Ajťáci: Nejsme podivíni v sešmajdaných prestižích

Ajťáci: Nejsme podivíni v sešmajdaných prestižích

O ajťácích koluje spousta vtipů. Mají to být tvorové zvláštního ražení – oblečeni zpravidla do mrkváčů a vytahaných svetrů, na nohou sešmajdané tenisky a na nose brýle. Podle všeho žijí v zatuchlých norách mezi kabeláží a člověk se jim nikdy nedovolá. Co je na tom pravdy, jsme se vydali zjistit do IT společnosti Capgemini a trio Franta, Vláďa a Jirka nás velmi příjemně překvapilo. Babička by sice asi nepochopila, co dělají (target-letterů holt za války moc nebylo), ale my se o to pokusili.

Fanda

Fanda Kovařík v padnoucím tmavě modrém obleku patří v Capgemini mezi seniory a humor ho ani po letech neopouští. „Dostal jsem se sem vlastně náhodou, dřív jsem dělal truhláře,“ usmíval se na nás, když vysvětloval, jak ho kamarád přemluvil k tomu, aby šel na svůj vůbec první pohovor. Myslel si, že na práci v IT firmě nemá, a tak se přípravě příliš nevěnoval. „Přiběhl jsem tam tehdy z Maftyzu z těláku, hrozně zpocený a nepřipravený,“ vzpomínal. „A oni mě vzali.“

Dobrý kolektiv je pro mě to nejdůležitější

Klíčovým faktorem, proč se Fanda rozhodl do Capgemini vstoupit, byl jeho přímý nadřízený, se kterým si už na pohovoru skvěle rozuměli. „Přinesl jsem tam ukázat nějaké návrhy toho, co jsem programoval, a uvolněně jsme se o tom pobavili. Měl jsem z toho příjemný pocit,“ řekl s tím, že dobrý šéf je pro zaměstnance velmi důležitý. Ne proto, aby mu nadával, když něco neví, ale aby ho vedl, radil mu, motivoval ho a pomáhal mu řešit případné problémy. A právě to teď Fanda dělá, z IT analytika se totiž vypracoval až na team leadera a projektového manažera.

Jeho pracovní den se neomezuje jen na sezení u klávesnice, jak tomu bylo, když dělal analytika. Už u dveří do kanceláře na něj totiž po ránu čekají spolupracovníci, kteří ho prosí o radu, o pomoc nebo o názor. Často také navštěvuje klienty a řeší s nimi projekty na jejich domácí půdě, takže se v sídle Capgemini některý den třeba vůbec nevyskytne. „To ale neznamená, že nepracuji. A kolegové to moc dobře vědí,“ podotkl. „Nemáme tu píchačky a naše pracovní doba je víceméně flexibilní. Orientováni jsme pochopitelně na výsledek a na deadline.“

Foto: Studenta

Fanda Kovařík

Název pozice, kterou zastáváte?

IT analytik, team leader, projektový manažer.

Jak byste vysvětlil své babičce, co děláte?

Starám se o to, aby se lidem v mém týmu dobře pracovalo.

Nejlepší den v práci?

Když mě můj nadřízený poprvé pochválil.

Co v práci potřebujete, a ve škole jste se nedozvěděl?

Jak vést lidi.

Nejlepší rada, kterou jste ve firmě dostal?

Uvědomte si svou cenu.

Kam do budoucna?

S týmem kamkoliv. Osobně chci zlepšit svůj time management, abych měl víc času na koníčky.

Jaké máte koníčky?

Jsem dobrovolný hasič, mám rád motorky a sport, třeba snowboarding.

Pracovní dobu si plánuju sám

Na svoje analytické dny Fanda vzpomíná trochu s nostalgií. „Vidíte to tady na klucích juniorech, ti můžou před šestou odcházet domů, dát si večeři, dívat se na filmy a být v klidu. U mě je to trochu hektičtější,“ vysvětlil. „Lidi z týmu pořád něco řeší a těch e-mailů taky chodí tolik, že si člověk práci chtě nechtě nosí i domů. Ale stěžovat si nechci, všechno tohle k té pozici zkrátka patří.“

Situace by prý byla daleko klidnější, kdyby si Fanda dokázal efektivněji rozplánovat svůj čas. „Mám trochu problém s time managementem,“ přiznal. „Je tu spousta věcí, co bych chtěl dělat, hlavně ze sféry osobní, jako jsou koníčky a relax, ale nenacházím na ně čas, protože mám špatně naplánováno.“ Na tom by chtěl Fanda do budoucna zapracovat, protože si život nedokáže představit bez sportu, rychlých motorek nebo dobrovolničení v hasičské kombinéze.

Foto: Studenta

Vláďa Kaděra a Jirka Pivrnec jsou v Capgemini jen několik měsíců a začínají úplně stejně jako před lety Fanda. Služebně starší a od pohledu ambicióznější Vláďa už dosáhl svého prvního povýšení a je z něj projektový manažer, Jirka se jako IT analytik ve firmě teprve rozkoukává. „Jsem tu jenom tři měsíce,“ přiznal nesměle.

Za své angažmá ve společnosti vděčí právě Vláďovi, který ho HR oddělení doporučil. A na doporučení tamní recruiting slyší, nepořádá totiž assessment centra, nýbrž „staromódní“ osobní pohovory. „Byl to vesměs příjemný rozhovor. Povídali jsme si hlavně o mých technických znalostech a o time managementu. Zajímalo je, jestli dokážu skloubit práci se studiem,“ vzpomínal Jirka. Tři dny nato ho firma kontaktovala s jednoduchým dotazem: Kdy můžete nastoupit?

Foto: Studenta

Vláďa Kaděra

Název pozice, kterou zastáváte?

IT analytik, produktový manažer.

Jak byste vysvětlil babičce, co děláte?

Mám na starosti tým lidí, co přijímá od zákazníka požadavky a pracuje na jejich řešení.

Nejlepší den v práci?

Povýšení. Když jsem dostal na starost svůj první projekt.

Co v práci potřebujete, a ve škole jste se nedozvěděl?

Škola mi dala odborný background i softskills, nové věci se ale učím každý den.

Nejlepší rada, kterou jste ve firmě dostal?

Musí se i dávat, nelze jenom brát.

Kam do budoucna?

Jsem ambiciózní, takže se rozhodně chci co nejvíc profesionalizovat v rámci projektového managementu.

Jaké máte koníčky?

Nedávno jsem začal s fitness, jinak rád jezdím do ciziny surfovat a také mě baví ochutnávat netradiční jídla.

Kamarádské pracovní prostředí a rodinná atmosféra mi vyhovují

Jako úplný nováček Jirka nejvíc oceňuje, jak přátelská nálada ve firmě panuje. Pracovní prostředí je prý příjemné a nezávisle na profesních zkušenostech nebo na postavení ve společnosti si šéfové a podřízení vzájemně tykají. „Je tu taková rodinná atmosféra,“ podotkl. Jeho běžný pracovní den vypadá tak, že přijde do kanceláře, posnídá a pracuje na počítači tak dlouho, dokud je potřeba. Je prý spíš ranní ptáče a pak dřív odchází.

To Vláďa si raději trochu přispí, do práce přichází až kolem půl deváté. Kromě IT analytika je také projektovým manažerem, takže na něm leží víc zodpovědnosti, což mu maximálně vyhovuje. Stará se o tým tří až čtyř kolegů, kteří zpracovávají požadavky klientů ohledně různých aplikací a zajištění technologického backgroundu do konkrétních výstupů. Klient, pro kterého je připravován projekt, na nějž Vláďa aktuálně dohlíží, pochází ze státní správy. Capgemini ovšem spolupracuje také se soukromou sférou.

Foto: Studenta

Jirka Pivrnec

Název pozice, kterou zastáváte?

IT analytik.

Jak byste vysvětlil babičce, co děláte?

Přijímáme požadavky od zákazníka, navrhujeme jejich řešení a pak ho realizujeme.

Nejlepší den v práci?

Nástupní den.

Co v práci potřebujete, a ve škole jste se nedozvěděl?

Řekl bych, že jsem se všechno, co potřebuji, naučil až tady.

Nejlepší rada, kterou jste ve firmě dostal?

Uvědomit si svou cenu, o tom právě mluvil Fanda.

Kam do budoucna?

Rád bych získal základ pro postup do projektového managementu.

Jaké máte koníčky?

Mám rád sport, rád lyžuji, lezu na stěně. Baví mě i škola, kterou pozvolna dodělávám.

Osobní doporučení je nejlepší reference

„Všechno se posouvá tam, kam bych chtěl, aby to mířilo,“ zhodnotil Vláďa svou dosavadní kariéru. Už má dostudováno, takže může na Capgemini soustředit všechen svůj potenciál. Také se do firmy dostal na doporučení kamaráda a ničeho nelituje. Práci si zatím ještě domů nenosí a pořád má čas chodit do posilovny a plánovat surfování v Dominikánské republice.

Ani Jirka není hrbaté bledé stvoření s alergií na čerstvý vzduch a slunce. Rád sportuje, jezdí na lyžích a leze po horolezeckých stěnách. Adrenalinový zahraniční výlet si sice neplánuje, ale zato by rád – po vzoru kamaráda Vládi – brzy postoupil do projektového managementu. Také by chtěl úspěšně dostudovat.

A co Vláďa a budoucnost? Ten hodlá jít ve Fandových stopách a maximálně se profesionalizovat v rámci projektového managementu, aby se mohl stát úspěšným team leaderem.

Text: Markéta Paráčková

Foto: Martin Mičánek a soukromý archiv

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější