Jenom holky uvodni

Páteční bizár: v polské vesnici se přestali rodit muži

Polsko je známé pro ledacos. Moc tam nemají rádi homosexuály, věřící jsou tu v převaze a Čechům tam přezdívají Pepíci. Malá vesnička kousek od českých hranic ale plní weby předních světových médií z jiného důvodu. Je tu totiž několikaletý nedostatek dětí mužského pohlaví.

Deset let bez muže

V malebné vísce s poeticko-polským názvem Miejsce Odrzanskie žije jen něco málo přes 300 obyvatel. Od roku 2010 se zde z celkového počtu 12 dětí ale nenarodil ani jeden chlapec. A ženy tu tak postupně začaly zastávat skoro všechnu práci, obstarávání kulturního vyžití i dobrovolné hasičstvo.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Překlad tweetu: Ženy jako hasičky, ministrantky, traktoristky i jako správkyně vesnice - tak to vypadá v #MiejsceOdrzańskie. Poslední chlapec se zde se narodil téměř před 10 let. I když obec už chystá dary, zatím to na chlapce ve vesnici nevypadá.

Starosta se stará

Situace trápí i místního starostu Rajmunda Frischka (asi vás nepřekvapí, že je zároveň otcem dvou dcer), který rodině nově narozeného dítěte mužského pohlaví dokonce nabídl symbolickou odměnu. "V médiích se o nás dost mluvilo, takže jsem chvíli uvažoval o tom, že po prvním narozeném chlapci pojmenujeme ulici," řekl pro the New York Times. "Určitě ale dostane i nějaký pěkný dárek a dokonce zasadíme dub a pojmenujeme ho po něm," dodal newyorským Timesům.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Pro média zajímavé, ale statisticky bezvýznamné

Statistik Craig Anderson z University v Glasgow mediální pozornost nechápe. Ve své stati pro vědecký časopis The Conversation píše, že pravděpodobnost, že se v nějakém městě někde na světě narodí 12 dětí stejného pohlaví za sebou je poměrně vysoká a děje se frekventovaně, jen se jí nedostává takové mediální pozornosti. "Databáze GeoNames je online databáze, která obsahuje podrobnosti o každém městě na světě s populací větší než 500 obyvatel, a dle této databáze existuje na celé planetě téměř 200 000 takových míst." píše ve své stati. 

Brali byste vesnice bez mužů? Nebo naopak bez žen? Dejte vědět do komentů…

https://www.iflscience.com/editors-blog/a-polish-village-has-only-had-baby-girls-in-

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější