Technické novinky: Počítačům vládnou dotyky a Windows 8

Technické novinky: Počítačům vládnou dotyky a Windows 8

Mezi hlavními letošními technickými novinkami je viditelný jeden jasný trend. Po chytrých telefonech se dotyková prostředí přesouvají i do notebooků a počítačů. Je to díky novým Windows 8, která jsou pro dotykové ovládání optimalizována. Po loňském předkrmu v podobě několika prvních zařízení jich letos na trh přichází doslova záplava.

ASUS VivoBook

První dotykové notebooky s Windows 8 uvedené na trh ještě vloni se vyznačovaly často hodně vysokou cenou. ASUS teď na trh uvádí novou řadu VivoBook, která přináší dotykové notebooky za podstatně příjemnější částky. Nabídka zatím začíná u modelu s úhlopříčkou 11,6 palce, jehož výhodou je především hmotnost pouze 1,4 kg a cena začínající na necelých 12 000 korunách. Kdo potřebuje výkonnější notebooky, musí u Asusu hledat jinde, pro běžnou práci však i základní ULV Celeron 847 Sandy Bridge stačí. Méně trpěliví raději zvolí o 1 500 korun dražší verzi s procesorem i3 Ivy Bridge a ocení funkci rychlého spuštění během dvou sekund, kterou disponují všechny typy. Výrobce později v řadě VivoBook nabídne také modely s větší úhlopříčkou displeje, u kterých bude dostupná i rozmanitější hardwarová výbava.

Foto: Studenta

Lenovo IdeaCentre Horizon

Doslova velkou lahůdkou je zcela nový počítač Lenovo IdeaCentre Horizon, který se na trh dostane zřejmě až v létě. Jde totiž o obří dotykový počítač s takzvanou all-in-one konstrukcí, veškerá technika se tedy nachází v samotném těle s displejem. Ten má úhlopříčku 27 palců a Full HD rozlišení, takže se vyrovná menším televizorům. Přitom je to výkonný domácí počítač skvělý třeba i na hraní her. Uvnitř těla se může skrývat až 8 GB operační paměti a 1TB pevný disk. A teď pozor, asi největší vychytávkou horizonu je jeho přenosnost. Tohle PC totiž nemusí napevno stát na stole přidrátované kabelem k zásuvce. V těle je totiž i výkonná baterie, která celý počítač udrží funkční po zhruba dvě hodiny i bez vnějšího napájení. Díky integrovanému stojanu tak lze horizon vzít a postavit kamkoli. Nebo si z něj můžete vyrobit stolek.

Foto: Studenta

HP Pavillion 14 Chromebook

Další novinkou, která se na trh teprve chystá, je neobvyklý notebook HP Pavillion 14 Chromebook. Tentokrát jde o zástupce zcela nové řady notebooků s novým operačním systémem Chrome OS od Googlu. Chromebooky mají být jednoduché a levné notebooky, třeba tohle HP má stát v přepočtu necelých 7 000 korun. Na rozdíl od obdobných zařízení značek Samsung, Acer a Lenovo má HP větší displej s úhlopříčkou 14 palců. K dispozici je 16 GB paměti a slot na SD karty, výdrž na baterie by měla být přes 4 hodiny. To vše nevypadá jako kdovíjak lákavá nabídka, chromebooky však představují zajímavé nekomplikované počítače, které se soustředí především na pohodlné používání webu. Je však otázka, zda se proti současným tabletům dovedou prosadit.

Foto: Studenta

ASUS Taichi

To ASUS Taichi je příkladem relativně drahého ultrabooku s dotykovým displejem, vyvažuje to však hodně neobvyklou konstrukcí a skvělou výbavou. V té najdeme především dva úžasné 11,6palcové IPS displeje s Full HD rozlišením. Jeden displej je umístěn zcela normálně, druhý je na víku notebooku. I v zavřeném stavu je tak dostupný druhý displej, který umožňuje multidotykové ovládání. Vnitřní displej dotykový není. V zavřeném stavu je to tedy tablet, v otevřeném klasický notebook, který však umožní využít oba displeje – ten druhý třeba pro prezentaci dat. Skvělou výbavu doplňuje podsvícená klávesnice, 256GB SSD disk, výkonný procesor Core i7 nebo zvuková technologie SonicMaster, připravená ve spolupráci s Bang & Olufsen. To vše při hmotnosti 1,25 kg.

Foto: Studenta

Ultrabook Lenovo IdeaPad S400u

Zdaleka ne všechny moderní notebooky dnes musí mít dotykový displej, důkazem toho je sympatický ultrabook Lenovo IdeaPad S400u. V jeho elegantním těle s tloušťkou pouhých 21 mm a hmotností jen 1,8 kg se ukrývá čtrnáctipalcový displej, moderní procesory Core i3 nebo i5 a 4 GB operační paměti. Užitečnou vychytávkou je doplnění klasického 500GB pevného disku o 24GB SSD úložiště, které výrazně urychlí start systému a zajistí jeho hladký chod. Výdrž baterie se pohybuje okolo pěti hodin. Uživatelé se mohou těšit na u Lenova tradičně vynikající klávesnici a nový inteligentní touchpad. Cena solidně vybaveného ultrabooku začíná na zhruba 14 000 korunách, v prodeji je zatím stříbrná varianta, později se k prodejcům dostane i odvážnější červená verze.

Foto: Studenta

Nový semestr = nový mobil a nové aplikace

Smartphone dovede být užitečným pomocníkem téměř v každé oblasti, včetně lavic poslucháren a laboratoří. Výrobci si pro vás na nový semestr připravili třeba nové HTC nebo LG se skvělým foťákem. A na triky, jak si s mobilem usnadnit studentský život, se podívejte na www.studenta.cz/smartphone.

HTC One SV – mobil budoucnosti

Dotykové ovládání i přes expanzi do světa notebooků a počítačů zůstává hlavní doménou chytrých telefonů. HTC One SV s Androidem 4.0.4 ICS je typickým zástupcem střední třídy přístrojů s příznivou cenou a velmi slušnou výbavou. Jeho výhodou je, že je doslova a do písmene připraven na budoucnost. Je to totiž jeden z vůbec prvních telefonů střední třídy na našem trhu, který podporuje mobilní sítě LTE. Ty začnou naši operátoři budovat někdy během letošního roku a výsledkem mají být přenosové rychlosti třeba až 100 Mbit/s. HTC One SV tak bude zastarávat o něco pomaleji než většina jeho soupeřů. Výbava v čele se 4,3palcovým WVGA displejem, dvoujádrovým procesorem a slušným pětimegapixelovým fotoaparátem je jistě dostačující. Potěší i elegantní design s možností volby barvy zadního krytu.

Foto: Studenta

LG Nexus 4 – foťák jako profík

V průběhu jara se na český trh konečně dostane dlouho očekávaný smartphone LG Nexus 4 s nejnovější verzí operačního systému Google Android. Smartphone je určený především technickým nadšencům, kteří ocení zcela čistou podobu operačního systému bez jakýchkoli úprav výrobce nebo operátorů. To znamená rychlé aktualizace na každou novější verzi systému, momentálně 4.2.1 Jelly Bean. Kromě toho má Nexus 4 naprosto špičkovou výbavu v čele s vynikajícím IPS displejem s HD rozlišením (1 280 x 768 pixelů) a úhlopříčkou 4,7 palce nebo výkonným čtyřjádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon S4 s taktem jader 1,5 GHz. Nechybí ani osmimegapixelový fotoaparát. Chytrý telefon zaujme i designem, zadní část má pod skleněným povrchem netypický vzor, který ozvláštňuje její vzhled.

Foto: Studenta

Text: Luděk Vokáč

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější