9 kultovních školních filmů, které musíte vidět

9 kultovních školních filmů, které musíte vidět

Filmoví tvůrci mají školní prostředí rádi stejně jako my. I proto jej vždycky hojně využívali, takže móda školních film prakticky nikdy neopadla. Vybrali jsme pro vás ty nejskvělejší. 

Pomáda

Klasika všech klasik. S Johnem Travoltou a Olivií Newton-John si notuje již několikátá generace. Maturitní ročník s sebou přináší milostné vztahy (a trable), party a gangy, auta a sex a potřebu zachovat si tu správnou image. Za těch více než pětatřicet let jako by se život maturantů zase tolik nezměnil.

ČSFD

Foto: Studenta

Panu učiteli s láskou

Dramat o učiteli, který dostane na starost třídu nevybouřených spratků a správným přístupem (nebo sportem/hudbou/tancem) je srovná do latě, vzniklo habaděj. Panu učiteli s láskou se Sidneym Poitierem v hlavní roli je takovým jejich prototypem. Možná se vám může zdát trochu naivní a sentimentální, ale svoji sílu film v režii Jamese Clavella (který se proslavil i romány jako Král krysa nebo Šógun) stále má.

ČSFD

Foto: Studenta

Společnost mrtvých básníků

Ó kapitáne, můj kapitáne! Opačný postup než u předchozího případu. K tradiční třídě přichází netradiční profesor. Svým neobvyklým přístupem k výuce a vášní pro poezii si profesor John Keating (nedávno zesnulý Robin Williams v jedné ze svých nejlepších rolí) studenty snadno získá. Blížící se tragédie však tento vztah brzy přetne.

ČSFD

Foto: Studenta

Jak jsem balil učitelku

Někdy se to s tou nákloností k vyučujícímu prostě přežene. A to pak smrdí průšvihem. Max Fischer (Jason Schwartzman) je žákem desátého ročníku Rushmorské akademie a zoufale a vášnivě miluje učitelku první třídy. A nejhorší na jeho situaci je, že ona jeho city neopětuje. Co by mohlo být tuctovou komedií, je v rukou enfant terrible Wese Andersona půvabnou podívanou.

ČSFD

Foto: Studenta

Zlaté časy na Ridgemont High

Amerika, osmdesátá léta v plném proudu. Alkohol, experimentování s drogami, snaha sehnat vhodný protějšek na pořádnou muchlovačku. Film se skvělým obsazením mladých vycházejících hvězd své doby (Sean Penn, Nicholas Cage, Forrest Whitaker) je v podstatě praotcem dnešních teenagerských komedií, třeba hned té následující.

ČSFD

Foto: Studenta

Prci, prci, prcičky

„Americký koláč“ je synonymem žánru teen-komedií. Skvělé postavy, vynikající hlášky, správně přehnané situace, trapasy a snaha čtyř panických mušketýrů „zasunout“ z filmu udělaly doslova kult. I proto přišla záhy hned dvojice pokračování, několik méně zdařilých epigonů a skvělý Školní sraz. Tuhle partu zkrátka milujeme.

ČSFD

Foto: Studenta

Snídaňový klub

Jak málo stačí ke skvělému vyjádření mnoha. Pět studentů – šprt, sportovec, královna krásy, bouřlivák a podivínka – musí být po škole a napsat esej na téma „Kdo jsem?“ Vzájemně se nesnášejí a tak na sebe konflikty nenechají dlouho čekat. Film Johna Hughese jasně ukazuje mezigenerační problémy a fakt, že lidé se nedají snadno zaškatulkovat. Skvělá podívaná.

ČSFD

Foto: Studenta

3 Idiots

Špetka exotiky na závěr. Postavy bollywoodského (tedy i s tanečními vsuvkami) filmu se ke škole vrací pouze ve vzpomínkách, které jasně ukazují, že dnešní školní systém nemusí sedět každému a výrazné individuality mohou doslova trpět. To vše zabalené v lehkém hávu neuvěřitelně pozitivního filmu, který doslova hýří nápady.

ČSFD

Foto: Studenta

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější