ProStredoskolaky.cz

Pokorní šikulkové, nebo namyšlení puberťáci? I středoškoláci mají svůj TED Talks

Někteří středoškoláci neomezují svůj život jen na vysedávání ve škole. Místo toho se hned po základce pouští do plnění životních snů.

"Projekt ProStředoškoláky jsme založili ve třetím ročníku na střední škole. Účastnili jsme se tehdy řady mimoškolních aktivit, ale z našeho gymnázia jsme byli skoro jediní. Chtěli jsme s tím něco dělat. Tak jsme založili webové stránky, kde jsme začali informovat o různých mimoškolních aktivitách. Postupem času vznikla soutěž Středoškolák roku, na níž jsme začali oceňovat mimořádně aktivní středoškoláky," vysvětluje Filip Ibl, jeden ze zakladatelů projektu.

Tak vlastně vznikla i konference Free Spirit. Na ní před širokým publikem přednášejí nejenom finalisté soutěže Středoškolák roku, ale i další mladé úspěšné osobnosti. Za čtyři roky trvání soutěže tak vznikla velmi zajímavá komunita, která má široké veřejnosti rozhodně co předat.

Jak se taková akce pořádá?

Tým kolem projektu tvoří 12 středoškoláků nebo vysokoškoláků. Čtyři z nich pracují především na koordinaci, Free Spirit má na starost polovina týmu. Nejvíc času týmu zabere soutěž, na konferenci pracují dva měsíce. A je to skoro veškerá výplň jejich volného času. Už od prosince pak začíná fundraising a od ledna opět začne znovu celý kolotoč kolem pořádání Středoškoláka roku.

Konference pěkně ocípá. Každou čtvrt hodinu se na pódiu vystřídá osm současných nebo bývalých středoškoláků. Paleta oborů, ve kterých i přes překážky uspěli, je široká. O své zkušenosti se tu dělí podnikatelé, vědci, muzikanti i vedoucích společenských projektů. Promluví ale i speciální hosté.

"Rádi bychom se dostali ještě více do povědomí českých škol a hlavně středoškoláků. Každý rok bojujeme s odchodem maturantů na vysokou a musíme proto neustále pracovat na dostatečné popularitě mezi novými studenty. Možná už příští rok bychom chtěli zorganizovat vícedenní mezinárodní konferenci pro všechny aktivní středoškoláky," popisuje cíle do budoucna Filip.

Nejenom pro geniální středoškoláky

Na konferenci bychom vás, i když nejste středoškolák, hned poslali ze dvou důvodů. "Vidět, co všechno se dá dokázat už na střední škole, vás doopravdy inspiruje a motivuje do další práce. Nutno dodat, že v první chvíli budete spíš naštvaní na to, že jste nevěděli o těch všech možnostech, které na střední existují. Navíc uvidíte, že to s dnešní mládeží není tak černobílé, jak se říká. Je opravdu radost vidět na jednom místě šikovné mladé lidi, kteří jsou už teď špičkami ve svém oboru a chtějí měnit svět k lepšímu," říká Filip.

Druhým důvodem, proč na Free Spirit jít, je možnost navázat tu cenné kontakty. Nemusí mezi sebou totiž spolupracovat jenom soutěžící. Pokud se vám někdo z přednášejících bude líbit a rádi byste s ním zkusili spolupracovat, dejte o tom vědět prostredoskolaky.cz a zkuste se s dotyčným spojit. Na konferenci navíc chodí i úspěšní finalisté, které tu hledají nové šikovné talenty.

Pokorní šikulkové, nebo namyšlení puberťáci?

S o poznání staršími, na slovo vzatými špičkami svých oborů občas není řeč a jejich úspěch jim stoupl do hlavy. Ale není to s úspěšnou omladinou, které ještě ani neskončila puberta, ještě horší? Jak se mohou s firmou založenou už na střední koukat na někoho, jako jste, vy? Na někoho, kdo ještě na výšce hledá sám sebe a má zatím jen plnou hlavu nápadů?

Filip nás uklidnil: "Jsou to velmi pokorní lidé, kteří si nepotřebují před ostatními nic dokazovat. Každý rok pravidelně pořádáme víkend pro top 25 finalistů soutěže, kde se je snažíme více poznat a vždy se setkáme sice s velmi různorodou skupinkou lidí, kteří však mají velkou motivaci se stále zdokonalovat, a proto i naslouchat ostatním."

Jan Sláma mladý podnikatel
work
Náctiletý podnikatel Sláma: Mé cestě za úspěchem chybí už jen pád na dno
17. 12. 2017
5 minut inspirace

Příběh jako z amerického filmu

"Vítěz ročníku 2017 Honza Sláma kromě toho, že podniká snad už od 12 let a nechal se kvůli tomu soudně zplnoletnit, rozjel projekt, který bojuje proti šikaně na školách Nenech to být. Místo toho, aby po střední škole zamířil na vysokou, se ještě s několika dalšími kolegy vydal do USA, kde se snažili s projektem prosadit. Odvaha nejen jeho, ale i dalších středoškoláků, je velká a nebojí se do projektů jít i přesto, že jim třeba ještě ani mnohdy nebylo osmnáct let," popisuje Filip.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější