Izrael Prohlédni si galerii

Falafel, korály i poušť – Izrael lowcostově

Pro naše rodiče představa konfliktního a nebezpečného státu, kde na každém rohu narazíte na desítky vojáků. Různé kultury i náboženství na malé ploše. Pro mě nekonečná poušť, velbloudi, korálové útesy i moře, kde se „nedá utopit“. A pokud vás už otravuje ta břečka a zima v ulicích, Blízký východ vám teď nabídne příjemných 23 stupňů. A nejeďte, když letenky jsou teď za pár korun. No ne?

Každou chvíli potkám někoho, kdo se do Izraele vydal a rozhodně se tam chce vrátit. Letenky z Bratislavy, Vídně, i Prahy se každou chvíli objeví do tisíce korun. A tak když po návratu v knihkupectví vyprávím kamarádovi, co jsme zažili, klepe mi v mžiku na rameno cizí paní: ,,Já se omlouvám, ale zaslechla jsem, že hovoříte o Izraeli, letím tam příští týden, můžu si to taky poslechnout?" A tak jsem se rozhodla vám o tom napsat všem…

Stihneme to letadlo?

Letiště je podle mě asi nejbizardnější zážitek, co v Izraeli zažijete. Jak při příletu, tak při snaze opustit zemi, na vás čekají pohovory. Na začátku přijdou otázky, kam pojedete, jestli se chystáte překročit hranice, proč sem jedete a proč jste před půl rokem byli v Egyptě… Na cestě zpět si ale rezervujte tak minimálně tři hodiny. Proces zahrnující několikerý rentgen vašich zavazadel a výslech (pokud jste dříve navštívili některou ze zemí, které Izrael nemá úplně v lásce, nebo jste zabloudili do sousedního Jordánska). Takže na letiště rozhodně nechoďte na poslední chvíli.

Foto: Stanislava Wolfová

My jsme letěli na jih, do města Eilat. Tam má totiž Izrael pár kilometrů Rudého moře a korálové útesy, které jsem si v létě naprosto zamilovala. Určitě tak stojí za navštívení Coral Beach Nature Reserve, kde si můžete zašnorchlovat a vidět všechny ty krásné barevné rybičky, korály, chobotnice i rejnoky. Platí se zde sice vstup, ale není to žádná pálka (studenti ISIC s sebou!).

Jak jakože chcete vědět, kdy jede ten autobus?

Izraelci si nijak extra nepotrpí na dodržování odjezdů či příjezdů. Můžete tak klidně třičtvrtě hodiny stát v poušti na zastávce, s tím, že tou dobou měly přijet už tři autobusy. A nakonec vás nabere dálkový, kterému vás u té silnice prostě jen bylo líto, zaplatit nechce a o pár km dál nabere další stopaře. A že má jediný autobus na letiště odjíždět v půl? Čtvrt, odjíždíme!

Tipy:

  • s sebou dolary nebo eura na směnění (my jsme si směnili na poště)
  • autobus z letiště si objednejte dopředu, protože při směně peněz na letišti a platbě autobusu až na místě, se vám to docela prodraží
  • pokud plánujete jít šnorchlovat na korály, nebo se koupat v Mrtvém moři doporučuji s sebou boty do vody

Takže když se zoufale budete snažit zjistit, v kolik to jede zpět a pán za přepážkou bude jen krčit rameny a na větu: ,,Dobrý den, my bychom chtěli k Mrtvému moři." vám řekne jen: ,,Tak jeďte!", nedivte se.

Přírodní klenoty

Co určitě stojí za navštívení je Red Canyon, kousek od Eilatu. Krásné červené vlnící se skály a budete si připadat jako v Grand Canyonu. Ale pozor na to, zdání klame, a i v poušti může být pěkná zima. Obzvlášť když se nemáte kde schovat a fouká jako o život.

Foto: Stanislava Wolfová

Místa jako Mrtvé moře, které v současné době ubývá, asi představovat nemusím. My jsme se k němu vydali na pláž Ein Bokek, která je volně přístupná. Naštěstí je tam i dostatek sprch, protože po tom "oleji" se budete potřebovat opláchnout. Co ale málo kdo ví, a v Lonely Planet jsou o tom tak tři řádky, je Judaeská poušť a přírodní rezervace, která se hned za pláží nachází. Do ní se dostanete, jakmile projdete vyschlým korytem řeky pod dálnicí (v životě by mě nenapadlo tam jít, kdyby ten průvodce nepsal: "Mezi těmito dvěma hotely vejděte do kanálu a podejďete dálnici") a minete McDonald v zátiší pouště.

Najednou se před vámi objeví turistická značka (vše je v Izraeli skvěle značeno a na mapách od seznamu trasy najdete), stromy, keře a vy jdete bosky teplým potůčkem a nádherným wádím (vyschlé koryto řeky) s mohutnými skálami všude okolo vás. Nádhera. Ale pozor, tato wádí jsou dost zrádná, ve chvíli, kdy přijde blesková záplava, tak není úplně bezpečné tam být.

Foto: Stanislava Wolfová

Ať už při západu slunce, jak mi doporučovali kamarádi (s sebou čelovku), tak ráno, vyrazte na nejvyšší (jo, má to jenom 278 m.n.m., ale jdete od moře!) horu Eilatských hor - Mt. Tzafachot. Od Coral Beach Nature Reserve tam vede zelená stezka a cesta na vrchol vám zabere tak hodinku. A když se tam vyškrábete, tak se vám naskytne pohled na Rudé moře a území čtyř zemí - Izrael, Egypt, Jordánsko a Saudskou Arábii.

A hlavně - dejte si falafel, ochutnejte hummus, izraelské víno a možná se tam potkáme, protože já tam rozhodně pojedu ještě znovu!

více fotek najdete v úvodní fotogalerii

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější