7 věcí, na které dát pozor při hledání podnájmu!

7 věcí, na které dát pozor při hledání podnájmu!

Každého studenta trápí hned na začátku studia, zda bydlet v privátním bytě, nebo na koleji. Pokud se rozhodneš najít si byt, nezapomeň na některou z následujících důležitých věcí!

Spolubydlící

Někdo chce bydlet se svou drahou polovičkou a pronajmout si byt společně, někdo s kamarády nebo spolužáky (pokud studujete stejný obor, výhodou je společné učení ve zkouškovém). Nemáš nikoho takového? Nepanikař, nezoufej! Další šancí je inzerát na internetu, nebo školní nástěnce. Můžeš zkusit i facebook - napiš si do statusu: „Sháním spolubydlící do bytu“ a šance úspěchu je vysoká. Velkým otazníkem je i finální osazenstvo bytu. Každý nemusí být nadšený, když musí být na pokoji s opačným pohlavím. Pozor také na domácí mazlíčky! Ne všichni si zamilují Alíka, Bobika, Micky...

Lokalita bydliště

Je sice krásné bydlet na kraji města, kde je klid a krásně, ale když máš školu na druhém konci města, tak to zas tak výhodné není. Doprava do školy a z ní ti zabere hodně času. To, kde se byt nachází, je jedna z nejpodstatnějších věcí. Proto nevybírej jen podle vzhledu, ale také podle účelnosti.

Velikost bytu

Ten, kdo chce mít vlastní byt, musí společně s cenou zvážit i jeho velikost. Pokud chceš bydlet sám, je zbytečné pronajmout si 3+1 a používat jen jeden, dva pokoje. Pokud vás ovšem má být v bytě šest, tak pronajmout si garsonku také není správná volba. Proto je důležité zvážit jak počet lidí, tak i dispozice bytu a počet pokojů.

Vybavenost bytu

Proč je důležítá? Většina pronajímaných bytů totiž nebývá vybavena. Za standard se považuje topení, kuchyňská linka, záchod, zařízená koupelna s vanou nebo sprchovým koutem a umyvadlem. Z velké části je to všechno, co v nevybaveném bytě najdeš. Všechno ostatní je na domluvě. Další drahou položkou na seznamu se tedy stává nábytek a elektrické spotřebiče. Povinností majitele není nabízet tyto věci společně s bytem. Pokud je chceš, musíš se domluvit s majitelem předem a poté všechno zmínit ve smlouvě a později i předávací listině.

Cena

Jakmile si najdeš ten správný byt a čtvrť, může nastat další problém - cena. Ta se většinou uvádí za nájem na měsíc, ale bez poplatků! Ke každému nájmu se musí ještě připočítat poplatky, které tvoří spotřeba plynu, elektřiny, vody, údržba domu, vývoz odpadků a další věci. Zdá se to jako maličkost, ale poplatky bohužel tvoří podstatnou část celkové sumy měsíčního nájmu. Jak se poplatky počítají? Uvádí se, že na jeden metr čtvereční je to kolem třiceti korun. Při výměře 75 metrů čtverečních je to tedy přes dva tisíce korun.

Smlouva

Jakmile ji podepíšeš, není cesta zpět! V případě, že skončíš ve škole nebo přerušíš studium, majitele to nezajímá a za byt budeš platit dál. Stejné je to i přes letní prázdniny. Skončí škola a společně s ní i ubytování na koleji, vystěhuješ se a máš po problému. U bytu to tak rychle nejde. Když jde někdo na privát, podepíše dohodu na dobu určitou, a tak se zavazuje platit nájem. Dohoda se většinou uzavírá minimálně na jeden kalendářní, nikoliv školní rok, na což pozor! Samozřejmě existují výpovědní lhůty, které tě těchto problémů mohou ušetřit…

První poplatky a provize

Prvotní investice do bytu jsou největší. Patří mezi ně první nájem, kauce a provize realitní kanceláři. Výše provize obvykle bývá cena jednoho nájmu. Pokud se nechceš obracet na realitku, podívej se na internet. Existují webové stránky, kde byty nabízí přímo majitelé a neplatí se tedy žádná provize. Součástí každé smlouvy je vratná kauce. Ta tvoří většinou jeden nebo dva nájmy. Kauce slouží v tomto případě jako záloha. Pokud nedojde k žádným škodám, majitel ji vrátí při převzetí bytu zpět.

Kamila Kaňovská

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější