Letní filmová škola - intro

Filmovka za rohem: Co nás čeká letos v Hradišti?

Už za pár dní to vypukne! Co? No přece tradiční uherskohradišťská Filmovka! Oblíbený festival nejen pro studenty má co nabídnout i letos.

Už po čtyřiačtyřicáté se fanoušci filmu, kultury a dobré zábavy mohou vydat na slunnou jižní Moravu. Na přelomu července a srpna se tam totiž uskuteční Letní filmová škola, tradiční nesoutěžní přehlídka tuzemských i světových filmových hitů. Na co se můžeme těšit letos?

Zvrácenosti i legendy

Než se k nám snad koncem roku dostane očekávaná novinka kontroverzního filmaře Larse von Triera, uvidíme v Hradišti jeho retrospektivu včetně doprovodného programu. Pokud jste na velkém plátně ještě neviděli Dogville či Nymfomanku, měli byste to napravit.

Stejnou natěšenost filmoví fandové budou zažívat i u tradiční sekce nabízející němé filmy s živou hudbou. Letos se zaměří na tvorbu slavného německého režiséra Fridricha Wilhelma Murnaua, který především ve 20. letech minulého století představil řadu legendárních snímků. S živým hudebním doprovodem si to nebude chtít nechat ujít snad nikdo.

Letní filmová škola Uherské Hradiště
life
7 věcí, které zažiješ (jen) na letošní filmovce
8. 7. 2018
2 minuty o fesťáku v Hradišti

Hlavní hvězdou letošního festivalu bude britský režisér Mike Leigh, který patří mezi nejoceňovanější kontinentální tvůrce. Během své bohaté kariéry objevil pro filmové plátno třeba Garyho Oldmana či Tima Rotha. Pokud jeho filmografii důkladně neznáte, na letošní Filmovce budete mít ideální příležitost si vzdělání doplnit. A totéž platí i pro hereckou legendu Ivu Janžurovou, jež bude také patřit mezi letošní oceněné.

Milníky století

Ani sté výročí vzniku Československa samozřejmě nebude opomenuto. Jedna sekce bude věnována zkoumání naší národní identity, tentokrát se zaměřením na tuzemské hrdinství, či naopak padoušství. V letním kině zase uvidíte významné kousky dvanácti režisérských velikánů v čele s Jiřím Menzelem, Věrou Chytilovou či Janem Švankmajerem. Samé lahůdky!

A na své si přijdou i sportovní nadšenci díky povedenému dokumentu The Nagano Tapes, vzpomínajícího na dvacet let staré olympijské vítězství našich zlatých hochů. A to přímo v kunovickém Leteckém muzeu, kde odpočívá letadlo, které tenkrát dopravilo naše hokejisty domů! Tohle bude neopakovatelný zážitek…

Palachova premiéra

Světovou premiéru si zde odbyde i snímek Jan Palach od protřelého režiséra historických témat Roberta Sedláčka. V běžných kinech uvidíme rekonstrukci smutné události až od symbolického data 21. srpna, diváci Filmovky však budou moci zhodnotit očekávanou novinku v předstihu.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Jejich hlasování také rozhodne i o tom, který ze tří nabízených snímků od Asociace českých filmových klubů půjde do širší distribuce kin.

I hudba a divadlo

Jestliže rádi zapaříte i bez filmů, o zábavu se pro vás postarají třeba koncerty Davida Kollera a Barbory Polákové. Ani k nim nebudete potřebovat festivalovou akreditaci, jsou totiž přístupné zdarma. Divadelní fandy zase uspokojí dvojice představení populárního souboru Cirk La Putyka. Inu, vybere si opravdu každý, takže se neostýchejte kroužkovat v kalendáři 27. červenec a uvidíme se v Hradišti!

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější