Rumunsko

Mise Banát: Za Čechy do Rumunska

Koláče, domácí sýry, fíková marmeláda, pivo, hory, krávy a kozy. To jsou věci, které se mi při vzpomínce na cestu do Banátu vybaví jako první. Jde o oblast Rumunska, kde rumunštinu uslyšíte jen zřídka, na konci 19. století se tady totiž usadili Češi. Jako na dovolené si tu tak moc připadat nebudete, jako o sto let zpátky už ale ano.

Možná by vás zajímalo, jak se vůbec Češi do této oblasti dostali. Ke konci 19. století je přilákala zajímavá nabídka - za to, že vymýtí přidělené pozemky a začnou na nich hospodařit, budou osvobozeni od daní a částečně i od vojenské služby. To rozhodně nebyly zlé vyhlídky, a tak se, jako noví obyvatelé, do této oblasti vydali.

Život mezi horami ale nebyl jednoduchý. Měli zde problémy s vodou a kvůli členitému terénu trvala vesničanům cesta na pole i několik hodin. Dodnes to tady vypadá, jako byste se vrátili o pár desítek let zpět. Kromě pomoci několika traktorů se vše dělá ručně a úplně běžně na silnici potkáte dědečka se dvěma kravami nebo stádem koz.

Foto: Stanislava Wolfová

Náročné pochody s plnými žaludky

Pokud se ptáte, jak v téhle zemi nikoho najdete hotel nebo hostel na spaní, odpověď zní "nenajdete". Pokud se v oblasti chystáte zůstat přes noc, vyberete si rodinu a u té přespíte. Kvůli zvyšujícímu se turismu na tenhle způsob přivýdělku přistoupila většina vesničanů. Ubytování si tak můžete domluvit prakticky u kohokoli doma. Ti podnikavější si dokonce odkoupili domy od rodin, které se odsud odstěhovaly, a ubytovávají ve velkém. Zaplatit si můžete i polopenzi, kdy na vás ráno a večer bude čekat hostina hodná královské rodiny - vývar, maso, kterým místní rádi hostí, a samozřejmě koláče, rohlíčky a další dezerty, u kterých se mi i při vzpomínce sbíhají sliny.

Místní jídlo je výborné a domácí na vás rozhodně šetřit nebudou. I když vycházet na pochod do další vesnice po chlebu s fíkovou, šípkovou a (zdůrazňuji a, a ne nebo) ostružinovou marmeládou, domácími vajíčky, klobáskou, šunkou, kravským, ovčím i kozím sýrem, není úplně jednoduché. Celá oblast Banátu se totiž nachází v rumunských Karpatech, vesnice jsou od sebe vzdálené okolo dvaceti kilometrů, a cesta do té další vám tak zabere v podstatě celý den. Po cestě na vás ale budou čekat, obzvlášť při výstupu do Rovenska, nejvýše položené vesnice, nádherné výhledy, hory a krásná příroda.

Bacha na alkohol

Skotsko
life
Skotsko: Whisky je pití pro bohy
30. 11. 2018
2 minuty cestovatelské glosy

Místní vám také rádi povyprávějí, jak to mají se školou, s dostupností do větších měst, se zubaři nebo s doktory. Zdejší chudý a náročný život je fascinující pořád, i když už to zdaleka není taková divočina jako kdysi. Když třeba dřív ve vesnici chyběl veterinář, prostě se zaškolil někdo z obyvatel.

Drsný kraj s sebou samozřejmě nese i nějaký ten alkohol - abyste měli obraz místní kultury kompletní, průzkum pálenek určitě nevynechejte. Jen pozor na to, že domácí 50% višňovka je dost zrádná, i když vám na začátku přijde jako sladké pití pro holky. Pár panáků o objemu jedné deci za čtyři lei (což je asi dvaadvacet korun), a nevíte, čí jste. A věřte, že na druhý den se do těch kopců úplně snadno nešlape. Když už si myslíte, že máte vyhráno, nejspíš vás po cestě zastaví místní s nabídkou prodeje domácí vínovice, a jste opět v pasti. A o zábavu na další večer máte opět postaráno.

Foto: Stanislava Wolfová

Návrat domů

Pokud se o historii Čechů v lokalitě chcete dozvědět víc, můžete vyrazit i do Českého domu v Gerníku, který slouží jako muzeum. Ten se snaží zajímavé osudy uchránit i pro budoucí generace, protože české vesnice v Rumunsku pomalu zanikají. Mladí se stěhují zpět do Čech nebo odcházejí za vzděláním do celého Rumunska. Do chudé oblasti, kde obživě stále dominuje zemědělství, se pak vracejí zřídkakdy.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější