Čeští studenti: Nebojíme se zabrat ani podnikat

Čeští studenti: Nebojíme se zabrat ani podnikat

I když se o naší generaci Y někdy mluví jako o líné, výsledky posledního průzkumu Universum, kterého se zúčastnilo skoro 14 500 z nás, hovoří jinak. Drtivá většina dotázaných studentů totiž uvedla, že si během studia přivydělává, nebo alespoň dříve přivydělávala. Češi jsou dokonce ze všech národů nejpilnější! A že jsme měli dobré srovnání – do průzkumu se zapojilo 1,3 milionu studentů z 57 zemí světa.

Podobná jako u nás je situace ve Skandinávii, kde si na brigádách přivydělávají zhruba čtyři pětiny studentů. Odlišné je to ovšem v Německu nebo ve Francii, kde místní studenti častěji absolvují stáže, které u nás zatím tak časté nejsou. Češi jsou na tom dokonce nejlépe, i co se týče brigád v zahraničí. Zkušenosti s nimi má více než pětina českých studentů. „Loňské léto jsem strávil prací v Amsterdamu. Kromě příjemného výdělku jsem potkal spoustu nových známých, získal základní znalost holandštiny a užil si skvělé prázdniny,“ říká Šimon, student Vysoké školy ekonomické.

Foto: Studenta

Pokud vyrážíte na brigádu do zahraničí, nezáleží příliš na tom, jestli je v oboru. „Podle mě jde hlavně o tu možnost někam vycestovat, poznat nové lidi a rozšířit si obzory,“ uvádí Hanka, studentka Univerzity Karlovy, která léto trávila v Dublinu. „Přivýdělek je samozřejmě fajn, nicméně ta zkušenost s cizím prostředím je k nezaplacení.“

Nebojíme se podnikat

Nadprůměrní jsou Češi také v podnikání při studiu. Celých 7 % dotázaných si ve studentských letech založilo vlastní firmu (stejně jako např. ve Švédsku), což rozhodně není málo. „U nás se začalo podnikat až v roce 1989, proto je tu ještě pořád spousta nevyužitých možností. Z toho důvodu řada studentů vymýšlí vlastní start-upy,“ říká Jirka z Univerzity Karlovy, který právě začíná s vlastním podnikáním. „Jednoduše třeba odkoukáme něco, co například v Americe funguje celou řadu let, a aplikujeme to na český trh, kde taková funkce třeba ještě není.“

Nový ročník největšího kariérního průzkumu na světě startuje už 7. listopadu 2016! Zapojte se taky! Nevadí, že už jste vyplňovali loni. Nový rok, nové příležitosti, nové názory. Chceme je znát!  Sledujte www.universumczech.com – už brzy to vypukne!

A co na to svět? Nejvíce se ze zemí, kde průzkum Universum probíhá, pokouší podnikat Jihoafričané, tam vlastní start-up rozjelo 12 % studentů.

Jak na tom budou čeští studenti tento rok? Nenechte si ujít další ročník největšího kariérního průzkumu a podělte se s námi o vaše názory!

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější