apokalypsa

Co hrozí Česku: Tři apokalyptické scénáře

Zombíci, extra zmutovaný virus podobný Ebole nebo vražedné piraně - tyto rizika České republice prozatím nehrozí. Bohudík. Najdou se ale jiní strašáci - jako sucho, geomagnetická bouře nebo populismus. Jste na ně připraveni?

1. scénář - Sucho

Sucho je a bude fenoménem tohoto století. Pro Čechy i českou krajinu to znamená riziko minimálně na dvou frontách. První fronta je spojena s vodohospodářstvím. Na některých místech Česka se totiž dočkáme akutního nedostatku vody. V rychlém sledu se postupně začnou střídat extrémní sucha s extrémními srážkami.

TEOTWAWKI a Prepping - nový životní styl 21. století?
life
TEOTWAWKI a Prepping - nový životní styl 21. století?
20. 7. 2017
2 minuty o katastrofách

Mohlo by se zdát, že extrémní srážky by mohly vykompenzovat sucho. Bohužel, vyprahlá krajina zadržet vodu jen tak nedokáže. Sucho sebou nese i obrovské problémy na frontě druhé - v zemědělství. V důsledku změny klimatu dochází k dřívějšímu probuzení života rostlin. Rostliny tak ožívají už v březnu a následně podlehnou zničení díky dubnovým mrazům. A bude hůř…

Foto: klimatickazmena.cz

2. scénář - Geomagnetická bouře

Celá západní civilizace stojí na elektřině. Ale nalejme si čistého piva - o elektřinu můžeme úplně jednoduše přijít. Z historie víme, že taková geomagnetická bouře už tady byla. V září roku 1859 dokázala vyzkratovat celou telegrafní síť v Severní Americe a Evropě. Výpadek sítě trval celé dva dny.

O aktuálnosti apokalypsy svědčí i pozorování geomagnetické bouře o stejné velikosti jako v 19. století v roce 2012. Jan Lukačevič, vědec z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd, odhaduje, že náprava této bouře na Zemi by trvala až 4 roky, což by dost možná vedlo ke konci nejen západní civilizace a České republiky, ale civilizace obecně. Útěchou nám budiž, že pokud tato bouře nastane, budeme mít možnost u ní sledovat polární záři přímo z gauče.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

3. Scénář - Populismem k totalitě?

Nejskloňovanějším souslovím současné doby je zcela jistě termín Fake News a na něj navázaný termín populismus. Fake news samy o sobě v sebevědomé společnosti neznamenají riziko. Ve společnosti české, rozdělené na dva tábory, však mohou tyto zprávy při populistickém zneužití otevřít pomalými kroky brány k totalitě.

Není tedy divu, že se ozývají hlasy přirovnávající současnou situaci k 30. létům v Německu a nástupu nacismu k moci. Není lákavé pro autora antiutopických románů představit si, že slušní lidé vedeni myšlenkou vlastenectví, vyhrají volby? Následně si vygenerují, koho zabanovali na Facebooku a plížívými kroky zajistí perzekuci těchto občanů. Holt máme mezi sebou velkého a technologicky vyspělého bratra. Ten se zatím skrývá za takovou tou menší českou malostí....

klimatické změny - ilustrační foto
life
10 států, ve kterých nejpravděpodobněji přežijete klimatickou změnu
5. 6. 2018
2 minuty o katastrofách

Kterého scénáře se nejvíce bojíte vy? Sucha? Bouře? Nebo populismu? A kdybyste náhodou uvažovali o emigraci, zde je seznam 10 nejvhodnějších zemí…

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější