Jarní studentské festivaly: kam, na co a kdy zajít?

Jarní studentské festivaly: kam, na co a kdy zajít?

Neexistuje student, který by během svého studentství neprošel branou festivalového areálu. Hudební festivaly totiž neodmyslitelně patří ke studentskému životu – můžete na nich bezedně pít, bavit se, poslouchat, tancovat, stanovat a několik dní se nemýt!

Ovšem kromě klasických hudebních, divadelních nebo filmových festivalů, které pořadatelé chystají pro jakékoli obecenstvo, existují také akce s přívlastkem studentské. Ne, že by na tradiční festivaly měli studenti zakázaný vstup, nicméně na studentských festivalech je status studenta vyloženě žádaný. Takové festivaly jsou pro studenty velmi přívětivé – často se neplatí žádný nebo jen symbolický vstup, pivo je levnější a na podiích vystupují studentské kapely nebo divadelní soubory a promítají se studentské filmy.

Hodně takových akcí pro studenty se koná během letního semestru. Některé z nich – jako například Majáles – mají termín daný dlouholetou tradicí, některé snad svým načasováním chtějí studenty pobavit po chmurném zimním zkouškovém období a zároveň je naladit na správnou vlnu všech letních koncertů a akcí. Jestli chcete do července přežít školu a zkoušky, měli byste se vydat na některý z festivalů, které vám představujeme v tomto článku.

Je libo film, divadlo nebo hudbu?

Nabídka jarních studentských festivalů je široká, a to jak termíny, tak náplně a zaměření festivalů. Prvenství si samozřejmě drží festivaly hudební, ale ani divadlo nebo film se nenechávají zahanbit. Pokud vás poslední dvě jmenované kategorie nezajímají, přeskočte pár následujících řádek, které se jim věnují. Přijdete ale třeba o zajímavý festival Zlomvaz, který již tradičně pořádají studenti 2. ročníku pražské DAMU a kromě této školy se zde prezentují také brněnská JAMU, bratislavská VŠMU a banskobystrická AkU. Zlomvaz má každý rok jinou atmosféru, jelikož ho pořádají jiní studenti. Letos ho ovládne téma voyeurství, na čemž si jistě každý divák už ze své podstaty smlsne.

Foto: Studenta

Divadlu se věnuje i festival Náchodská Prima sezóna, v jejímž programu najdete opět asi 99 % studentského materiálu, ovšem pouze od studentů, kterým je méně než 22 let. Dokonce se zde můžete zároveň potkat se žáky základních škol, protože i pro ně je zde připraven program. To kdybyste náhodou chtěli svou vysokoškolskou inteligenci porovnat v ostrém souboji s dětmi! Jaká pak asi bude náplň festivalu Zlín Film festivalu? Bingo! Je to film, a to opět z velké části studentský.

K vidění budou díla z Filmové školy Zlín a také z různých soutěží, do kterých se můžete přihlásit i vy se svým projektem. Podmínkou je, že snímek musí být zaměřen na děti a mládež (to jsou lidé až do třiceti let). Tiskový mluvčí festivalu navíc poodkryl zákulisí příprav akce pro studenty: „Zařídit financování festivalu je obtížné, neboť studenti nejsou pro sponzory tak atraktivní jako návštěvníci v produktivním věku. Ale zase bez studentů by festival ani nemohl proběhnout – horda mladých lidí nám pomáhá s organizací a musím říct, že jsou to frajeři!“

Bomba čarodějnice mezi bloky

Ani pro pořadatele – studenty – plzeňského BOMBAfestu není podle Jana Kalianka cílem dostat z návštěvníků – taktéž studentů – co největší zisk. Hlavní je, aby se na akci pobavili. Pokud navíc máte kapelu, v níž hraje alespoň jeden student, či zaměstnanec Západočeské univerzity, můžete se přihlásit do soutěže o účast na festivalu. Stejnou možnost máte také na brněnském festivale Čarodějáles, který poněkud konkuruje brněnské verzi Majálesu. Podle organizátora Josefa Buchty se od Majálesu chtějí odlišit především dramaturgií s větším počtem zahraničních kapel. „A důležité pro nás je držet ceny vstupného, jídla a pití na místě akce v rozumné míře podle možností studentů,“ potvrzuje Buchta, že festival je opravdu studentský.

Desátého května vás čeká jubilejní, pátý ročník festivalu Mezi Bloky, který se koná na tom nejstudentštějším místě – přímo na kolejích ČVUT v pražském Podolí. Festival pořádají opět sami studenti, z čehož plyne, že ceny jsou proklatě nízké a vstupné dokonce na nule. Můžete zde opět podpořit mladé studentské kapely, ale studenti jsou vlastně všude, jak říká pořadatel festivalu, student Martin Záveský: „Uvidíte studenty moderovat, grilovat, organizovat, zpívat a bavit se.“

Majáles je základ!

Vrcholem jarního studentského rojení je opravdový svátek studentů – Majáles. Po díře v konání festivalu, která se objevila po roce 2000, se tým pořadatelů rozhodl zkusit festival rozjet ve velkém a tak se letos odehraje v Praze sedmý a v Brně dokonce osmý ročník. Velký Majáles se pak koná ještě v Hradci Králové a v Plzni a všude vás bude čekat spousta hudebních kapel a dalšího doprovodného programu.

Foto: Studenta

Už tradičně budou studenti volit krále Majálesu, opět bude stát studentský jarmark a na pódiích se kromě provařených headlinerů ukážou také studentské kapely. Letos se ale objeví také několik novinek jako je návrat velkého majálesového průvodu, Majáles Fashion Market s nabídkou nezávislé módy a šperků, projekt Colours4People, kdy návštěvníci budou barevně rozlišeni podle svých škol a budou se moct zapojit do různých soutěží.

Podle návštěvníků panuje na Majálesech skvělá atmosféra hlavně proto, že organizační tým vybírá kapely, na které se dobře kalí. Na festivalu bude také slavnostně vyhlášen vítěz ankety Kolej roku, kterou pořádá náš magazín Studenta. Tahle akce je rok od roku zajímavější, proto ani vy byste na ní na jaře neměli chybět!

Krásné studentky a sofistikované umění

Specialitou mezi jarními studentskými akcemi je Miss Agro – podle slov pořadatelů kombinace soutěže krásy a hudebního studentského festivalu se vstupem zdarma. V současné době se mohou studentky České zemědělské univerzity hlásit do soutěže, ale pokud zrovna nestudujete tuto vysokou školu, jeďte se na Miss Agro alespoň podívat.

Stojí za to, udělat si na studentské festivaly čas. Ať už jako pořadatel, návštěvník nebo vystupující. Jak říká Lucie Peterková z Náchodské Prima sezóny: „Studentské umění je totiž mnohdy velmi sofistikované a na vysoké úrovni!“ Tak vidíte. A navíc vás kromě zmíněných jarních studentských festivalů čeká další nálož opět na podzim. Chybět nesmíte na Strahov Open Air v Praze, Mezinárodním festivale studentského filmu v Písku nebo na Miss Academia ve Zlíně.

Eva Samšuková

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější