stopování

5 důvodů, proč cestovat stopem

Zkoušky jsou v plném proudu a spousta z nás odložila dočasně práci nebo brigádu na druhou kolej. Léto se blíží mílovými kroky a peněženka záhadně hubne a hubne? Ani tak se ale nemusíš vzdávat svého vysněného léta v zahraničí. Cestovat jde i téměř zadarmo. Nevěříš? Tento skvělý tip sebou navíc nese i spoustu dalších výhod a ušetření spousty peněz je bonus. Pokud jsi v hloubi duše navíc dobrodruh, pak je tento typ cestování přímo pro tebe. Čti dál a uvidíš sám!

1. Noví přátelé

"Nikdy nebylo nad čím přemýšlet. Občas si zkusím i bus nebo vlak, ale nikdo si se mnou nechce povídat, nikdo mě nepozve na jídlo, nikdy mě nehodí až před barák a dokonce to chtějí zaplatit." - Slávek Král

Top cestovatelské tipy: Smlouvejte, experimentujte nebo si peníze na cestování vydělejte jako hostitel
Studenta
Top cestovatelské tipy: Smlouvejte, experimentujte nebo si peníze na cestování vydělejte jako hostitel
28. 7. 2016

V 99 % případů ti zastaví skvělí lidé, kteří poradí, pomohou a někdy tě i pozvou k sobě domů. Je to krásný pocit, když ti cizí lidé poskytnou službu, kterou bys často nečekal ani od blízkých. No, co si budeme povídat, přátel není nikdy dost. A právě ti, kteří se rozhodli pomoct neznámému člověku, a ještě za to nic nechtějí jsou obvykle opravdu lidé, které stojí za to mezi své přátele počítat.

2. Nevšední místa a zážitky

"Baví mě ta svoboda rozhodování. Potkávání nových lidí. Ty absurdní situace, ve kterejch se najdu. Obědvání s řeckou rodinou, protože náš řidič chtěl "vystrašit svoje rodiče". Pití Doma Perignona v Albánii, protože jsme si náhodou stoply sympaťáka, kterej byl shodou okolností taky britskej milionář. Neplánovaná návštěva slovinskýho reggae festivalu. Kouření trávy na palubě holandskýho kamionu. Běhání po střechách art centra ve Vídni. Zpívání v autě s nádhernejma Izraelkama… Není to přeprava zadarmo, je to rozhodnutí z cesty udělat součást zážitku." - Petra Voráčková

Místní obvykle znají svou zemi mnohem lépe než kdejaký turistický průvodce a často se stane, že se dostaneš i na místa, na která by ses nikdy nepodíval. Co bys řekl takovému zákulisí továren, do kterých tě vezme řidič kamionu? Tam se normálně dostaneš leda tak jako zaměstnanec. Někdy tě místní vezmou na svá oblíbená místa, nebo se podíváš třeba na to, jak se vyrábí víno nebo olivový olej. Zkrátka můžeš zažít něco, co bys na běžné dovolené s cestovkou asi těžko zažil. A opět, zcela zadarmo.

Stopoval jsem od svých patnácti, ale už nikdy stopovat nebudu, nejlíp se píše o chvílích, kdy umírám. Do Konga se nikdy nechci vrátit, říká Poláček. | Video: DVTV, Martin Veselovský |  26:32

3. Projedeš se zajímavými dopravními prostředky

"V Nikaragui jsem třeba stopl koně, v Bolívii na poušti zase ambulanci. Nikdy nevíš, kdo a kde zastaví." - Slávek Král

Když stopuješ, můžeš si stopnout široké spektrum prostředků, dokonce takové, o kterých jsi možná ani nevěděl, že existují. Některé se možná ani nedají za dopravní prostředek počítat. V exotických zemích se může stát, že se svezeš na vozíku složeném z beden od banánů. V běžných zemích jsou to nejčastěji obyčejná auta a kamiony, ale také ti může zastavit třeba veterán, motorka nebi koňský povoz. Chceš se projet sporťákem? I to, že si zastaví řidič Masseratti Quattroporte se občas stane. Třeba budeš právě ty ten šťastlivec.

4. Zadarmo je nejen doprava

Zmiňme i jídlo. Řidiči se tě často snaží něčím nakrmí, podarují tě třeba sendvičem, ovocem, a nebo tě přímo pozvou na oběd. Většina lidí na cestě má s sebou v autě i svačinu a je jim hloupé se nacpávat, když vedle něj sedíš a koukáš mu až do pusy. Zní to paradoxně, ale dost lidí za dobu svého cestování dokonce přibralo! A to by člověk řekl spíš, že umřu hlady, když vyrazí skoro bez peněz.

Další, co vám může spadnout do klína je dokonce i nocleh zadarmo. Někdy vás místní pozvou k sobě a nabídnou přespání, jindy vám alespoň poskytnou místo, kde si můžete třeba rozložit stan nebo přespat pod širákem. Každopádně možnost, že získáte další výhody zadara tu rozhodně je.

"Vždycky všechny pozitivní zážitky souvisely s lidmi, kteří nás brali - milí, přátelští, otevření, kteří se snažili pomoci a poradit kam jít. Někdy nás ještě povozili po městě a udělali nám takovou mini tour, udělali si kvůli nám zajížďku, překračovali rychlost jen proto, abychom stihli vlak. A jednou jsme dokonce dostali dvě konzervy tuňáka. Ale asi nejlepší bylo, když nám v Lichtenštejnsku jeden pár dovolil rozložit si stan na jejich louce, hned vedle výběhu s lamami, protože tam bychom na 100% nikde stan před policií neschovali. Tak jsme mohli celý den nechat stan na louce a konečně bez velkých batohů se vydat na trek do Alp." - Andrea Pernik

5. Možnost si zazávodit

Jsi závodivý typ? Je pro tebe cesta stopem příliš malá výzva a chceš ji povýšit na ještě vyšší level? Pak je pro tebe tento závod jako stvořený. Navíc si můžeš ještě vydělat nebo získat skvělé ceny. Přihlaš se na stopařské závody a prokaž, že jsi fakt úplný blázen. V dobrém, samozřejmě. Několik takových možností máš i v ČR, třeba Mistrovství ČR v autostopu nebo Lowcost Race, který se setkává s velkým úspěchem. Koukni na video a weby, určitě se nadchneš stejně jako my.

LOWCOST RACE 2016, Třesky Plesky (vítězný tým)

Tak co, už máš sbaleno?

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější