Studentské bydlení: Kolej nebo podnájem?

Studentské bydlení: Kolej nebo podnájem?

Bydlení v novém městě je věc, kterou si každý student začne shánět jako první. Záleží jen na vás, jestli zvolíte studentský evergreen bydlení na kolejích, nebo dáte přednost nákladnějšímu životu v podnájmu. Podle čeho se rozhodnout?

Kolej

Ubytování na studentské koleji má hned několik výhod – tou první je jednoznačně cena. „Bohužel za tu cenu dostanete i odpovídající servis – nábytek ze 70. let, všudypřítomný nepořádek a rámus. Bordel navíc často nepochází z každodenních párty, samotný dům totiž vrže a skřípe, výtahy hučí, záchody šumí. A stěny jsou jako kartónové, takže slyšíte nejen člověka z vedlejší místnosti, jak si říhne, ale užijete si dosyta i strašidelný zvuk, když soused osm pater nad vámi spláchne,“ říká studentka Markéta, která bydlela na kolejích 17. listopadu v Praze v Troji. “Není ani vyloučeno sem tam blízké setkání s hmyzem – od mušek přes potravinové moly až ke štěnicím ve starých matracích. Někdy je to vážně chuťovka,“ dodává.

Kolik stojí kolej?

Kolejné záleží na počtu spolubydlících, sociálním zařízení a dalších službách. Bydlení na pokoji s několika dalšími lidmi bez vlastní koupelny a toalety seženete za cenu lehce nad dva tisíce. Pokud jste nenároční a nevadí vám společné koupelny a kuchyňky na patře, nebo se na kolej chodíte jen vyspat, můžete zvolit tento způsob. Za větší soukromí a méně spolubydlících si ale výrazně připlatíte. Stejně tak za internetovou přípojku nebo zapůjčenou televizi. Ceny kolejného se na jednotlivých školách a fakultách liší – informace najdete na webových stránkách vaší univerzity.

Nevýhody bydlení na koleji

„Nemáte žádné soukromí, protože jste vždycky v pokoji s někým dalším. A to nemusí být mírumilovný sympaťák. Zámky na skříňkách jsou navíc většinou rozbité, takže si před případným nedůvěryhodným spolubydlícím neohlídáte ani šaty, ani osobní potřeby, ani elektroniku. Pracovníci kolejí si navíc do vašeho pokoje chodí, jak se jim zlíbí. Jednou úzkostlivě kontrolují stav starodávného vybavení, jednou vystříkávají místnosti kvůli hmyzu (a přitom i vaše učebnice, koberečky, pantofle, batohy, zkrátka všechno, co se vyskytne na zemi), jindy zase hledají, zda nemáte zapojen nějaký elektrický přístroj, který jste předem nenahlásili. To, aby vás mohli dodatečně penalizovat,” říká Markéta.

Jak získat místo na koleji?

Na studentské ubytování mají nárok přednostně ti, kteří bydlí ve vzdálenějších městech. Požádat o tento druh bydlení si musíte s předstihem na stránkách vaší fakulty. Stačí vyplnit osobní a kontaktní údaje a čekat, jestli vám kolej schválí. Na některých školách berou v potaz i například prospěch nebo úspěšnost u přijímacích zkoušek. Jestliže bydlíte nedaleko, jste na tom trochu hůře. Nicméně zájem o ubytování na kolejích rok od roku upadá, a tak máte docela velkou šanci, že na vás nějaké to místo zbude...

Podnájem

Jestliže jste rozmazlení a dáváte přednost vlastnímu pohodlí před stavem vaší peněženky, můžete si zkusit pronajmout byt nebo pokoj od soukromníka. Tady ale musíte počítat s vyšší cenou. V Praze se dá sehnat dvoupokojový byt ve starším domě trochu dál od centra za zhruba 10 tisíc korun měsíčně. Když seženete spolubydlícího (nebo i víc spolubydlících) a rozpočítáte náklady, dostanete se přibližně na cenu ubytování na koleji. Nevýhodou je, že za cizí byt musíte nést větší zodpovědnost - v takovýchto pronajatých pokojích je toho více, co se dá zničit.

Kolej nebo privát? Co je lepší?

Markéta se letos přestěhovala na privát a získané pohodlí si nemůže vynachválit: “Kolej je zkrátka instituce a vyžaduje určitá pravidla. Když chcete hosty, musíte všechny i s čísly občanských průkazů nahlásit na recepci. Pokud chtějí přespat, je třeba písemný souhlas vašich spolubydlících (i když tam v ten večer nejsou) a odpovídající částka. Nesmíte nic poškodit, ani nikoho nerušit, jinak přichází pokuta až vyhazov. Oproti tomu privát je o poznání dražší. Už netrávíte ve sprše klidně hodiny bez výčitek, ale počítáte a šetříte. Dražší je internet, něco stojí i vybavení (na kterém vám ale o to víc záleží, víc uklízíte, víc se staráte). To je vykoupeno o poznání větší osobní svobodou. Zvete si, koho chcete, nic nemusíte hlásit. Zařídíte si byt, jak se vám líbí, děláte si v něm, co chcete. Bydlíte, s kým chcete, ne s někým, koho vám přiřadí. Máte klid, když ho potřebujete, větší soukromí. Nikdo si nedělá výlety do vašeho bytu, notebooky už pro jistotu nemusíte ve skříních zahazovat oblečením "co kdyby…". Privát je ale vhodnější pro lidi, co se už ve městě vyskytují déle, ví, jak co chodí, a jsou náročnější na osobní pohodlí.”

Míša Raková

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější