KVIFF - kemp, stany

Bydlení na festivalu: I v Karlových Varech se lze levně prospat!

Tohle řeší prostě každý návštěvník KVIFF: najít výhodné ubytování v Karlových Varech je během festivalu skoro nadlidský úkol. Pár možností, kde levně složit hlavu, však samozřejmě existuje. Podívali jsme se na dvě slavné alternativy, které jsou známy hlavně studentům a poctivým festivalovým batůžkářům. Přestože je karlovarská sláva čím dál více o hvězdných hostech a noblesních večírcích, ani na filmové nadšence, co mají hlouběji do kapsy, se nezapomíná. Jak se tedy bydlí ve stanovém městečku a v hostelu na nábřeží Jana Palacha?

Když na festival, tak do stanu

Nejlevnější alternativou je samozřejmě stanové městečko. Za stovku na noc se člověk dočká místa ve vlastním stanu, což sice vyžaduje trochu přípravy, ale cenová bezkonkurenčnost je zaručena. Od festivalového centra je tento areál Rolava sice trochu vzdálený, ale zato ta příroda! Pár kroků od stanu jsou k dispozici různá sportoviště a hlavně koupaliště s možností vyzkoušení vodních sportů!

Plocha pro stany ve stanovém městečku
Plocha pro stany ve stanovém městečku Foto: Mojmír Sedláček

Navíc přímo v areálu je několik stánků s občerstvením a za hlavním vstupem supermarket. Ti takticky zručnější navíc mohou využít celkem hojné autobusové dopravy, jelikož během festivalu jezdí z městečka hned několik linek až ke kinům - zdarma.

Místní stánek s občerstvením
Místní stánek s občerstvením Foto: Mojmír Sedláček

"Letos jsme tu poprvé, ale líbí se mi třeba to, jak máme promyšlené snídaně. Když jezdím na jiné festivaly, tak to takový servis nebývá. Když sem lidé přijížděli, dávali jsme jim kupony, aby vůbec věděli, že tu snídaně dáváme, a že můžou dostat i nápoj zdarma. Tak jsme to dobře promysleli," chválí si organizaci brigádnice, starající se o jeden z občerstvovacích stánků. Ovšem i ona si na festivalu prošla složitějšími momenty…

Nabídka snídaně
Nabídka snídaně Foto: Mojmír Sedláček

"Nejbizarnější zážitek? Každý rok jsme měli na festivalu stánek přímo u Thermalu a tam jsem teda zažila věci. Jednou se stalo, že jeden známý herec ukradl kuřecí stehno z grilu. Moje sestra se za ním rozeběhla, že to musí zaplatit. Nechtěl, tak odešel," vypráví.

Foto: Mojmír Sedláček

Oslovili jsme i čerstvě dorazivší pár, který si zrovna chystal maximální komfort - nafukovací matraci v obřím a bytelném stanu. "Letos jsme tu už pošesté. Vždycky jsme byli ubytovaní jenom tady ve stanovém městečku. Člověk je přes den v centru, dívá se na filmy, tak jsme tady jenom na noc. A nám je jedno, kde složíme hlavu. Změny teda moc nevnímáme, možná se trochu zlepšila sociální zařízení. A na recepci je větší pořádek než dříve. Ale proč měnit něco, co je dobré?" S tím nelze nesouhlasit.

Sociální zařízení ve stanovém městečku
Sociální zařízení ve stanovém městečku Foto: Mojmír Sedláček

Ovšem i spaní venku si občas vybere svou daň. "Během každého festivalu se to obsazení dost mění - spousta lidí nejezdí ani tak kvůli filmům, jako spíš na párty. Když se pak opilí vracejí, dělají tu někdy randál. Ale na ty tři dny, co sem jezdíme, se to dá vydržet. Velký zážitek byl, když jednou přišla bouře a většina stanů skončila na vzdálené dřevěné stěně. Prostě tak, jak foukal vítr. Řešili to i hasiči, všechno bylo bez elektřiny, no hrůza. Večer jsme se vrátili a nevěděli, kde hledat stan. Naštěstí ho máme hodně bytelně postavení, ale ostatní tady plavali. Nějaká bouře přijde snad každý rok, tak uvidíme letos," doufají.

Batůžkáři pod střechou

Kdo chce spát pod střechou, může využít služeb dvou festivalových hostelů. I v nich je potřeba vlastní spacák, a pokud nepěstujete fakírství, karimatku a stan však můžete nechat doma. Cena je o pár desítek korun vyšší, ale pod dvě stovky se pořád vejdete. Moje zkušenost s hostelem na nábřeží Jana Palacha je pak vyloženě pozitivní hlavně díky úžasné lokalitě - do hotelu Thermal, tedy centra festivalového dění, to je pouhých pár minut poklidné chůze. O tom si mohou všichni z luxusních lázeňských ubytování kolem kolonády nechat zdát. Letos se navíc okolo vstupu objevila řada stánků nabízející chronickým žíznivcům i hladovcům rychlou úlevu.

Stánek s občerstvením u hostelu
Stánek s občerstvením u hostelu Foto: Mojmír Sedláček

"Není tu vedro, máme příjemný chládek. A jsou tu i nejlepší hosté! Letos navíc ve stáncích nabízíme i snídaně se slevou pro ubytované. A máme tu dokonce i program živé hudby - denně je tu DJ a střídají se tu i kapely," dočkal jsem se přímo na recepci shrnutí novinek a hlavních výhod právě tohoto ubytování.

Foto: Mojmír Sedláček

Jasně pozitivní reakce převládají i nadále. "Bydlení je klasika, ale ty stánky jsou dalším plusem tohohle místa. Když se nechceme tlačit u stolů před Thermalem, můžem jít pár kroků sem. Ale i dřív to bylo bezva," zaznělo z recepce.

Foto: Mojmír Sedláček

Ubytování v hostelech má samozřejmě také svá rizika - můžete se ocitnout v místnosti, kde vedle vás bude zarytý vyznavač nelidského chrápání nebo pártychtivá skupinka, která vás poklidné spočinutí jen tak nedopřeje. A nejspíš i většina z vás zná ze studentských kolejí to, jak to taky občas vypadá na sdílených sociálních zařízeních. No ale vem to čert - tyhle problémy zas tak časté nejsou a koneckonců trocha punku k festivalovému řádění prostě patří!

Takže pokud vás karlovarská paráda doteď odrazovala jen kvůli předraženému ubytování, teď už víte, kam se obrátit. Vítáni jsou totiž i fanoušci filmů, co mají hlouběji do kapsy…

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější