Bydlení: Za málo peněz hodně pohodlí. Jak na to?

Bydlení: Za málo peněz hodně pohodlí. Jak na to?

Čeká vás první bydlení mimo domov? Nebo už nějaký pátek studujete a usoudili jste, že je načase změnit bydlení? Ať už se stěhujete na pokoj na kolejích nebo do bytu s dalšími studenty, přinášíme vám pár zajímavých tipů, jak z šedého kutlochu vytvořit funkční a zajímavé místo za slušné peníze. 

Jak na to na koleji

Na kolejích jsou obvykle k mání dvou nebo třílůžkové pokoje malých rozměrů se sdílenou kuchyní a koupelnou a značně opotřebovaným nábytkem. Protože samotné vybavení měnit nemůžete, je dobré se domluvit se správci, co můžete na pokoji s nábytkem udělat. Osvícené vedení by vám mohlo povolit na vlastní náklady vymalovat nebo třeba zrenovovat starší nábytek. Starším kouskům sluší výrazné barvy, které jim vdechnou nový život. Můžete se pustit do barevného nátěru staré postele nebo samolepícími foliemi polepit psací stoly. Určitě se ale držte pravidla, že pokud budete vybavení upravovat, tak nejen svou část a svůj nábytek, ale rovnou celý pokoj. Jinak byste totiž mohli vzhled celého pokoje místo zútulnění ještě zhoršit.

Foto: Studenta

Pokud takové štěstí mít nebudete a správci kolejí nebudou otevření změnám, nezbývá, než vsadit na detaily a dekorace. Protože postele zabírají v malých pokojích většinu místa, můžete si pořídit barevný ložní textil a polštářky a udělat si z postelí lenošky, které vám bude celé patro závidět. K povlečení se dají ladit i nové závěsy a dekorace zdí v podobě plakátů. Velké změny docílíte, když na zem přidáte koberec. Nezapomínejte však na to, že v malých prostorech je potřeba být decentní, abyste prostor „nepřeplácali“. Je dobré si proto předem promyslet s ohledem na stávající vybavení barevné kombinace, které použijete.

Do malého pokoje můžete vsadit na klasiku a zvolit třeba tuto jednoduchou kombinaci: polštářky s geometrickým vzorem, ladící jednobarevné povlečení, závěsy s jemným geometrickým vzorem, jednobarevný koberec s vysokým vlasem a plakát na zeď. Při nákupu doplňků si ale dejte pozor, aby barvy skutečně ladily. Vezměte si již zakoupené věci s sebou a barvy si v obchodě porovnejte, ať nejste později nemile překvapeni, že ta korálová je vlastně spíš růžová.

Foto: Studenta

Co s pokojem v bytě

Stěhujete-li se do bytu, máte mnohem větší svobodu v tom, jak s prostorem naložíte. Některé byty jsou téměř nevybavené a budete si nábytek pořizovat sami, jiné nábytek naopak mají, ale často je možné se s majitelem rozumně domluvit a nábytek si vyměnit za svůj. Domluva s majitelem je při všech úpravách klíčová, ale když bude majitel svolný, můžou se vám podařit i takové husarské kousky, jako rozdělení pokoje pomocí příčky z OSB desky na dvě části nebo vymalování zdí nějakým zajímavým vzorem.

Studenta tip

Podívejte se na další zajímavé vychytávky, kterými si za pár kaček můžete vylepšit své bydlení.

Pokud stojíte o zajímavé zařízení bytu, ale vaše peněženka po prázdninovém cestování pláče, můžete vyzkoušet obejít místní nábytkové bazary a porozhlédnout se po židlích nebo stolech. Existují i internetové bazary a také jednotlivci často inzerují použitý nábytek za slušnou cenu na inzertních portálech. Můžete tak narazit na zajímavé solitérní kousky, které s drobnou úpravou váš byt vyšperkují. Hledat se dá také v nábytkových řetězcích, kde se dají základní kousky pořídit za hubičku. Nebudou sice zajímavé ani nikterak bytelné, ale po dobu studia vám vydrží. Ti zručnější z vás se mohou do výroby nábytku pustit sami a využít oblíbené palety. Na internetu je dostupná spousta inspirace i návodů, takže šikovný kutil si může vybavit za dobré peníze celý pokoj.

Foto: Studenta

Pokud plánujete v pokoji mít často návštěvy nebo pořádat večírky, rozhodně se vyplatí mít rozkládací nebo stohovací stoličky, případně pohodlný koberec a spoustu polštářů. Pořiďte si také plastové nádobí, které se na večírku nerozbije. Počítejte s tím, že pro studium budete potřebovat dostatečně velký psací stůl, pohodlnou židli, alespoň malou knihovnu. Svou službu vám prokáže i nástěnka, zásuvkové díly nebo komody. Je dobré si předem rozepsat seznam nábytku, který potřebujete, a vymezit si finanční strop na každou položku.

Rada na závěr

Než začnete divoce nakupovat nebo vyrábět, porozhlédněte se po okolí. Třeba se někdo z rodiny či přátel stěhuje a zbavuje se staršího nábytku. S následným zařízením pokoje a výběrem doplňků vám pak může pomoci někdo z kamarádů. Určitě máte v okolí nějakou kreativní duši, která se ráda vyřádí.

Text: Bára Baštová

Foto: Pinterest, Shutterstock

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější