Milion chvilek pro demokracii - 29. dubna Prohlédni si galerii

Babišovy šachy na ministerstvu spravedlnosti

V posledních týdnech zažívá vláda zemětřesení - ministři se mění jako na běžícím pásu. Svůj konec oznámil ministr dopravy Dan Ťok z hnutí ANO, který proslul (ne)stavbou dálnic. Premiér Babiš se rozhodl odvolat i další dva ministry, kteří vládnou v jeho barvách: Martu Novákovou z resortu průmyslu a obchodu a ministra spravedlnosti Jana Kněžínka.
Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Největší rozruch způsobila plánovaná výměna na postu ministra spravedlnosti. "Už nechci čelit neustálým mediálním spekulacím o tom, jestli skončím. Nejsem politik, chtěl jsem odejít v červenci. Přijde mi logické odejít, když se ve vládě mění i další ministři," napsal ve svém oficiálním vyjádření končící ministr Kněžínek.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Proč ale Kněžínek do vlády vůbec vstupoval, když se necítí být politikem? A to, že končí dva další ministři znamená, že musí také podat demisi? V tom případě by to mohli zabalit všichni členové vlády. Kněžínkovy důvody si můžeme jen těžko vysvětlit… Možná nám ale napoví, že svůj konec oznámil den poté, co na stůl státního zástupce Jaroslava Šarocha doručila policie spis o vyšetřování Čapího hnízda, který navrhuje obžalovat Andreje Babiše.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Načasování Kněžínkovy demise nevypadá jako náhoda. A koho si premiér vybral místo dosavadního ministra spravedlnosti? Poradkyni prezidenta Marii Benešovou. Ta by mohla ovlivnit vývoj kauzy Čapí hnízdo odvoláním nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. A bez Pavla Zemana může Jaroslav Šaroch čelit tlaku, aby žalobu na Babiše odmítl podat.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

"To je sice zajímavá teorie, ale předpokládá, že požádám o odvolání Pavla Zemana, a k tomu se nechystám," uvedla pro Respekt Marie Benešová. Tímto prohlášením ale nevyčerpala všechny své možnosti na ukončení Zemanovy devítileté kariéry na státním zastupitelstvu.

Ve poslanci aktuálně projednávají zákon o státním zastupitelství, který má státní žalobce chránit před politickými tlaky. Má ale také omezit jejich angažmá na dobu určitou. Podle návrhu se budou nynější šéfové státních zastupitelství muset o svůj post znovu ucházet ve výběrovém řízení. Ta měla díky ministru Kněžínkovi začít postupně až od roku 2021. Marii Benešové se to ale zdá moc daleko. "Nevím, v jaké fázi ten zákon ve sněmovně je, ale ty lhůty by se měly zkrátit, nikdo si nemůže myslet, že je někde na doživotí," tvrdí Benešová. Nemusí tak Pavla Zemana vůbec odvolat. Pokud by prošel zákon o státním zastupitelství, mohl by kvůli němu přijít o místo v následujících měsících.

USA - Česká republika, vlajky
life
V čele dva populisté, přesto tak odlišné země. Amerika doprava, Česko doleva
26. 2. 2019
3 minuty z politiky

Proti změně na ministerstvu spravedlnosti se zvedla vlna nevole. Nesouhlasí s ní opozice, ale ani koaliční ČSSD. Její předseda a ministr vnitra Jan Hamáček sice tvrdí, že premiér má právo ministry za jeho stranu měnit, pokud by to ale mělo vést ke změnám v justici, museli by projednat koaliční smlouvu.

Spolek Milion chvilek pro demokracii uspořádal v pondělí 29. dubna Pochod za nezávislost justice, který měl vyjádřit nesouhlas s vládní rošádou. "Pokud bude Marie Benešová jmenována ministryní spravedlnosti, sejdeme se tu za týden ve stejný čas zase," vybízel demonstranty k odporu předseda spolku Mikuláš Minář.

Více z Pochodu za nezávislou justici v úvodní galerii.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější