Enter:Biopolis – když se spojí umění, věda a technologie

Enter:Biopolis – když se spojí umění, věda a technologie

Mezinárodní bienále umění, vědy a technologií Enter již pošesté nabídne přehlídku nejsoučasnějšího dění v těchto oborech. Akce se bude konat od 4. do 7. dubna 2013 v galerii Národní technické knihovny v Praze - Dejvicích.

Letošní přehlídka má podtitul Biopolis a představí tvorbu nejvýznamnějších tvůrců z oblasti nových médií, digitálního umění a přilehlých odvětví. V jakém světě budeme žít v nejbližších desetiletích? Kde leží hranice mezi přírodním a umělým? Jak budou technologie proměňovat naše těla a životní styl? Podobné otázky nastolí instalace tří desítek umělců, kteří se nebáli nahlédnout do světa současné biologie a techniky a hledat v něm nejen nové inspirace, ale také otázky k zamyšlení.

Festival organizuje občanské sdružení CIANT ve spolupráci s Národní technickou knihovnou. CIANT je mezinárodní platforma pro výzkum a podporu vzniku nových projektů kreativně využívajících informační a komunikační technologie. Již od roku 1998 se věnuje produkci a propagaci kultury a umění nových médií. Kurátorem výstavy je Andrej Boleslavský. Více na webu.

Představeny budou projekty, jako je helma zpomalující čas od německého umělce Lorenze Potthasta, interaktivní instalace Plíce reagující na lidský dech od kolektivu domácích tvůrců, takřka hackerské způsoby, jak obelstít kamery rozpoznávající lidský obličej, či pozorování proměn tváře naší planety s využitím fotografií na Google Maps. Některé projekty hraničí s čistou sci-fi, třeba pokus nizozemské umělkyně Jalily Essaïdi vytvořit neprůstřelnou lidskou kůži s pomocí pavoučích vláken získávaných z geneticky upravené kozy.

Přehlídka zaujme i projekty pro mladší diváky, například elektronickým hudebním nástrojem vytvořeným z ovoce. Během workshopu QRbodies si zase můžete ověřit, zda byste dovedli vytetovat dvourozměrný čárový kód.

Kromě výstavy nabídne bienále Enter i performance a odborné symposium. V pátek budou na symposiu hovořit umělci o svých dílech, sobotní konference bude zaměřena na využití nových technologií pro nejrůznější formy postižení a handicapů a jejich uměleckých potenciálů. Hostem bude i významný francouzský filozof a badatel Louis Bec. Na celý festival je vstup zdarma.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější