Smart Cities - města s příchutí budoucna

Smart Cities - města s příchutí budoucna

Slůvko smart (v českém jazyce chytrý) se stává v současném světě čím dál populárnější. Své premiéry na trhu si tak postupně odbyly chytré telefony, chytré domácí spotřebiče, chytré modní doplňky a v neposlední řadě i chytré domácnosti a chytrá města. 

Co to vlastně je? To chytré město?

S příchodem nových trendů v oblasti informačních a komunikačních technologií okořeněného o tzv. Internet věcí se zrodila i vize chytrého města podobná konceptům známým ze sci-fi filmů jako Minority Report, Batman nebo Total Recall. Celá krása chytrých měst spočívá ve čtyřech důvodových rovinách. Jedná se o využití technologií ke zkvalitnění a zvýšení míry interaktivity městských služeb, minimalizaci nákladů a automatizaci chodu města, redukování míry spotřeby energetických i jiných zdrojů a v neposlední řadě i k lepší komunikaci mezi občany a lokální (případně i státní) vládou.

Co už všechno v chytrých městech funguje?

Jedním z nejzářivějších chytrých měst dneška je město Milton Keys v Anglii. Za celým tímto chytrým městem stojí iniciativa MK:Smart initiative, jejíž hlavní činností je rozvíjení informačního hubu s obrovským množstvím dat o energii, spotřebě vody, dopravě, ale i poznatků ze sociálních sítí a výzkumů, jež jsou následné přetaveny v realitu. Město dokonce iniciovalo vznik online kurzu MOOC vysvětlujícího celou koncepci a chod chytrého města. Dalším pozoruhodným případem využití nových ICT technologií je kalifornské město Santa Cruz. V tomto větším městečku využili obrovské policejní databáze plné spáchaných zločinů a na základě analýzy vytvořili aplikaci generující denně seznam deseti míst určujících nejpravděpodobnější výskyt zločinů spojených s krádežemi majetku.

Foto: Studenta

Jedním z průkopníků koncepce chytrých měst určujících tempo v jejich vývoji je i švédské hlavní město Stockholm. Za celým rozmachem ICT technologií stojí projekt z roku 1994, kdy celé město bylo napojeno na tzv. Stokab dark fibre system umožňující připojit se domácnostem i úřadům na optickou síť generující rychlé internetové připojení. Díky tomuto základu, tak Stockholm následně mohl vytvořit i Zelenou IT strategii sbírající data o budovách, dopravě a e-službách za účelem minimalizace spotřeby topení, minimalizace času stráveného v dopravních zácpách i obrovskému snížení počtu užitého papíru. Stockholmská online platforma, ale umí i jiné kousky. Jednak jí využívají místní politici i úřady k důležitým sdělením, jednak ji mohou uživatelé aut použít k rezervaci parkovacího místa, a jednak si mohou objednat odklízení sněhu.

V neposlední řadě přichází se svým podílem ve vývoji a inovacích chytrých měst i  Dubaj. Jedním z výdobytků Dubajského programu pro chytrou vládu je i produkt “Happines Meter”. Měřič štěstí, jak lze produkt přeložit do češtiny, až nápadně připomíná jednu z epizod seriálu Black Mirror (seriál Netflixu poukazující na lesk a bídu technologií). V této epizodě lidé mohou hodnotit kohokoliv a kdykoliv za pomocí smajlíků, přičemž vaše existence závisí nikoliv jen na penězích, ale i na ratingu vaši osoby. V Dubaji zatím nemůžete hodnotit kohokoliv a kdykoliv, nicméně můžete hodnotit vládní stránky, aplikace, či městské služby stejně tak jako policejní příslušníky, či dopravu. Občané Dubaje poté mají dokonce real-timový přistup k těmto datům a na základě těchto dat se poté mohou rozhodovat, který úřad je flebixibilnější, příjemnější, či kde zaparkovat a potkat příjemné strážniky.

Chytrý národ aneb Singapurští v akci

Označení chytrého národa vzali za své obyvatelé a městská správa Singapuru. Oficiálně byl tento plán s nemalou vizí stát se chytrým národem boducnosti představen premiérem Lee Hsien Loongem ke konci roku 2014. Za účelem zkvalitnění městských (ale de facto národních) služeb, tak Singapur dobrovolně vytvořil opensourcové databáze dat, aby ulehčil obyvatelům i firmám zkoumat a reagovat na vzájemné potřeby. Dohled nad chodem agendy i na implementaci nových technologií zde má oddělení podléhající přímo pod kancelář premiéra s trefným názvem Úřad pro chytrý národ a digitální vládu.

Foto: Studenta

Úspěchy v podobě zkvalitnění života téměř všech se neustále dostavují. Největším důkazem může být progres v oblasti zdravotnictví. V Singapuru vznikly produkty jako OSPICON sleep mat, tedy spací rohož pro novorozence, ale i ty nejstarší, neustále monitorující životní funkce pacienta. Dále například startup aplikace Healint predikující ataky migrény i poskytující následné rady a pomoc pacientům. V rámci zlepšování kvality života i těch nejstarších byl v Singapuru v rámci Panelu pro bydlení a vývoj byl představen pokus, ve kterém velké množství domácností souhlasilo s monitorováním nejstarší generace ve svých bytech a domech. Díky zisku těchto dat a z analýzy pohybu starších po domě je systém schopný vyhodnotit nezvyklé dlouhou dobu člověka v koupelně, či na záchodě a na situaci zareagovat upozorněním, či zavoláním pomoci.

V českých končinách se zatím k programu chytrých měst připojilo členů poskrovnu. Jisté snahy v podobě stavění dobíjecích stanic pro elektromobily, veřejných wifi laviček, či vytváření inteligentnější dopravní sítě již přijaly města Praha, Brno, či Písek, nicméně komplexní přístup a podpora zatím v českých končinách chybí.. Skeptičtí, ale být nemusíme, počet chytrých měst v Česku určitě v dohledné době začne narůstat.

Text: Petr Cieslar

Foto: Shutterstock

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější