Velký průzkum Universum:  Nebojíme si říct o víc peněz a rádi bychom do světa

Velký průzkum Universum: Nebojíme si říct o víc peněz a rádi bychom do světa

Nepodcenit se, ani se nepřecenit. To se nám honí hlavou, když na pohovoru přijde řeč na výši platu. A nakolik se cení naši stejně staří konkurenti? V rámci rozsáhlého průzkumu Universum jsme zjišťovali nejen to. Jaké kariérní cíle a hodnoty jsou letos pro české studenty nejdůležitější a jaké firmy jsou nejoblíbenější? Neváhejte a čtěte.

Už potřetí za sebou jsme vás vyzvali k vyplnění průzkumu kariérních preferencí a ani tentokrát jste nás nezklamali! Globální studie Universum se letos zúčastnilo neuvěřitelných 14 462 vysokoškolských studentů, což je ještě o 8 % víc než v loňském roce. Kromě toho se zapojilo také 4040 mladých pracujících. Vyplnit dotazník přitom vůbec nebyla otrava.

Pomohlo mi to utřídit si myšlenky, co vlastně chci a jaké jsou možnosti, shrnulo to mé očekávání a přineslo nápady, kam nastoupit, kdybych chtěl změnit povolání. Líbilo se mi také porovnání platů. Ještě by bylo zajímavé zjistit feedback od zaměstnavatelů,“ popsal nám své dojmy po vyplnění dotazníku Jakub Zajíc. Ten měl ale důvodů k radosti víc než jen utřídění myšlenek. Za svou účast v průzkumu totiž vyhrál smartphone Lenovo A2010.

STUDENTSKÝ PRŮZKUM UNIVERSUM

listopad 2015 - únor 2016

63 univerzit a vysokých škol

14 462 studentů a absolventů a 4040 mladých pracujících

Foto: Studenta

Studenti vs. studentky: Jaký chceme plat?

Až na budoucí právničky očekávají studentky mnohem menší výplatu než jejich mužští kolegové. „To ale nemusí znamenat pouze to, že se ženy podceňují. Ano, může to být jeden faktor. Druhým faktorem může být to, že ženy prostě počítají s určitou diskriminací a jejich odhad to odráží. Ale možná také mají reálnější odhad a muži-studenti se přeceňují. Nebo mají studentky o něco menší ambice a netouží po tak vysokých pozicích,“ shrnuje možné důvody psycholog Dalibor Špok.

Foto: Studenta

To souvisí i s dalším zajímavým trendem – pro muže je vidina vysoké budoucí mzdy na žebříčku kariérních preferencí na druhém místě hned po přátelském pracovním prostředí. Naproti tomu ženám záleží spíš na profesionálním školení a rozvoji a důležité jsou pro ně také dobré reference pro budoucí kariéru. Vidina velkého výdělku je pro ně až na 5. místě. Průměrně se ale očekávání oproti loňsku zvedly o 1366 Kč.

Česko je nám čím dál menší

Kariérní cíle máme velmi podobné jako v loňském roce. Na prvním místě se už potřetí umístil work-life balance. Zároveň ale chceme mít pocit, že sloužíme dobré věci a jsme pro společnost užiteční. Třetím nejdůležitějším kritériem je opět mít jistotu stálého a stabilního zaměstnání.

Co se ale změnilo oproti loňsku, je to, že je pro nás důležitější mít mezinárodní kariéru, což potvrzují i výstupy studie Erasmus Impact Study Regional Analysis. „Ukazuje se, že mezinárodní mobilita zvyšuje zájem studentů o mezinárodní kariéru. Ten, kdo vyjede během studia do zahraničí, má navíc i vyšší reálnou šanci práci v zahraničí opravdu získat. Např. každý třetí student, který se účastní praktické stáže programu Erasmus, dostává pracovní nabídku přímo od své hostitelské firmy. V průměru se do zahraničí za prací odstěhuje 36 % absolventů, kteří během studia vyjeli na program Erasmus, nejvíce z jižní a východní Evropy. Naopak absolventi bez předchozí zahraniční zkušenosti se za prací stěhují méně často, pouze v 18 % případů,“ sdělila nám Dana Petrova z CHE Consult GmbH.

Skokan roku: Mezinárodní kariéra

Chceme ji víc než dřív, a to hlavně v ekonomických a humanitních oborech.

Z našeho výzkumu také víme, že příležitost pro mezinárodní cestování nebo přesun hraje roli při rozhodování o našem budoucím zaměstnání hlavně u studentů ekonomických a humanitních oborů.

Jaké kariérní cíle jsou pro nás klíčové?

  • work-life balance (dosáhnout rovnováhy mezi pracovním a osobním životem)
  • mít zaujetí pro danou věc a pocit, že vykonávám společensky prospěšnou práci
  • mít jistotu stálé nebo stabilní práce
  • působit v mezinárodním prostředí
  • být autonomní a nezávislý

Dream job, to je, když…

Podle jakých dalších kritérií si tedy vybíráme, kam nastoupíme? U studentů stejně jako minulý rok při výběru zaměstnavatele jednoznačně vedlo přátelské pracovní prostředí. Tedy, s jedinou výjimkou. Pro studenty práv znamená daleko více prestiž zaměstnavatele, vidina vysoké budoucí mzdy anebo práce představující výzvu (což je třeba pro „ajťáky” až na 22. místě). U studentů právnických oborů ještě zůstaňme. Řekli byste, že právě je zajímá společenská odpovědnost daleko víc než všechny ostatní včetně humanitně zaměřených studentů? Je to tak. Tedy ne že by se studenti humanitních věd o tyhle věci vůbec nezajímali, ale společně s kolegy z medicíny jim hodně záleží spíš na tom, aby měla společnost, ve které pracují, inspirující poslání.

Podle čeho si vybíráme zaměstnání?

  • Pro studenty práv je nejdůležitější prestiž zaměstnavatele, vidina vysoké budoucí mzdy a práce představující výzvu
  • Pro studenty ekonomických oborů a techniky je důležitý úspěch společnosti na trhu, což například studenti humanitních oborů zase příliš neřeší
  • Pro studenty IT oborů je flexibilní pracovní doba daleko důležitější než pro ostatní studenty. Naopak nejméně ze všech je zajímají dobré reference pro budoucí kariéru.

Studenti ekonomických a technických oborů se od ostatních odlišují tím, že hned na druhé místo řadí úspěch společnosti na trhu. Vliv na rozhodování má pro ně a také pro studenty IT to, zda společnost nabízí zajímavé a atraktivní výrobky nebo služby. Samozřejmě jsou ale věci, které cítíme všichni víceméně stejně. Místo rychlého postupu nás zajímá hlavně rozvoj. O hodnoty jako transparentní fungování firmy nebo genderová rovnost se nestaráme a různorodost kolektivu a přijímání menšin pro nás nehraje při výběru zaměstnavatele vůbec žádnou roli.

CZECH REPUBLIC’S MOST ATTRACTIVE EMPLOYERS 2016

Průzkum Universum představuje nejrozsáhlejší kariérní studii v České republice. Na jeho základě se dozvídáme mimo jiné i nejžádanější zaměstnavatele pro české vysokoškoláky. Žebříčky jsou rozděleny podle studijních oborů: ekonomie, technika, IT, přírodní vědy a práva. Všechny informace o průzkumu najdete na www.universumczech.com.

Do jakých firem to studenty letos nejvíc láká?

Než se nadobro ponoříte do žebříčků nejatraktivnějších zaměstnavatelů 2016, mrkejte, kteří oproti loňsku nejvíce poskočili v oblíbenosti, a stali se tak skokany roku. U studentů ekonomických oborů je to společnost Mondelēz International, která poskočila o 22 příček. Pod touto značkou se vyrábějí třeba čokolády Milka, sušenky Oreo, Fidorky a spoustu dalších dobrot.

To u studentů technických oborů letos nejvíc bodoval Avast, který se oproti loňsku zlepšil o 33 příček. Není se ale čemu divit. Česká antivirová firma se přestěhovala do nových kanceláří, kde si zaměstnanci mohou užívat třeba dvojnásobného pracovního prostoru, než je v pražských kancelářích zvykem. Kromě krásného výhledu mají tamní zaměstnanci jídlo celý den zdarma a k dispozici hudební zkušebnu, hernu, relaxační zónu s houpacími sítěmi, posilovnu a spoustu dalších vymožeností, které jsou pro studenty lákavé.

Skokani roku

Mondelēz International – skok o 22 příček vzhůru (u studentů ekonomických oborů)

Avast – skok o 33 příček vzhůru (u studentů technických oborů)

Většina společností, které letos dosáhly příznivějších výsledků než loni, se v uplynulém roce výrazněji zaměřila na tzv. Employer Branding, tedy na budování své značky zaměstnavatele, čímž viditelně zvýšila svou hodnotu v očích mladých talentů,“ komentuje letošní žebříček nejatraktivnějších zaměstnavatelů Tomáš Rašner, Country Manager společnosti Universum v České republice.

Konečně ale k absolutním vítězům! Mezi ekonomy obsadili první tři příčky Google, Česká národní banka a Škoda Auto. Škodovka bodovala i u techniků. Za ní se umístily společnosti Siemens a Honeywell. U „ajťáků“ vede Google, Microsoft a IBM.

Text: Markéta Henzlová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější