Balkánské země

8 důvodů, proč ještě letos navštívit Balkán

Balkánský poloostrov v poslední době frčí a není se čemu divit. Možná tam nebudeš vzdychat nad paláci králů a obdivovat novodobou architekturu, ale zase si užiješ přírodu dosyta. Ta balkánská je totiž víc než jenom čisté moře. A když vyrazíš ještě teď, na podzim, tak máš jedinečnou šanci si Balkán vychutnat bez davů turistů.
  1. Černá Hora: NP Durmitor

    Když má nějaká země v názvu "hora", vyvolává to podezření, že tam asi nějaké ty hory budou. Většina Černé Hory připomíná dračí záda, zarostlé kupky se střídají s bílými masivy, kam bez výstroje fakt nechceš. A ty nejkrásnější jsou v Národním parku Durmitor.

    Pohled na Černé jezero
    Pohled na Černé jezero Foto: Shutterstock

    NP Durmitor najdeš na severu země, vstup do něj stojí pár eur a je to bomba. Hned po vstupu se zamiluješ do Černého jezera (kde se mimochodem dá koupat), ochladíš se v ledové jeskyni a následně si zrakvíš nohy výletem na některý z vrcholků, kde ti po cestě budou sekundovat krávy. Tak vypadá ráj, ne?

  2. Bosna a Hercegovina: vodopády Kravica

    Bosna a Hercegovina není zrovna nejtypičtější turistickou destinací, ale je škoda jí nevynechat. Peněženka ti zaplesá nad milými cenami, na Instagramu zazáříš fotkou od světoznámého mostu v Mostaru a sítnicové buňky uspokojíš u vodopádů Kravica.

    Vodopády Kravica
    Vodopády Kravica Foto: Shutterstock

    Vodopádů po Balkáně najdeš hodně a Kravica patří mezi ty, které fakt stojí za to. Jsou majestátné, padají do tyrkysového jezera a kousek od nich je i menší sestra, Mala Kravica. Dá se tam i koupat ale bacha, voda je dost studená i v parném létě.

  3. Slovinsko: Velká planina

    Slovinsko umí nabídnout nespočet nádherných míst, ze kterých se posadíš na zadek, ať už miluješ hory nebo ležení u moře. Jedna z nezapomenutelných scenérií je oblast Velké planiny, plácku, kde se někomu z tašky rozsypaly malebné pastevecké chatky, s velikány v pozadí. A co je nejlepší - v těch chatkách můžeš bydlet a užívat si denní výhledy z ptačí perspektivy.

    chatky Velike Planiny
    chatky Velike Planiny Foto: Shutterstock

    Pokud rád/a chodíš po horách a na dlouhé treky, mrkni se na rozmístění tzv. bivaků, kde pohodlně přespíš zadarmo nebo za pár drobných do kasičky.

  4. Makedonie: Ohridské jezero

    Náhradní moře a průzračná perla na hranici Makedonie s Albánií, to je známé Ohridské jezero. V létě je tam hlava na hlavě, a proto máš na podzim jedinečnou šanci si to užít o samotě (skoro). Jezero lemuje sbírka městeček, vesnic, hotelů i národní park Galičica, skrze který se dostaneš k sousednímu Prespanskému jezeru.

    Kostel sv. Jovan Kaneo u Ohridského jezera
    Kostel sv. Jovan Kaneo u Ohridského jezera Foto: Shutterstock

    Okolí jezera ti nezůstane nic dlužno, svoje si tam najde každý. Můžeš se projet romanticky na lodičce, vyšlápnout si jeden z okolních kopců, projít si přilehlá městečka a památky nebo sbírat gastrozážitky.

  5. Srbsko: Železná vrata

    Stejně jako ostatní státy Balkánu, i Srbsko má přírodních krás dostatek. Kromě hor a národních parků můžeš potkat taky pseudopoušť, zvanou Deliblatska peščara, nebo malebné soutěsky, kam patří i Železná vrata, přehrada na Dunaji na pomezí Srbska a Rumunska. Dramatické a dechberoucí výhledy zajištěny, v okolí se navíc vyskytuje soutěsek několik. Ta nejznámější a nejužší je Velký Kazaň.

    Soutěska Velký Kazaň
    Soutěska Velký Kazaň Foto: Shutterstock
  6. Bulharsko: Rilský klášter
     
    Ano, Bulharsko má krásnou přírodu, teplé moře pro české koupáky a půvabné národní parky. Ale pravoslavný Rilský klášter (soukromě překřtěn na zebru), ten fakt musíš vidět.

    Pohled na Rilský monastýr
    Pohled na Rilský monastýr Foto: Shutterstock

    Rilský monastýr je rozsáhlý komplex roztodivných budov, jehož architekt zřejmě frčel na LSD a díky tomu vůbec nevytváří ten tísnivý pocit jako jiné náboženské stavby. Navíc se tam můžeš ubytovat a fyzicky se vyřádit v pohoří Rila, kterého je klášter součástí.

  7. Albánie: termální prameny v Benjë

    O Albánii po Česku pořád obcházejí děsivé zkazky a varování. Chudá země, bandy loupežníků, špína… Asi jsi to taky slyšel/a. Přitom to má daleko do pravdy. Ano, je to země divočejší, ale neboj, průměrného turistu si tam nikdo nedá k obědu.

    Město Berat
    Město Berat Foto: Shutterstock

    Vybrat z albánské nudle jen jedno místo je hrozně těžká věc. Za pohled i vykoupání stojí albánská riviéra (navíc oproti Chorvatsku klidná), nepřírodní typy si užijí v městech Butrint a Berat a koneckonců, v Albánii leží i část Ohridského jezera. Ale to, co jinde v okolí moc nenajdeš a mělo by tě sem zavát, jsou termální prameny poblíž města Përmeti. Ulev svým unaveným kloubům, prohřej si nohy a pocachtej se v bazénku. Klid a relax na cestách taky potřebuješ.

  8. Chorvatsko - Brijunské ostrovy

    Skupina 14 ostrovů rozesetých v Jadranském moři, které si za své sídlo vybral jugoslávský vůdce Tito a kam dlouhých 37 let nesměla vstoupit turistická noha - to jsou chorvatské Brijunské ostrovy. Díky jejich izolaci za jugoslávských časů měla příroda šanci se nerušeně rozvíjet a ostrovy tak byly vyhlášeny za národní park.

    Brijunské ostrovy
    Brijunské ostrovy Foto: Shutterstock

    Co je dobré o Brijunských ostrovech vědět, je to, že nejenom, že jsou přístupné pouze dva ostrovy, ale taky jsou přístupné za docela velký peníz, o ubytování nemluvě. Na druhou stranu, věř tomu, že je důvod, proč se jim říká ráj na zemi.

    Vyraž hned teď

    Balkán už dávno není místem, kde se zastavil čas. Naopak, z chudého otloukánka se stalo dynamické centrum, kde si můžete užít jak poslední výstřelky digitálního století, tak nádhernou a v mnoha případech i panenskou přírodu, která bere dech. O kuchyni ani nemluvě. Navíc je to za humny, bez víz a na občanku. Tak na co ještě čekáš?

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější