Kariéra finančního poradce: rychlý růst a volná pracovní doba

Kariéra finančního poradce: rychlý růst a volná pracovní doba

Stát se finančním poradcem je dnes vcelku snadné. Musíte mít ale zájem a chuť pracovat a vzdělávat se v této oblasti a pomáhat lidem, kteří se snaží řešit svou finanční situaci. Tak jako studentka bankovnictví a od září také finanční poradkyně u Modré pyramidy Hanka Fidlerová. Na práci ji nejvíce baví právě komunikace a pomoc klientům a hlavně si pochvaluje, že si může pracovní dobu řídit sama.

Práce finančního poradce je pro mnoho studentů odrazovým můstkem k velké kariéře. Hlavním předpokladem je výborná orientace v nabídce a produktech společnosti, kterou zastupují.

„Je důležité vědět hodně nejen o produktech, ale také co nejvíce o finanční situaci klienta, abychom pak dobře vyhodnotili, co klientům nejlépe nabídnout. Podobně jako v jiných finančních a bankovních institucích klientům hlavně radíme. Analyzujeme jejich finanční možnosti, vytváříme finanční plán, snažíme se jim pomoci, aby měli peníze na své finanční cíle, například bydlení, případně třeba na penzi. Můj den vypadá tak, že ráno přijdu do práce, a pokud mám nasmlouvané schůzky, tak jednám s klienty. Pokud ne, tak se snažím si schůzky domluvit, abych získávala další klienty, vznikaly nové obchody a samozřejmě výdělky. Nemáme fixní příjem, náš výdělek závisí na výkonu, od kterého se odvíjejí provize,“ osvětluje základní náplň práce Fidlerová.

Šestero dobrého finančního poradce:

1. Měl by být realistický, empatický, důvěryhodný a flexibilní.

2. Měl by být vždy milý ke klientům, měl by mít schopnost reagovat na jejich přání a požadavky a nabízet řešení situace, měl by se vcítit do role klienta.

3. Pokud dokáže klientovi dobře poradit, funguje v pozici „rodinného lékaře přes finance“.

4. Měl by znát všechny produkty a mít potřebné kompetence i profesionální vystupování.

5. Čas si může řídit sám podle potřeb, výdělky záleží jen na jeho aktivitách a pracovitosti.

6. Není třeba propadat skepsi, když klient odmítne poradce do telefonu či při promoakcích v terénu, vyjde jiná schůzka.

Jelikož studuje posledním semestrem magisterské studium na Bankovním institutu, musí svůj čas přes týden dělit mezi školu a práci. „Časově je to teď samozřejmě náročné. Dva a půl dne jsem ve škole a dva a půl dne v práci, takže jsem celý týden pryč, ale dá se to zvládnout. Den si řídím sama, což je největší výhoda, takže není problém si případně domluvit schůzky na odpoledne, když se mi to dopoledne nehodí,“ říká sympatická Hanka.

Také samotná práce je náročná, nejen časově, ale někdy i psychicky. „Abyste měli schůzky, musíte věnovat čas domlouvání a organizaci schůzek s klienty. Případně oslovujeme  a získáváme kontakty na  nové  klientů, pokud pořádáme nebo se zúčastňujeme  nejrůznějších  akcí mimo poradenská centra. Ne vždycky uspějeme, takže občas to tedy je i psychicky náročné,“ vysvětluje Fidlerová.

Hanka Fidlerová (24)

Finanční poradkyně Hana Fidlerová pochází z Litoměřicka a studuje pátým rokem Bankovní institut. Bakalářské studium absolvovala na studijním místě v Teplicích, magisterské právě dokončuje v Praze.

U Modré pyramidy začala pracovat v září 2012 na pozici finanční poradce, od dubna by měla povýšit na pozici rodinný finanční poradce. Ve volných chvílích ráda čte a schází se s přáteli.

Nejvíce ji v práci baví to, že může lidem pomoci, protože právě radu podle ní lidé v dnešní době u finančních institucí vyhledávají stále častěji. „Ráda pomáhám lidem, takže komunikace s klienty mě baví. Ve finanční sféře jsem docela doma, protože studuji bankovnictví a po teoretické stránce tomu hodně rozumím. Škola mi pomohla hlavně v oblasti stavebního spoření, protože jsem na toto téma psala bakalářskou práci a ve spojitosti s tím jsem se ptala u Modré pyramidy na práci. Měla jsem tedy k tomu blízko z teoretické části a teď už i z té praktické. I když praxe je samozřejmě trochu jiná,“ usmívá se studentka, kterou po půl roce čeká postup na vyšší pozici.

Foto: Studenta

„Začíná se na pozici ‚finanční poradce‘. Hned na začátku se seznámíme se systémem vzdělávání, který je v Modré pyramidě zdarma. Nejprve máme produktové  školení, kde nás všechno naučí, a pak se to snažíme převést do praxe, ale i tam nám ze začátku se vším pomáhá obchodní manažer. Pak už člověk začíná pracovat sám a je většina na něm. Já teď postoupím na vyšší pozici ‚rodinný finanční poradce‘, kde už máme lepší provizní koeficienty a další výhody. Všechno je to ale o plnění určitého plánu,“ nastiňuje počátky kariéry finančního poradce Fidlerová.

V Modré pyramidě by chtěla pokračovat i po studiu, i když na své přátele a koníčky má zatím čas jen o víkendu. „Snaží se mi můj nabitý program tolerovat. Pak jsou mým koníčkem knihy, na ty mám čas třeba po večerech,“ uzavírá Hanka.

Text: Pavel Urban

Foto: Jana Schrammová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější