Výměna peněz před Erasmem? Netahejte cash, zkuste online směnárnu
poweredbyexperts

Výměna peněz před Erasmem? Netahejte cash, zkuste online směnárnu

Studijní pobyt v zahraničí na semestr nebo dva je u většiny dnešních univerzitních studijních programů zcela běžný, někde dokonce povinný. Konec konců, proč se s pomocí peněz z EU nepodívat na zajímavá místa Evropy? Kromě úvah, jak zvládnout přednášky v cizím jazyce, kde sehnat ubytování nebo jak se domluvit s místními, je třeba vyřešit ještě jeden základní problém: Jak na místě fungovat s penězi, aby to neznamenalo další potíže a bylo to rychlé, pohodlné a ještě k tomu výhodné? Zapomeňte na směnárny nebo přepážky v bance. Řešením může být Valutomat.cz, P2P systém online směny deviz, který v Česku funguje od ledna 2015.

Většina podmínek k vyplacení stipendia na studijní pobyt obsahuje hned v úvodu podmínku: účet v domovské zemi studenta, ale vedený v měně cílové země. V případě programu Erasmus tedy v drtivě většině v eurech. Na tento účet je pak stipendium vyplaceno. Jak ale všichni víme, stipendium stačí tak na ubytování a jídlo. Aby si člověk mohl i něco dopřát a nebyl o chlebu a vodě, musí něco dodat ze svého. Tady nastává ta otázka: Jak poslat peníze na účet nejlépe, nejpohodlněji a hlavně nejlevněji?

Měnit peníze v Česku a vozit je v hotovosti není dvakrát bezpečné. O tom, že i na zahraničních kolejích se krade by leckdo mohl vyprávět. Jako druhá varianta přichází v úvahu banka nebo směnárna a vložení peněz na účet. Tady je dobré vysvětlit si některé základní pojmy, které se stále pletou: označení kurzů při směně. Kurz označený “prodej” znamená, za kolik vám banka bude cizí měnu prodávat. Naopak kurz “nákup” udává, za kolik od vás cizí peníze zpátky odkoupí. Rozdíl mezi těmito dvěma kurzy se nazývá “spread” a je to v podstatě to, na čem směnárna kromě poplatku za samotnou směnu vydělává. Spread tak může být i 10 % z celkového kurzu. Krátce řečeno, podle těchto kurzů vždycky nakoupíte dráž, než pak prodáte. Vyplatí se tedy podívat se po co nejvýhodnějším kurzu.

Foto: Studenta

Moderní a hlavně levnější variantou je nový P2P (“peer to peer”) systém online směny. V Česku tuto službu nově poskytuje Valutomat.cz. O co jde? Je to v podstatě internetová burza, na které se napřímo potkávají uživatelé a nabízejí cizí měny nebo české koruny ke směně. Provozovatel portálu celý systém hlídá po technické stránce a garantuje všestranně korektní směny. Proč je tento systém lepší? Z jednoduchého důvodu: Tam, kde vynecháte banku nebo směnárnu, neplatíte právě tento kurzovní rozdíl a obě strany si tak přijdou na víc. Samotný web v současnosti navíc neúčtuje žádné poplatky za směnu, takže je teď jeho využití ještě výhodnější. Celý systém funguje logicky i opačně, takže peníze vydělané na brigádě v zahraničí směníte bez zbytečných ztrát stejně snadno. Jediné, co ke směně potřebujete, jsou dva účty. Jeden v českých korunách a druhý v cílové měně. Vzhledem k tomu, že ten ale musíte mít i ke stipendiu jako takovému, máte vše potřebné už od začátku.

Cely systém je velmi rychlý a dostupný 24 hodin denně, takže vás už nezajímají otevírací hodiny bank. Přístup k němu máte jak z domova, tak z ciziny a to bez rozdílu. Valutomat lze pohodlně ovládat přes počítač nebo chytrý telefon, takže směna je možná v podstatě odkudkoli.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější