couchsurfing

Studna zážitků jménem couchsurfing. Už jste zkusili?

Pro mnoho lidí naprosto nepochopitelná věc. Co to asi může být za lidi, když vás nechají přespat zadarmo u sebe doma? Proč to dělají? Pro vaše rodiče je ten člověk nejspíš sériový vrah, který si takhle láká nevinné oběti domů. Pro mě a spoustu dalších lidí to jsou ale ty nejlepší zážitky z cestování a skvělá komunita lidí. Sharing is caring.

Couchsurfing je komunita 14 milionů cestovatelů a nadšenců do cestování, kteří sdílí své domovy, své životy i své příběhy. Můžete tak zůstat s místními, kteří vám dokáží město ukázat ze všeho nejlíp, kdekoliv na světě.

Zn. zadarmo

Funguje to tak, že se zaregistrujete a je jenom na vás, jestli si v profilu zaškrtnete - Accepting Guests, Maybe Accepting Guests anebo Wants to Meet Up, kdy se s ostatními couchsurfery chcete jen scházet, ale ubytovat u sebe nikoho nemůžete, protože máte třeba malý byt, nebo vaši rodiče s touhle myšlenkou nesouhlasí. Pak už jen zadáte do vyhledávače datum příjezdu a odjezdu, město a vyběhne vám seznam místňáků, kteří vás u sebe klidně ubytují, ukáží vám město a pravděpodobně zažijete něco, co byste na obyčejné dovolené nezažili.

Foto: Unsplash.com

,,Mezi moje nejlepší zážitky patří to, když mě jeden kluk hned první den vzal do komunity Castellers, což je spolek nadšenců, kteří dělají věže postavené z lidí. Pak jsem s nimi byla každý večer a vyzkoušela si jejich tréninky, které jsou hodně o důvěře a fyzické kondici. Protože bylo období Vánoc, pozvali mě i na jejich slavnost katalánských vánočních zvyků, takže jsem viděla jiné vánoční tradice, než u nás v Čechách. Nakonec jsem tedy místo dvou nocí zůstala asi týden, a moc ráda na to vzpomínám," vypráví Anička.

cestování
life
15 aplikací, které přibalit na cestu
2. 8. 2018
3 minuty cestovatelských fíglů

,,V Itálii, kde jsem byla se dvěma kamarádkami, byl náš couchsurfer kamarád majitele zábavního vodního parku a my jsme tam strávili celý den. Skvělou zkušenost mám i s Mexikem, kde můj couchsurfer byl instruktor potápění, a vzal mě potápět se do cenotes - podzemních jeskynní. Jeden z nejlepších dní mého života," dodává zase Lenka, která jezdí přes couchsurfing už pár let.

Za ubytování nic neplatíte, ale…

Samozřejmě je také důležité dávat, nejen brát. A tak s sebou v tašce vždycky vozím nějaké ty suvenýry z Čech (samozřejmě nějakou typickou českou lihovinu). A pokud jste na něco takového třeba zapomněli, nebo někde spíte nečekaně, dávejte příběhy, historky z cestování, úsměv a dobrou náladu.
Jasně, že můžete potkat někoho divného, nebo šíleného. Proto je důležité věnovat tomu alespoň trochu přípravy. Pročíst si recenze, napsat si s tím člověkem a prostě mít pocit, že tohle bude oukej.

Foto: Unsplash.com

,,Mám nějaké i méně dobré zkušenosti, ale všechno jsou to věci, o kterých si myslím, že se můžou stát všude, a ne jen na Couchsurfingu. Kolem a kolem si myslím, že když člověk čte pozorně profily a hodnocení daných uživatelů, dá se to považovat za bezpečný způsob cestování pro každého," dodává Anička.

Tadeáš Šíma na kole Afrikou
life
Český Ježíš na kole: Mladík objel západní Afriku. V Mali ho vítali, v Namibii málem ukamenovali
28. 7. 2018
3 minuty inspirace

Pak na váš čeká už jen hora zážitků, protože nejlepší na cestování je podle mě poznávání lidí a místní kultury. A tak můžete díky couchsurfingu poznat třeba maďarského novináře, který vás v Budapešti vezme na Open mic koncerty, které pořádá, večer si dát pravé maďarské jídlo, které uvaří a zahrát si společně na kytaru. Přespat v Norsku ve srubu v lese a ráno vyrazit na zamrzlé jezero na běžkách, nebo poznat brazilského street artového umělce, kalifornskou malířku, francouzského ochutnávače vín, srbského studenta psychologie, bankéře v Londýně a mohla bych jmenovat dalších spoustu neuvěřitelně inspirujících lidí, které jsem na svých cestách potkala.

Sdílení je klíč k zážitkům

Když jsem přespávala v Norsku u herce Andrease, vyprávěl mi, jak se ke couchsurfingu dostal:,,Hledal jsem jednu kolegyni z divadla, na Facebooku jsem jí nenašel, tak jsem hledal dál, až mi to našlo tuhle stránku. Bez přečtení pravidel téhle komunity jsem se zaregistroval, v domnění, že jde o něco podobného jako je Facebook. Najednou mi za týden napsali nějací úplně cizí lidi, jestli u mě nemůžou přespat. Cože? A v tu chvíli jsem začal hledat o čem couchsurfing je. A pak jsem si řekl, proč ne? Ale nevěděl jsem, co od toho čekat, tak jsem raději zabalil všechno cenné a odnesl to sousedovi," vypráví vysmátý Andreas, který už hostil nejednoho cestovatele.

Foto: Unsplash.com

Spousta lidí ale buď jen hostí, protože mají rádi příběhy a rádi ukazují své město anebo jen jako host jezdí, protože doma se moc neukáží.

,,Nehostím, protože nejsem věčně doma. Ale ráda chodím na různé meet-upy, kde se sejde spousta cizinců i místních, a to je pak největší zdroj inspirace na výlety a nejlepší bary. Protože recept na nejlahodnějsí barmské kari v hotelovém pokoji nenajdete. Sdílení je klíč k zážitkům," říká studentka a cestovatelka Aneta.

Tak to taky vyzkoušejte.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější