Studenta ve studiu_debata | Video: Tomáš Cetkovský, Petr Šoukal |  41:52

#debata: Zemědělská mládež, agropodnikání i fakt špatné PR

Všudypřítomná řepka olejka, obří zemědělské dotace, sucho a půdní eroze určují u veřejnosti obraz českého zemědělství. V mnoha případech ale čeští zemědělci upřednostňují lásku k půdě, krajině i zvířatům. Bude potřeba změna PR? A kde hledat zemědělskou mládež? Jak ji draftovat? Odpovědi zazněly u kulatého stolu s Davidem Brožem, prezidentem Společnosti mladých agrárníků, a s Anetou Zachovou, šéfredaktorkou portálu EURACTIV.cz.

Zemědělci vymírají…?!

Generační obměnu v agru se nedaří stabilizovat. David Brož i Aneta Zachová vidí hlavní příčinu ve (fakt) špatném PR a obecně v popularizaci zemědělské činnosti. Ať se jedná o zprávy v mediálním prostoru věštící postapokalypsu spjatou s narůstajícím suchem, tak i o vykreslování českých zemědělců jako dotačních parazitů. Navíc chybí i motivování mladých lidí.

mladý zemědělec
life
Pro peníze do zemědělství nelez. Jenže bez mladých zemědělců to půjde stěží
26. 11. 2018
3 minuty o zemědělství

"Pro mladé lidi se těžko hledá sama motivace k tomu začít v zemědělství podnikat. Pokud lidé bydlí ve městě, chodí do školy a tak podobně, tak se zemědělstvím v podstatě vůbec nepřijdou do kontaktu," konstatuje Aneta Zachová. Lék na mediální neduhy? Osvěta a vzdělávání pod patronací větších institucí, například Ministerstva zemědělství.

Agropodnikání

Začít podnikat v agru je papírově docela jednoduché. Stačí si zřídit živnost a zaregistrovat se do evidence zemědělského podnikatele. Jenže pak začnou ty praktika - shánění půdy, žádosti o dotace a desítky dalších užitečných a potřebných věcí a detailů (nehledě na finanční náročnost investic - milion korun v zemědělství rovná se jeden starší lepší traktor). David Brož je ale pozitivní a chválí pomoc českých úřadů: "Musím vyzdvihnout jednu pozitivní věc, součinnost českých úřadů funguje velice dobře, jsou velice milí, protože i oni jsou nadšení, že někdo chce začít v zemědělství podnikat. To samé ve všech dalších odborech."

Hudba budoucnosti

GMO
life
Bude úroda? Udržitelné zemědělství i GMO potraviny
27. 10. 2018
3 minuty ze zemědělství

Zemědělská revoluce je s příchodem robotizace a automatizace na spadnutí. Éra dojících automatů i skoro samořiditelných traktorů je tady. A do 20 až 40 let se očekává nové zemědělská revoluce - vzdušné pozorování pozemku drony a i pozemské hospodaření robotů. "Ze zemědělství se stává digitální obor, zemědělci za 20 let budou muset ovládat chytré přístroje i chytré aplikace. A tady je výzva pro vzdělávání a mladé lidi," doplňuje Aneta Zachová.

Jakou roli budou hrát v zemědělství družice a satelity? Ovlivní nějak "zbytečnou" byrokratizaci? Hoďte očkem, lajkem i uchem po debatě v úvodu…

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější