Dánsko

Písečná poušť i tuleni. Sever Dánska vás překvapí

Při zmínce o této skandinávské zemi se kdekomu protočí panenky při pomyšlení na svou peněženku. Pro většinu Čechů je zde dovolená na delší dobu skoro zapovězená. Jedna z deseti nejdražších zemí světa ale skýtá i mnohá překvapení. A nemyslíme jen to, že párek v rohlíku vás stojí jako návštěva restaurace v Čechách. Kromě šarmantní Kodaně totiž naleznete v Dánsku mnohem víc. Na severu na vás čekají písečné duny, magické místo, kde se setkávají dvě moře i tuleni a doprava autem vás vyjde levněji než vlakem.

Při pohledu z písečné duny na západ slunce nad mořem a na prázdnou pláž, kde nebyl jeden slunečník s lehátkem vedle druhého, jsem tak trochu pochopila, proč jsou Dánové nejšťastnější národ na světě. Nebude to jen svíčkami po večerech a přátelskou atmosférou, ale nejspíš i možností projít se po divoké pláži neuhrabané uměle do rovna a bez pískových hradů. A kam se na tohle turistou skoro nepolíbené místo vydat?

Foto: Stanislava Wolfová

Nejvyšší hora s kravínem

Pokud se vám slovo Skandinávie spojuje s nádhernými horami a přírodou, tak toho prvního se v Dánsku nedočkáte. Nejvyšší vrchol Møllehøj tu totiž měří jen 171 m.n.m. Nečekejte zde ale žádnou rozhlednu ani památník, ale kravín. Dohady o nejvyšší bod totiž vedli Dánové celých 52 let. A tak krásný monument, jehož levou nohou můžete vylézt nahoru, pokochat se výhledem a pravou slézt, najdete na kopci Ejer Bavnehøj, který má podle měření o 51 centimetrů méně.

Foto: Stanislava Wolfová

I přes nedostatek pohoří se honosí Dánsko opravdu krásnými přírodními skvosty. A vzhledem k tomu, že je to celkem malinká země, z žádného místa to není k moři dál jak 50 km. Rozhodně tady ale nenajdete slunečníky a řvoucí děti. Naopak na vás dýchne kouzlo divokých pláží, vítr a velmi osvěžující voda.

Foto: Stanislava Wolfová

Smrt nečíhá jen v severských knihách

Buďte ale hodně opatrní. Moře je tady totiž již mnoho let turistickou pastí. Vysoké vlny a nebezpečné proudy totiž dělají moře velmi nebezpečným. Na některých místech tak Dánové staví mořské bazény, aby udělali koupání přístupnější.

Foto: Stanislava Wolfová

Přestože poušť na severu Dánska by čekal málokdo, opak je pravdou. Nádherné písečné pláže i duny zčásti porostlé trávou najdete skoro po celém pobřeží severního Dánska. Jedny z těch nejhezčích jsou u městečka Lønstrup v severním Jutsku, kde stojí uprostřed dun i překrásný maják (na mapě Rubjer Knude). Další oblastí proslulou pohyblivými písečnými dunami je Råbjerg Mile. Tady byly duny vytvořeny během velké písečné bouře v 16. století a dodnes vytváří kopce vysoké až 40 m.

Foto: Stanislava Wolfová

Bitva moří

Jedno z nejvyhledávanějších míst je ale mys Grenen. Nejsevernější místo a magická podívaná na vlny, které jdou proti sobě. Setkává se zde totiž Baltské a Severní moře. Celý ten nádherný pohled doplňují ještě tuleni houpající se ve vlnách (v našem případě jen jeden, protože na tomto místě je k poledni turistů požehnaně).

Foto: Stanislava Wolfová

Autem levněji než vlakem

Často se říká, že v autě si výlet neužijete tak, jako když jedete vlakem a můžete se dívat z okna. Tady tomu bude spíše naopak, jelikož výhoda zastavit si, kde chcete, je úžasná. Na spoustu míst se bez auta ani nedostanete, a nebo vlakem za ceny, při kterých byste po návratu mohli uvažovat o druhé práci. Naopak benzín je tu srovnatelný s ČR.

Foto: Stanislava Wolfová

A když už tam budete, nezapomeňte okusit něco z místní kultury, ať už je to remuláda, kterou můžete dát prakticky na cokoliv (ale neříkejte to Dánům) nebo sladká rebarborová polévka rødgrød med fløde, kterou Dánové vaří hostům na uvítanou, jen aby to museli vyslovit (to je nemožné, i přesto, že to vypadá celkem jednoduše).

Nadchli jsme vás na výlet do Dánska?

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější