iShorts: kraťasy po celý rok

iShorts: kraťasy po celý rok

Máme rádi filmy. Vážné, vtipné, akční, americké, české, asijské, dlouhé i krátké. A právě kolem posledně jmenovaných se točí projekt iShorts, který by si neměl nechat ujít žádný fanoušek krátkometrážních filmů.

Tradice krátkometrážního filmu, podle zaběhlé definice americké Akademie filmového umění a věd tedy filmů se stopáží pod čtyřicet minut, sahá až k počátkům dějin kinematografie. Raná díla tehdy nového umění samozřejmě čítala pouhých pár minut, krátké snímky však vytrvaly i v době, kdy se prvními kiny proháněly regulérní celovečeráky - obvykle se promítaly právě před nimi. Nejčastěji šlo o grotesky s délkou pod deset minut, kreslené či hrané. Tak se ostatně zrodila i legenda jménem Charlie Chaplin a řada dalších hvězd.

Foto: Studenta

Umění pobavit a odvyprávět příběh či myšlenku na velice krátkém prostoru je ceněno dodnes. Krátké filmy mají svoje festivaly, již od počátku třicátých let minulého století rovněž samostatné kategorie v rámci udílení Cen Akademie, světoznámých Oscarů. A přesto se zdá, že je u nás tento žánr zatlačen poněkud nespravedlivě do ústraní. Tento obrázek se však snaží změnit sympatický projekt, schovávající se pod appleovským názvem iShorts.

Co je iShorts? Neziskovka, která hned v několika městech v České republice a na Slovensku pořádá pravidelné projekce a festivaly těch nejfajnovějších kraťasů z celého světa. Přináší divákům krátké filmy z významných filmových festivalů či nominanty na krátkometrážní Oscary v hrané i animované kategorii. Zkrátka filmy zkrátka.

Foto: Studenta

Myšlenka vytvořit organizaci, která se bude snažit propagovat krátkometrážní filmy a jejich autory, vzešla v roce 2005 z hlavy Petra Horáka, tehdy studenta filmové školy v Písku. Při přípravě krátkého školního filmu si uvědomil, že mladí čeští tvůrci nemají mnoho nadějí na protlačení svých kráťasů do širšího diváckého povědomí, a proto oslovil síť multikin Palace Cinemas s nápadem iShorts. A řediteli společnosti se jeho vize zalíbila. Po několika letech pak došlo ke stěhování do atmosféričtějšího jednosálového kina - Pražáky oblíbeného Bia Oko, kde iShorts předvádí divákům mnohé famózní kraťasy už pěkně zakulacených pět let.

Foto: Studenta

Projekce, vždy zastřešené určujícím centrálním tématem (střídají se akce od akčňáků po horory), však neprobíhají pouze v hlavním městě. Na iShortí kraťasy si můžete zajít v Brně, Ostravě, Hradci Králové, Zlíně, Jablonci nad Nisou či na Slovensku v Bratislavě a dalších. Třeba hned 31. října, kdy bude na programech vybraných kin dušičkový speciál Monster cabaret, značka: Kdo se bojí, musí do kina!

Foto: Studenta

A jak dodává Petr Horák, do iShorts můžete své krátké filmy zasílat i vy. Zachovejte si však adekvátní porci sebekritiky a mějte přitom na paměti, že do programu se vejdou skutečně jen ty nejlepší.

Právě ty totiž chceme vidět my diváci.

Text: Josef Horký

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější