Přijďte se podívat na ty nejlepší krátké filmy roku!

Přijďte se podívat na ty nejlepší krátké filmy roku!

O programu iShorts jste už nejspíš slyšeli. Jedná se o populární pásma krátkých filmů, které můžete vidět v řadě měst napříč republikou. V následujících dnech proběhnou promítání těch nejlepších krátkých filmů, jež se za poslední rok objevily. Bude se totiž jednak o oscarové nominace.

Na co se přesně můžete těšit? Program iShorts bude ctít rozdělení podle oscarových kategorií na hrané a animované krátkometrážní snímky. Recenze konkrétních filmečků si u nás budete moci přečíst v nejbližších dnech, takže se na ně podívejme jen stručně.

V animované kategorii uvidíte devět filmů, z nichž pět se nakonec dostalo do užšího výběru akademiků. A jedná se o docela rozmanité kousky. Sanjay’s Super Team je částečně autobiografickým příběhem indického animátora, který skrze komiksové superhrdiny nalézá vztah k hinduismu. World of Tomorrow představí děsivou vizi budoucnosti, v níž není místo na emoce a intimitu. Na city zahraje Bear Story s tklivým příběhem jednoho medvěda. Podíváme se i na kamarádství ruských kosmonautů nebo hrůzy války antického Řecka.

Ale zahanbit se nenechají ani hrané filmy. Day One, Shok, Ave Maria i Alles Wird Gut si berou na paškál vojenskou tématiku a optimistické pohledy zrovna nenabízejí. Každý ze svého úhlu pohledu a s širokou škálou formálních prostředků ukážou, co všechno válka přináší. Poslední nominovaný, Shutterer, se zabývá prvním rande po mnohaměsíčním online vztahu. Akademici letos vítěze nebudou vybírat lehce!

Foto: Studenta

Kdy a kde mám být?

První projekce v pražském Bio Oko se uskuteční už tuto středu 24. února. S týdenním odstupem si pak malé filmové poklady vychutnají i diváci v dalších městech - Olomouci, Ostravě, Brně, Zlínu, Jablonci a dokonce i na východ od hranic v Bratislavě a Trnavě. Takže příležitostí je určitě až až, podívejte se na kompletní přehled hraných i animovaných projekcí.

Co je vlastně iShorts?

Nezisková organizace iShorts se již řadu let snaží zpřístupnit krátkometrážní filmy širší veřejnosti. Pokud totiž nemáte štěstí a nenarazíte na projekci, jejíž součástí je nějaký předfilm, ke kraťasům se běžně ani nedostanete. A to je škoda, protože tvůrcům se často na malé ploše podaří rozehrát tak zajímavé situace, že si leckdy nezadají ani se svými celovečerními bratříčky. iShorts vybírá ty nejzajímavější kousky z celého světa, které pak v tématických večerech promítá. Průběžně tak můžete sledovat perly nejen podle akademiků udělujících Oscary, ale i výběry porot z mnoha prestižních filmových festivalů.

Snad jsme vás navnadili, protože rozšířit si obzory díky malým velkým filmům je skutečně velmi zábavné. Kterou projekci máte v plánu? Už jste se účastnili minulých aktivit iShorts? Napište nám pod článek.

Text: Mojmír Sedláček

Foto: official

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější