5 mýtů o českých kolejích: Oprýskaný nábytek, špinavé koupelny...

5 mýtů o českých kolejích: Oprýskaný nábytek, špinavé koupelny...

Studentská kolej není jen místem, kde se její obyvatelé snaží přežít dobu studií a krátí si čas nekončícími večírky. Kolej může mít úroveň. Potvrdilo to 85 % studentů, kteří v průzkumu na stránkách www.kolejroku.cz uvedli, že jsou se životem na koleji spokojeni. Průzkumu se zúčastnilo 5 862 studentů po celé ČR. Podívejte se na pět mýtů o českých kolejích, které nadobro vyvrátí všechny mylné představy o kolejním životě.

1. Nábytek na kolejích je nepoužitelný

Postel, na které je cítit každá pružina, ošoupané stoly a rozpadající se skříně. To je minulost. Dnešní studenti jsou s původním nábytkem nadprůměrně spokojeni. Uvedlo to 64 % z nich. Navíc, když už se stane, že nějaký kus nábytku odslouží, jsou tu dobře fungující kolejní správy, které každý problém urychleně vyřeší. Kdyby si student přece jenom chtěl dovézt nábytek vlastní, ani to není problém. Téměř 30 % studentů může v omezené míře do vybavení kolejí zasahovat, 27 % dokonce neomezeně.

2. Sprch a toalet se všichni štítí

Další mýtus. Úroveň koupelen a toalet považuje 44 % studentů za velmi kvalitní. Koleje prochází rozsáhlými rekonstrukcemi, a proto už ani společné koupelny na kolejích skoro nepotkáme. Koupelnu s WC má 68 % studentů přímo na buňce. Maximálně jsou sdílené s vedlejším pokojem. To už zdaleka není tak hrozné, jako když v jedné místnosti vykonávalo hygienu celé patro.

Foto: Studenta

3. Ani uvařit se nedá

Ať už si ten oběd od maminky schoval chudý student do jakéhokoliv koutu lednice, stejně ho tam druhý den nenalezl. Ve dřezu kromě týdny nemytého nádobí najdete i jiná překvapení. To už se opravdu nemůže stát. Společné kuchyňky jsou dobře vybavené, a i když tam často není vymoženost jako trouba, uvařit si dobrý oběd není žádná dřina. Lednici má každý na pokoji vlastní a nádobí také. Přes polovinu studentů má dokonce kuchyňku přímo na pokoji. A pokud je přepadne lenost, v nejbližší menze servírují obědy, jejichž kvalita poslední dobou prudce roste. Potvrdilo to 68 % strávníků.

4. Ve zkouškovém raději do knihovny

Party v jednom kuse, kde o soustředěnosti na zítřejší test nebo zkoušku nemůže být ani řeč? Večírky se sice na kolejích opravdu konají několikrát za měsíc, 79 % vysokoškoláku si ale společenské a volnočasové aktivity, kam řadíme i sport a filmové večery, na koleji užívá. Studijní prostředí přesto hodnotí 72 % studentů jako velmi dobré. Jen 12 % je naprosto nespokojených, a ti jsou pravděpodobně vždy nejvíc slyšet.

5. Kolej se nevyplatí

Už jen po přečtení předešlých čtyř bodů musí být jasné, že to není pravda. Pouze 17 % studentů si myslí, že cena kolejného neodpovídá kvalitě ubytování. Ostatní oceňují nejen vybavení interiéru, ale i lokalitu, kde se jejich kolej nachází. Blízkou přírodu, čistotu okolního prostředí a možnost sportovního vyžití hodnotí pozitivně 83 % studentů. Soukromý byt s těmito kvalitami za kolejní nájem seženete jen s vypětím veškerých sil. A stejně to nebude ono.

Foto: Studenta

Kolejní život má podle studentů své kouzlo. Pomocí známého filmu by ho popsali jako Pařbu ve Vegas nebo Rychle a zběsile, ale objevilo se i: „Tak dobrý film snad ještě nenatočili.“ Svou domovskou kolej si vysokoškoláci rychle oblíbí a přiroste jim k srdci, ať je jakákoliv. Dokazuje to i průzkum, ve kterém 88 % z nich uvedlo, že by si svou stávající kolej vybrali znovu.

Průzkum probíhal od 4. března do 17. dubna 2015 v rámci hlasování soutěže Excelent Kolej roku 2015. Zapojilo se do něj 5 862 respondentů, z nichž 4 694 žije na jimi hodnocené koleji. Hlasovaní o nejlepší vysokoškolskou kolej v ČR končí tuto neděli.

HLASUJ TADY

Text: Jekatěrina Tkačenko

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější