Firemní data je třeba chránit jako oko v hlavě

Firemní data je třeba chránit jako oko v hlavě

Kvalitní zabezpečení informačních a datových toků je dnes nesmírně důležité, ať už v osobní, nebo firemní rovině. Když někdo zneužije vaše data, způsobí vám spoustu problémů, když někdo zneužije data nadnárodní společnosti, může to být doslova tragédie. Kyberbezpečnost je proto pro všechny velké společnosti životně důležitá. O to, jak data chrání ve společnosti ŠKODA AUTO, se s námi podělil Pavel Šimek, vedoucí tamní IT Governance, bezpečnosti a řízení služeb.

Uživatelská data a informace patří k nejcennějším obchodním komoditám. Proto jsou častým cílem hackerských útoků. S rozvojem konektivity se často tyto informace nacházejí i v mnoha mobilních chytrých zařízeních. Je to efektivní a snadno přístupné, ale zároveň vysoce rizikové. Bezpečnost firemních i osobních dat je proto pro tým IT správy ve Škodovce oprávněně úkolem číslo jedna.

Informace, které bývají použity k nekalým praktikám, jsou v dnešní „digitální době“ mnohem dostupnější a čím více systémů se používá, tím více vzniká informací a dat, které je potřeba chránit,“ upozorňuje Pavel Šimek. Vzhledem k rostoucímu objemu těchto dat je zajištění stoprocentní ochrany nesmírně složité, a proto je nutné data vhodným způsobem třídit. Ne všechna jsou totiž stejně důležitá, a je tedy nutné rozlišovat, jaký stupeň ochrany u kterých informací zvolit.

Foto: Studenta

Informace u nás ve ŠKODA AUTO proto třídíme na ty, které mohou být veřejně přístupné, na data pro interní potřebu a na ta důvěrná a tajná,“ vysvětluje Pavel. Zmíněným stupňům klasifikace pak musí být přizpůsobena i úroveň jejich ochrany. „Všechna data samozřejmě jako tajná chránit nelze,“ upozorňuje Pavel, „ale snažíme se našim uživatelům činit práci s daty co nejsnazší. Dobrým příkladem je kampaň „IT’s for you“, kde se snažíme ty nejpřínosnější nástroje pro práci s daty a informacemi našim spolupracovníkům přiblížit tak, aby je co nejčastěji využívali.

Data pod dozorem

Přísná pravidla pro ochranu dat a informací jsou ve Škodovce nastavena už dlouhou dobu. „Snažíme se například důsledně filtrovat přístupy na ‚škodlivé‘ internetové stránky, takže se zaměstnanci na spoustu z nich z pracovních zařízení nedostanou,“ doplňuje Pavel Šimek. Je tak zabráněno nahrání škodlivého kódu, který by pak mohl působit v počítači menší nebo i větší problémy. Pokud by však přece jen k napadení zařízení došlo, udržují ve Škodovce na všech pracovních stanicích také propracovanou a moderní aktivní ochranu prostřednictvím antivirů, malware detection či personálního firewallu.

Chtěli byste být součástí IT týmu mladoboleslavské automobilky? Mrkněte se na www.skoda-kariera.cz/it a dejte o sobě vědět.

Kvalita ochrany dat a informací je ve ŠKODA AUTO díky centrální správě IT na profesionální úrovni a sám Pavel Šimek nás přesvědčil, že nebezpečí jejich zničení, poškození nebo zneužití je opravdu minimální. Je ale nutné si uvědomit, že právě řešení problematiky ochrany a zabezpečení dat a informací je, kromě značných finančních nákladů, samozřejmě velmi náročné i časově.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější