IVO TOMAN: Úspěch v životě není pro každého

IVO TOMAN: Úspěch v životě není pro každého

Následující řádky jsou pro ty, kteří vědí, že chtějí v životě něco dokázat, a nebojí se slyšet kruté věci. Existují rady, jak se v životě vyšvihnout a jak úspěšně rozjet firmu. Podle Ivo Tomana, předního školitele v oblasti osobního rozvoje, ale nejsou pro každého. Jste oškliví nebo hloupí? Smůla. S trochou štěstí, které je důležité, a s těmi správnými radami však můžete svůj život posunout dál.

Jak se motivovat při studiu

Škola je první filtr. Přestože vám přijde, že vám jsou některé věci, které se musíte učit ve škole, k ničemu, musíte ten pocit překonat. „Někteří tvrdí, že vzdělání není důležité, ale to není pravda. Je to jenom líbivá myšlenka. Většina úspěšných lidí vysokou školu absolvovala. Že má Edison druhý nejvyšší počet patentů, a přitom nevystudoval? Ano, jsou lidé, kterým se podaří uspět i bez vzdělání, ale oni pak svým dětem stejně zabezpečí to nejlepší vzdělání,“ tvrdí Toman.

Foto: Studenta

Jak efektivně studovat

Současné studenty nejvíce rozptylují komunikátory, které na ně neustále číhají. Jak často při psaní seminární práce mrknete na Facebook, jestli se nestalo něco nového? A co teprve, když vám na mobilu pípne esemeska nebo nový e-mail? Možná si řeknete, že se tím teď nebudete rozptylovat, ale bude vás rušit už jen to vědomí, že nevíte, co v ní je. Pokud si e-mail přečtete, budete se chvíli zabývat něčím jiným, což vás vyruší od myšlenek na seminární práci a bude vám zase nějaký čas trvat, než se do toho dostanete.

Stádo je na změny naprogramováno, protože změny znamenaly nebezpečí. „Je neurologicky dokázáno, že člověk se může vědomě věnovat jen jedné věci. Když posloucháte u učení hudbu, chvíli se necháte unést rytmem nebo se zamyslíte, to je ale dobrá písnička, a už jste venku. Můžete přemýšlet, když jdete. Když běháte, tak už tolik ne, protože mozek zaměstnává práce s dechem a myšlenky na to, abyste někde nezakopli,“ vysvětluje Toman. Takže i pro vás, dámy, bohužel, dělat víc věcí najednou není efektivní. Může to znít krutě, ale pokud chcete opravdu něco udělat, vypněte Facebook, mobil a všechna oznámení o nových zprávách. Těch pár hodin bez spojení se světem přežijete.

Ivo Toman

Je marketingový odborník a školitel motivace a osobního rozvoje. Na začátku svého podnikání se zadlužil a kvůli tomu začal s multilevel marketingem. Tam se velice rychle vyšvihl a začal školit své kolegy. Poté vydal své první dvě knihy Jak začít MLM – strašák, nebo příležitost a Jak budovat. Nyní už má na kontě devět knih a pracuje na dalších. Kromě toho prodává CD, videoškolení a pořádá osobní školení. Od dětství trpí Touretteovým syndromem. Přiznává, že jeho handicap ho nakopl k tomu, zajímat se o osobní rozvoj. „Když ti neschopní zdraví lidé vidí, že já, postižený, jsem úspěšný, tak mě nenávidí,“ přiznává.

Jak zjistit, v čem máte talent

V čem jste dobří, vám povědí jiní. Musíte však pozorně naslouchat. Většinou si zapamatujete jen otázky druhých, které vám nějakým způsobem přijdou zvláštní. Proč se mě někdo ptá, jak uvařit svíčkovou, když vůbec nevařím? „Zapisujte si, na co se vás ostatní ptají. Možná pak budete překvapeni, jaké otázky padají nejčastěji,“ radí Toman. Často se totiž stává, že někdo má talent na matematiku, ale nebaví ho to. Chce raději hrát hokej, ale to mu nejde. Ne vždycky se to podaří ideálně skloubit.

Jak najít své místo

Ať se to někomu líbí, nebo ne, ve společnosti existuje několik druhů osobností. Někdo je lovec, těch je nejméně. Má neustále potřebu něco vymýšlet a vytvářet, disponuje neuvěřitelnou energií a je to většinou vůdce stáda. Ten k sobě potřebuje takzvané hlídače ohně, kteří po něm uklidí „nepořádek“, který po sobě zanechá, a budou se starat o takové ty rutinní, ale velice důležité úkoly. Takové dvě osoby spolu můžou úspěšně podnikat. Potřeba jsou obě, a ačkoli byste třeba chtěli být lovcem, pokud se tak nenarodíte, nemá cenu zkoušet se změnit. Důležité je najít si své místo a v něm se snažit vynikat.

Co Ivo Toman říká o…

… podpoře v nezaměstnanosti: Je to korumpování neschopných. Ve středověku by umřeli hladem, my teď na ně musíme platit.

… motivaci: Motivační desatero není! Co mají dělat ti, kteří se nenarodí s přirozenou energií, s tou šipkou, která je žene dál? No, oni musí dožít a my z našich daní je budeme platit, to je ta tragédie.

… štěstí: Nikdo není šťastný. Šťastní jsme, jen když vzpomínáme, protože ty špatné věci vytěsňujeme. Pamatujeme si jen to dobré.

… dobíjení baterek: Ten, kdo se mě zeptá na to, jak dobíjím baterky, toho už nechci vidět. Ti úspěšní vědí, že nic takového neexistuje. Práce je pro ně zábava, posedlost. Ráno se vzbudí nabuzení, pak celý den pracují, jdou spát a zase znovu. Ti neúspěšní tohle nikdy nepochopí.

… pracovním trhu: My podnikatelé chceme toho nejlepšího. Každý nemůže být nejlepší. Lev má při útoku úspěšnost 30 procent. Stádo je prostě po každém útoku menší o jeden kus.

Jak toho využít a založit úspěšnou firmu

Mít nápad. Mít energii. Tvrdě pracovat. V případě, že vám něco nefunguje, okamžitě hledat, jak to udělat jinak. Jakmile zjistíte, že to zabírá, držet se toho. Musíte mít také štěstí. Zjistit, jestli je pro váš produkt nebo službu dostatečně velký trh, a musíte se hlavně umět prodat. A samozřejmě musíte mít sebevědomí.

Jak získat sebevědomí

Sebevědomí je z 50 procent vrozené. Ta zbylá půlka se dá různě korigovat. Důležitý je například dialog sám se sebou. Když si budu neustále říkat: „Ty jsi ale idot, proč to děláš?“ asi nakonec ustrnu u vědomí, že opravdu idiot jsem. Když si budu říkat: „Ty jsi ale frajer, to se ti povedlo,“ budu z toho mít dobrý pocit.

Jak uspět při pracovním pohovoru

Pokud nejste ten typ, který chce něco sám založit, a hledáte si práci, soustřeďte se na první dojem. Ten už vám nic nesmaže. „Už když jde uchazeč nahoru po schodech, tak vím, jestli ho vezmu, nebo ne,“ přiznává Ivo Toman. Pokud k životopisu nepřiložíte fotku, budete nejspíš automaticky vyřazen. Pokud k němu vložíte fotografii upravenou ve photoshopu, kde si vůbec nejste podobní, zaměstnavatel si řekne: „Podváděl v tomhle, podvádět bude i jinde...“

Troufáš si pro Ivo Tomana pracovat?

Ivo Toman hledá posilu do svého týmu. Více informací najdeš na UNIjobs.cz a ve videu:

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější