Udržitelna? Ne, neni uvodni fotka

4 věci, které považujete za ekologické, ale ony planetu naopak ničí

Nežít planetě na dluh je čím dál tím populárnější. Někdy ale ani to, co má nálepku "ekologické" nebo "udržitelné" není tak úplně bezproblémové.

Rozložitelné pleny a ubrousky

Tým vědců z Univerzity v Ryersonu podnikl průzkum, do kterého zahrnul 101 produktů, které výrobci označili za biologicky rozložitelné. U 23 z nich mělo jít dokonce o splachovatelné produkty, což znamená, že se ve vodě rozloží a přírodě nemají ublížit. Jenže přišli na to, že žádný z těchto produktů se v kanalizaci nerozložil. Takže naopak ohrožují infrastrukturu komunálního kanalizačního systému a pochopitelně i životní prostředí. 

Kanadská skupina The Municipal Enforcement Sewer Use Group odhaduje, že stát utratí ročně 250 milionu dolarů na odstranění blokací kanalizace způsobené právě těmito "biologicky rozložitelnými" produkty. Takže ani tohle nevypadá na spásné řešení. Nejlepší jsou v tomto případě tedy látkové pleny a utěrky. Ty můžete prát, dokud se fakt nerozpadnou.

odpadky
life
Po stopách myšlenky nulového odpadu
2. 4. 2018
2 minuty o životě bez obalu

Plechovky

Svět se topí v plastu, o tom žádná. Proto ti, kterým dosah této katastrofy dochází, neustále řeší, jak se jich zbavit. Že jsou plechovky z ekologického hlediska ještě mnohem horší, to se ale moc neřeší. Jdou hezky zmačkat, aby nezabíraly místo, navíc jde o materiál, který je zcela recyklovatelný a dá se tak používat neustále dokola.

Jenže životní cyklus hliníkových plechovek má největší dopad na přírodu právě kvůli jejich výrobě. Při ní vznikne až o trojnásobek víc odpadu než hliníku. Hliník se vyrábí z bauxitu, přičemž se tvoří tzv. červený kal, který je vysoce toxický. Silně zásaditého kalu se zvýšeným obsahem radioaktivních látek se dá navíc jen velmi těžko zbavit.

low_waste_1
life
5 tipů, jak si užít low-waste prázdniny
1. 8. 2019
4 minuty eko cestování

Taxi místo vlastního auta

Polemizuje se i o tom, že levné taxi služby jako Uber nebo Taxify jsou důvodem, proč si obyvatelé větších měst nemusí pořizovat auta. O to méně by mělo být v ovzduší emisí. Jenže ouha. Cestující čím dál častěji nahrazují jízdu MHD cestováním taxikem, což je samozřejmě pro přírodu horší. Navíc tzv. mrtvé kilometry, tedy ty, které řidiči urazí při přemísťování mezi člověkem, jehož vysadili, a tím, kterého se chystají nabrat, dělají kolem polovinu všech najetých vzdáleností. Alespoň podle průzkumu, který se uskutečnil v New Yorku.

Asi nejlepším řešením, kromě toho, že bychom zase začali jezdit na koních, by bylo vystřídat vozy taxi služeb za hybridní nebo elektrická vozidla. I když dopady, jež má jejich výroba na přírodu, jsou taky předmětem mnoha debat. Každopádně pokud to jinak nejde a vy se potřebujete přesunout z bodu A do bodu B taxíkem, zkuste ho alespoň nenechat čekat. Zbytečně nastartovaný motor čekajícího taxikáře ovzduší taky zrovna nepřidá.

Frusack
life
Každý třetí mořský živočich má v útrobách plast. Jíte ho také, říkají Hana a Tereza z Frusacku
19. 3. 2018
4 minuty rozhovoru o ekologii

Bavlněné tašky

Obchodní řetězce se předhánějí v tom, kdo nabídne lepší pláťenou nákupní tašku. Ani obchody s oblečením nezůstávají pozadu. Nicméně moudří vědí, že aby se vyplatilo pořizovat si plátěnku namísto plastové nebo papírové tašky, museli byste ji nosit 11,5 roku. Podle dánské studie ale ani to nevyváží fakt, že výroba plátěnek znečišťuje vodu 606krát více než výroba plastových sáčků. Plasty zůstávají ležet v břiše mořských živočichů, kteří pak pojdou hlady. A plátěná taška zase zůstane ležet na skládce, protože nikdo neví, co s ní.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější