Erasmus slaví třicet let. Podívejme se, jak se mu dařilo
poweredbyexperts

Erasmus slaví třicet let. Podívejme se, jak se mu dařilo

Málokdo z nás by asi řekl, že projekt Evropské unie, pod jehož názvem si vybavíme především vysokoškolské pobyty v zahraničí (byť není jen o nich), letos slaví třicet let od svého vzniku. No, je to tak, „erasmáci“ jsou tu s námi už déle, než si většina z nás vůbec pamatuje. Pojďte se s námi podívat na to, jak projekt, kterému je spousta z nás vděčná za nálož nezapomenutelných zážitků a zkušeností, vznikl a jak se mu až do dneška dařilo.

Trocha historie na úvod – Erasmus byl schválen v červnu roku 1987 a ještě tentýž rok ho stihlo absolvovat 3244 studentů. K dnešnímu dni se díky Erasmu+ zapojilo více než devět milionů Evropanek a Evropanů. Tomu se říká úspěch! Cílem programu bylo (a stále je) podpořit vzájemné vztahy mezi školami napříč Evropou, zkvalitnit jazykovou výuku a dát vzdělávání mezinárodní rozměr. Dávno se ho také neúčastní jen vysokoškoláci, ale také mládež, pedagogové i absolventi, Erasmus+, který v roce 2014 na stávající program navázal a rozšířil jeho možnosti, totiž nabízí kromě vysokoškolského vzdělávání také školní vzdělávání pro učitele, odborné vzdělávání pro středoškoláky, vzdělávání dospělých a neformální vzdělávání pro mládež včetně podpory dobrovolnictví.

O 23 % nižší nezaměstnanost

V dnešní kosmopolitní době je velká škoda Erasmu+ nevyužít a nevyjet na kratší nebo klidně i delší pobyt do zahraničí. Nejen že tak máte šanci zkusit si žít v jiné zemi a poznat její kulturu, zlepšit si své jazykové schopnosti a zažít spoustu nových věcí, podle rozsáhlé studie z akademického roku 2013/2014 přináší Erasmus+ také spoustu benefitů, které třeba na první pohled nezvažujete. Například – projekt významným způsobem posiluje zaměstnatelnost a profesní mobilitu účastníků.

Erasmus+ v EVROPĚ:

  • Erasmus vznikl v roce 1987 a hned ten rok se do něj zapojilo 11 zemí.
  • Dodnes se projektu zúčastnilo více než devět milionů lidí.
  • Zapojeno je 34 evropských zemí včetně těch mimo EU – např. Turecko, Norsko, Island, Lichtenštejnsko nebo Makedonie.
  • V letech 2014–2020 poskytne Erasmus+ stipendia čtyřem milionům lidí.
  • Nejvíce studentů vysílá italská Universita di Bologna.
  • Nejpopulárnější destinace jsou Německo, Francie, Španělsko, Velká Británie a Finsko.
  • Nejčastěji vycestovávají studenti ze Španělska, Francie, Slovenska, Turecka a Polska.
  • 40 % účastníků programu se přestěhovalo nebo pracuje v cizí zemi.
  • 33 % absolventů žije s partnerem jiné národnosti.
  • 94 % účastníků říká, že Erasmus+ zlepšil jejich dovednosti.

Studenti si totiž zahraničním pobytem prokazatelně zlepší klíčové schopnosti a jako absolventi se pak mnohem lépe uplatní na trhu práce. Erasmus+ také pomáhá rozvíjet osobnostní rysy, které u svých zaměstnanců hledá většina zaměstnavatelů – tedy toleranci, sebedůvěru, schopnost řešit problémy, zvědavost, znalost svých silných a slabých stránek a rozhodnost. Zajímavostí pak například je, že studenti z východní Evropy se po absolvování Erasmu+ lépe uplatňují na domácím trhu, zatímco studenti z jižní Evropy jsou pak snadněji zaměstnatelní v jiných evropských zemích. U studentů, kteří výměnný pobyt absolvují, je navíc míra nezaměstnanosti o 23 % nižší než u těch, kteří se jej nezúčastnili.

Z Brexitu si hlavu nedělejte

Pokud vás láká strávit studijní semestr nebo dva v cizině, musíte být zapsaní minimálně do druhého ročníku vysoké školy a musíte projít výběrovým řízením na své domácí univerzitě. Pak můžete absolvovat jeden, ale i několik pobytů nebo stáží. Musíte se však vejít do celkové doby dvanácti měsíců za jeden studijní cyklus. Na dobu pobytu k tomu dostanete paušální stipendium, ze kterého si můžete platit potřebné náklady. Výhodou navíc je i to, že si nemusíte hradit školné ani na těch univerzitách, kde se běžně platí. Na oplátku pak jen musíte splnit daný počet kreditů a přivézt si zpět domů potvrzení o době pobytu a výpis známek.

Erasmus+ v ČESKU:

  • Česká republika se do projektu zapojila v roce 1997.
  • Dosud programu využilo na 280 tisíc lidí (včetně 90 tisíc vysokoškoláků a 33 tisíc středoškoláků).
  • Podíl českých studentů, kteří se do Erasmu+ zapojili, je čtvrtý nejvyšší z celé EU.
  • V akademickém roce 2015/2016 jsme vyslali 7948 vysokoškoláků a 9034 jsme jich přijali.
  • Nejvíce studentů vysílá Univerzita Karlova, druhá je Masarykova univerzita.

Pokud se vám zamlouvá třeba Velká Británie, ale bojíte se, jak tam můžete nebo nemůžete vyjet kvůli Brexitu, zůstaňte v klidu. Do roku 2020 běží program absolutně beze změny a i v následujícím období se zapojení Británie – v Česku velmi populární destinace – všeobecně očekává. Pobytu ve vaší vysněné zemi tak nic nebrání. Přihlaste se a balte kufry!

Text: Johana Svobodová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější