojí nové domovině, je to důvod k radosti. Abyste se dostali blíže k úsporám, které můžete investovat do cestování, hýření, a nebo si je přivezete domů, začněte informačním systémem na vaší nové univerzitě. Ten má obvykle stránku, na které najdete studentské nabídky práce. Pokud vaše nová univerzita nemá informační systém nebo se vám nezdají nabízené brigády, je načase si popovídat se svými novými spolužáky nebo s kamarády ze studentských organizací. Mohou vás navést na místa, kde si pro sebe najdete něco vhodného. Přidanou hodnotou takových rad bývá fakt, že se dozvíte o jejich zkušenostech s danými zdroji a budete se moci lépe rozhodnout.

8. Začleňte se do studentských organizací

Někdy budete v zahraničí potřebovat jen „nedůležitý“ rozhovor s někým s podobnými zájmy, někoho, kdo vás donutí, abyste přestali myslet na to, jak vám chybí domov. Někdy budete potřebovat menší zaškolení do života na novém místě, pomocnou ruku s maličkostmi, které cizince často trápí. Občas budete potřebovat jen společníky na páteční party, jízdu do školy nebo průvodce po novém městě a jeho okolí. Začleňte se do studentské komunity a jejích aktivit. Možná zjistíte, že jste uzavřeli přátelství, která potrvají celý život a připomenou vám pokaždé nejpodnětnější půlrok vašeho dosavadního života. 9. Pomáhejte dále Po návratu z Erasmu nezapomeňte na fakt, že máte kolem sebe množství spolužáků, kteří chtějí zažít podobné dobrodružství. Zužitkujte získané zkušenosti a hovořte o nich s adepty na Erasmus v dalším semestru. Zasloužíte se tak o pozitivní osudy, které v tomto programu odjakživa kolují.

10. Nebojte se

Vše, co se vám v průběhu vašeho pobytu v cizině může přihodit a byrokracie, která si počká na váš návrat do domoviny, by vydalo ještě na dlouhé povídání. Na nic z toho však nepřijdete, když se zaleknete a nikam se nepokusíte dostat. Nezapomeňte, uzávěrka přihlášek se blíží!

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější