Souboj: Privát vs. kolej? Jak si vybrat?

Souboj: Privát vs. kolej? Jak si vybrat?

Každoročně se koncem prázdnin rozhýbe v univerzitních městech po celé České republice poptávka po ubytování. Prváci přicházejí do nového města a hledají ubytování, jiní se stěhují za lepším. Faktem je, že ve městech, kde je mnoho vysokoškolských studentů, dokonce tato sezónní poptávka významně ovlivňuje cenu nájemních bytů. Ve stejnou dobu také vrcholí práce na univerzitních ubytovacích zařízeních a referenti vyřizují jednu žádost o kolej za druhou. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi ubytováním v privátním bytě a na kolejích?

První volbou jsou koleje…

Čerství studenti obvykle jako první variantu, kterou zvažují, volí vysokoškolské koleje. Důvodů je hned několik. Předpokládají, že bude cenově dostupnější, budou to mít blíže do školy a seznámí se tak jednodušeji s dalšími studenty. Většina prváků tak posílá žádost o kolejní pokoj, se kterou obvykle uspěje. Dříve bylo standardem, že poptávka po ubytování na kolejích výrazně převyšovala nabídku a na mnoho studentů tak volné pokoje nezbyly. Poslední roky se však situace mění, pokoje na kolejích jsou dostupnější a některá ubytovací zařízení dokonce mají problém svou kapacitu naplnit. Situace se však různí podle měst a konkrétních podmínek, které kolej nabízí.

Co se týče cenové dostupnosti, kolej bývá skutečně o něco levnější než ubytování v pronájmu. Týká se to však zejména dvou, tří a čtyřlůžkových pokojů. Ten, kdo hledá na kolejích soukromí a klid v podobě jednolůžkového pokoje s lepším vybavením, bude muset velice pečlivě hledat a také si značně připlatit. V takových případech už se obvykle vyplatí si skutečně najít samostatný pokoj v bytě. Ti, kteří chtějí bydlet na kolejích hlavně proto, aby ráno mohli vstát pět minut před začátkem výuky a ještě v pantoflích doběhnout do učebny, by si měli při žádosti o koleje pečlivě projít univerzitní nabídku. Ne všechny koleje se totiž nachází v blízkosti školy nebo fakulty. Bydlení na kolejích má však nesporné výhody. Prvákům určitě pomůže k seznámení a navázání kontaktů s dalšími studenty. Společenským lidem může vyhovovat přátelská kolejní atmosféra, kde se pořád něco děje.

… končí to však na bytě

Někteří však hned od počátku studia hledají raději bydlení v pronajatém bytě. Jde často o ty, kteří už mají na škole starší kamarády nebo sourozence, k nimž se přistěhují. Dalšími jsou třeba páry, které chtějí bydlet spolu, ale univerzita jim to neumožňuje. Je celkem běžné, že studenti se v průběhu studia stěhují z koleje na privát a během roku se tak mohou na kolejích uvolnit pokoje, které jsou pak nabízeny k ubytování návštěvníkům univerzity nebo veřejnsoti. Nejčastějším důvodem k tomu, že studenti hledají bydlení v soukromí, je jednoznačně pohodlí a určitá svoboda. Pronajatý byt si můžete zařídit podle svého, vodit si kdykoliv návštěvy, mít domácího mazlíčka, užívat si vlastní kuchyně a koupelny nebo je alespoň sdílet s menším počtem lidí. Přitom větší byty pro spolubydlení několika lidí se dají s trochou štěstí sehnat za srovnatelnou cenu, za kterou se nabízejí několikalůžkové kolejní pokoje.

Martin, co usíná v pronajatém pokoji

Martin (26) studuje doktorský obor Základní zpracování dřeva na Mendelově univerzitě v Brně.

Kde při svých studiích bydlíš a jak dlouho?

Celý akademický rok kromě prázdnin bydlím v bytě s dalšími studenty z různých brněnských škol. Na léto jezdím domů. Plánuju tu zůstat dva roky.

Zkoušel jsi někdy bydlet i na koleji? V čem vidíš hlavní rozdíl?

Prošel jsem asi vším, co šlo - od prváku na kolejích, k prvnímu studentskému bytu na brněnském Cejlu, kde jsem byl dva roky, pak jsem se přesunul znovu na koleje a potom znovu do bytu, který připomínal spíš squat.  Tam jsme byli s kamarádem rok, a když jsme tam zažili zimu, věděli jsme, že další už tam zažít nechceme, takže jsme si s dalšími lidmi našli naše aktuální bydlení. Hlavní rozdíl bydlení v bytě oproti koleji vidím v tom, že člověka nikdo nekontroluje, nemusí čekat, až mu někdo otevře dveře do domu, a může si vodit domů návštěv kolik chce a na jak dlouho. V bytě je také většinu času větší klid než na kolejích. Jediné, co je podle mě na kolejích dobré, je blízkost menzy, školy a spolužáků.

Foto: Studenta

Proč ses rozhodl takhle bydlet?

Je to sice o něco dražší, ale za tu svobodu a pohodlí to stoji. Navíc se nemusím vystěhovat každé prázdniny a mám vlastní kuchyni.

Jak to u tebe vypadá?

Jde o starou městskou zástavbu, byt s vysokými okny a starými okny. V bytě jsou prostorné pokoje, které jsou kromě jednoho neprůchozí. Vybavení máme klasické - psací stoly, židle, postele, gauč. První rok jsme měli i PlayStation v obýváku, u kterého jsme se všichni scházeli, hráli a popíjeli pivo. Je to čistě studentský byt, takže tu bývá nepořádek. Když jsme ho uklidili, muselo se to oslavit a už tam byl zase.

Foto: Studenta

Kolik za bydlení utratíš?

Nájem včetně záloh za energie a internet je 3 300 Kč.

Uvažoval jsi někdy o změně? Jak to vidíš do budoucna?

Jsem teď spokojený tam, kde jsem. Do budoucna se moc nekoukám, protože nevím, jak se vyvine mé studium. Jestli dobře, rád bych tu zůstal ještě minimálně další dva roky.

Jaký druh bydlení bys doporučil studentům prvního ročníku?

Prvákům bych doporučil nejdřív koleje.

Máš nějaké rady, jak najít co nejlepší privát/kolej?

Nejlepší je se předem domluvit, kolik lidí spolu bude bydlet, a začít hledat co nejdříve. Ideálně ještě před prázdninami, kdy studenti opouští město. A taky nebydlet s pochybnými studenty, kteří nedokončí semestr a z bytu utečou.

Zdeněk, který se budí na kolejích

Zdeněk (28) studuje na Strojní fakultě ČVUT.

Kde při svých studiích bydlíš a jak dlouho?

Bydlím na kolejích ČVUT na Strahově a bydlím tam s pár přesuny už 9 let.

Zkoušel jsi někdy bydlet i v bytě? V čem vidíš hlavní rozdíl?

Spolubydlení v bytě jsem záměrně nezkoušel a radši si vzal celý pokoj na koleji pro sebe. Hlavní rozdíl vidím v tom, že byt už bych asi považoval za určitou formu domova, kolej ne. Pořádek a klid na koleji je závislý na celém kolektivu, v bytě je jednodušší toho docílit.

Foto: Studenta

Proč ses rozhodl takhle bydlet?

Bydlím tak ze setrvačnosti. Jsem dost zaneprázdněný a aktivní člověk. Na koleji spím 3 až 4 noci v týdnu. Pravidelně odcházím před sedmou ráno a vracím se pozdě večer. Byt by pro mě v současné době byl spíš starost než radost. Prakticky se chodím domů jen vyspat.

Jak to u tebe vypadá?

Myslím si, že dobře, čistě a relativně i útulně. Rozhodně se nejedná o průměrný kolejní pokoj. Aby si člověk nepřipadal jako "vězeň" bylo si potřeba vymalovat a nakoupit drobný vlastní nábytek. V pokoji mám dvě sražené postele, lednici, mikrovlnku, prostor pro vaření a stůl s velkou deskou.

Kolik za bydlení utratíš?

3 700 za celý dvoulůžkový pokoj.

Foto: Studenta

Uvažoval jsi někdy o změně? Jak to vidíš do budoucna?

Ano, o změně jsem několikrát uvažoval. V drtivé většině případů to bylo ze vztahových důvodů. Strahov svou pověstí a někdy bohužel i vzhledem dokáže značným způsobem filtrovat potenciální partnerky.  Z koleje se rozhodně nebudu stěhovat do podnájmu. Buď si koupím v Praze byt, který opět nebudu naplno využívat, nebo se s nadšením pustím do stavby vlastního domu mimo Prahu.

Máš nějaké rady, jak najít co nejlepší pokoj na koleji?

Při příchodu na kolej si určitě nebude možnost vybrat. Pokud na koleji plánujete zůstat déle, budete si muset pokoj zútulnit. Ti méně činorodí by se okamžitě měli začít na koleji seznamovat. Nejjednodušší je hledat páry. Kde je žena, tam je relativně čisto. A protože nikdo normální na koleji nevydrží v páru dlouho, tak Vám tyto páry přenechají svoje vymazlené pokoje.

Ať už si vyberete kolej nebo privát - vždy to můžete změnit. Hlavně, aby to byla ta správná volba!


Foto: foto Martina a Zdeňka

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější