Raw Art Wrestling: Souboj ilustrátorů (nejen) na ostří štětce

Raw Art Wrestling: Souboj ilustrátorů (nejen) na ostří štětce

RAW znamená v angličtině syrový. Pod zkratkou RAW se však skrývá také unikátní ilustrátorská soutěž Raw Art Wrestling, jejíž nosnou myšlenkou je živá ilustrátorská bitva před publikem. Místo zbraní však používají ilustrátorští mistři nejrůznější malířské nástroje: od štětců, fix, sprejů, přes digitální moderní technologie. V letošním roce je poprvé soutěž mezinárodní a její onlinová kvalifikační kola odstartovala 27. června. Slavnostní živé finále s bohatým doprovodným programem pohltí diváky v lednu příštího roku. 

RAW je výsledkem snahy ilustrátorského studia DRAWetc. o co nejvyváženější kreslířskou soutěž, kde jsme brali inspiraci jak z vlastních nápadů, tak z modelů ze zahraničí. V letošním roce jsme se rozhodli zvolit úplně nový systém soutěže, kdy budou kvalifikační kola probíhat jen online. Dáme tak šanci i skvělým ilustrátorům, kteří žijí za hranicemi České republiky,“ říká pořadatel soutěže Vladimír Strejček z vizuálního studia DRAWetc. Jedinečnost soutěže spočívá v tom, že se mohou utkat ti nejlepší z nejlepších ve stejné oblasti, ale i napříč obory. Do RAW klání se může přihlásit každý profesionál i začínající ilustrátor, projít však musí kvalifikačními online koly, první začalo 27. června.

5 online klání, 20 semifinalistů, nespočet spotřebovaných barev a nekonečno kliknutí myší

Pět online kvalifikačních kol potrvá až do října. V průběhu tříměsíční kvalifikace budou soutěžící tvořit dílo na určité téma, které zadá stálá odborná porota. Ta se stejně jako v loňských ročnících skládá z předních ilustrátorských mistrů svého oboru: zakladatele DRAWetc. Vladimíra Strejčka, komiksového ilustrátora Michala Suchánka, rappera a komiksového autora Vladimíra 518, creative director Ogily One Marka Linharta a spoluzakladatele Global Street Art, Lee Bofkin London.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Soutěžící si budou moci vybrat, zda budou ilustrovat v kategorii analog, tedy tradiční metodou za pomocí štětců, fixů, sprejů či digital za pomoci tabletu nebo počítače. Vybrané téma bude vyhlášeno pro obě kategorie, kvalifikace tedy probíhá pro analog i digital současně. Z každého online kola postoupí čtyři ilustrátoři (dva z kategorie analog, dva z kategorie digital), celkem se tedy o přízeň poroty v semifinále utká 20 představitelů analogové a digitální ilustrace. Slavnostní živé semifinále proběhne v prosinci v Praze. Soutěžící před sebou budou mít nelehký úkol: v šibeničním čase 90 minut budou vytvářet analogovou či digitální ilustraci přímo před zraky diváků. Ze semifinále pak postoupí osm borců do finále, které se uskuteční v lednu 2017.

Finále: na ostří štětců a tabletů

Celá soutěž vyvrcholí finálovým večerem s bohatým doprovodným programem a show v lednu 2017 v Praze. Všech osm finalistů zde bude muset během 90 minut zkomponovat takové dílo, které jim zajistí úplně vítězství celé soutěže. O absolutním vítězi pak rozhodně nemilosrdná porota a přítomní diváci. Motivací pro soutěžící je nejen poměření svého talentu s ostatními umělci v oboru na mezinárodní úrovní, ale také hlavní odměna pro vítěze, kterou je pro tento rok Grafický tablet Wacom Cintiq 27HD touch, dále pak praxe ve studiu DRAWetc. a mnoho dalších cen. Až se po boji usadí prach, na nohou zůstanou stát dva vítězové. Ultimátní šampioni analogové a digitální ilustrace.

Foto: Studenta

Máme především velkou radost z toho, když vidíme, že se díky soutěži RAW ilustrátoři posouvají ve své práci dále. Ještě větší radost však máme z toho, když se z obyčejně neobyčejného koníčka stane pro ilustrátory reálná profese,“ dodává Vladimír Strejček.

RAW má momentálně za sebou první online kvalifikační kolo, kterého se zúčastnili ilustrátoři z celého světa, celkem bylo zasláno 60 prací. Vítězi se stali za analog Vojtěch Velický a Jan Gruml a za digitál Jakub Vykoukal a Tomáš Duchek. Ten, kdo nepostoupil v první kvalifikaci, má možnost přihlásit se do dalších kol. Téma druhého online kvalifikačního zní: Einsteinova sbírka motýlů a bylo vyhlášeno 25. 7. Účastníci mají možnost zasílat své práce až do 8. 8. 2016.

Zajímá vás více? Koukněte na http://www.r-a-w.cz/

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější