Studenta - prosinec, cover, Plzeň

Jak se kreslí Studenta

Konec roku bývá časem pro bilancování, a navzdory tomu, že v rámci toho akademického jsme teprve v půlce, stejně se v prosinci sluší ohlédnout se za tím, co jsme tenhle semestr zvládli. Dali jsme dohromady tři tematicky docela slušně natřískaná čísla, přinesli jsme vám zajímavé rozhovory a speciály, a hlavně – ukázali jsme vám, jak moc Studentě sluší ilustrace. Je proto načase nechat vás nahlédnout i trochu pod pokličku toho, jak ilustrace vznikaly, a zejména kdo za nimi stojí.

Začněme Petrem Šroubkem, který dal pro naše říjnové vydání dohromady krásnou "two-face" ilustraci na téma Temná strana úspěchu a v listopadu nám nakreslil slečnu závislačku na obálku, virtuálního kluka do tématu a praskající start-upovou bublinu do kariéry. "Práce pro Studentu mě hodně bavila, v každé ilustraci bylo potřeba navodit určitou atmosféru, a to byla výzva," říká Petr. Pracovalo se ale ve stylu, se kterým neměl moc zkušeností, tak se s tím občas docela pral. "Michael mi ale hodně pomohl. Vždycky dával konstruktivní kritiku, a i když je kritika jako taková někdy nepříjemná, tak naopak člověku hodně dá. Pomáhal mi vlastně úplně se vším, poradil techniky, dával rady. Moc si jeho spolupráce vážím."

Petr Šroubek

Petr studuje Informační management na Univerzitě v Hradci Králové a ve volném čase se věnuje kreslení, malování, ilustrování, a to především v digitální podobě. Právě u nás ve Studentě dostal svou první větší příležitost ukázat, co umí, konkrétně v říjnovém a listopadovém vydání.

Petrovi i Adéle, o které si přečtete dál, s ilustracemi pomáhal komiksový ilustrátor, zakladatel studia profiKOMIKS a mentor Michael Petrus, kterého jsme poznali o prázdninách a jeho nadšení do spolupráce s námi nás hodně oslovilo. Michal je skvělý mentor a strašně fajn člověk, který byl naším mladým ilustrátorům k dispozici kolikrát i z druhé strany světa.

Mentoring (nejen) umělců

A co pro Petra s Adélou vlastně dělal? "Mentoring kultivace stylu a kresby samotné je v podstatě jádrem mojí práce i v ilustrátorském studiu profiKOMIKS, které jsem zakládal. Víceméně jde o to, podívat se na potenciální vady a chyby, které může méně zkušený ilustrátor udělat v kreslení anatomie, kompozice, perspektivy, teorii barev a dalších prvků, které dohromady složí kvalitní dílo," vysvětlil nám. "Zcela zásadní je také pomoci ilustrátorovi správně uchopit zadání a vytvořit motiv ilustrace či komiksu tak, aby plnil účel, pro který se tvoří. Za téměř deset let mé ilustrátorské praxe vím, co funguje a co jaký projekt vyžaduje."

Michael Petrus

Michael je komiksový kreslíř, ilustrátor a kreativní mentor. Kreativcům na volné noze pomáhá s podnikatelskými dovednostmi, které získal díky svému ilustrátorskému studiu profiKOMIKS. Nám ve Studentě pomáhá s mentoringem mladých nadějných ilustrátorů, kteří se od začátku semestru podílejí na grafické tvorbě magazínu.

Foto: Studenta

Kromě Petra pomáhal Michael i Adéle Miklíkové, která nám pro prosincové vydání nakreslila krásné kreativní hobbyisty na obálku, materiální vs. nemateriální generaci pro hlavní téma a kolo štěstí při výběru toho, co je nutné pro kariéru. Kromě toho kreslila i druhou obálku pro Plzeň - kdo jste z Plzně, víte, co myslíme, a kdo nejste, nezoufejte, pochlubíme se s ní rozhodně i on-line. :)

"Možnost ilustrovat časopis mě nadchla, navíc když šlo o časopis pro mladé lidi, kteří mají stejné studentské trable jako já. Taky jsem chtěla vyzkoušet, jakým způsobem dokážu zpracovat představy tvůrců článků tak, aby byli spokojení," říká Adéla. "Zpětně musím říci, že přestože to bylo hlavně časově náročné - holt denní studium fyziky není legrace ani na magistrovi - tak to byla úžasná zkušenost."

Stejně jako Petrovi, i Adéle přišla Michaelova pomoc vhod. "Michael je profesionál s velmi dobrým odhadem na to, kde by mohl vzniknout zádrhel," podotýká Adéla. "Spolupráce s ním mi hodně pomohla a posunula mě dál."

Adéla Miklíková

Adéla studuje teoretickou fyziku v Brně na Masarykově univerzitě a k tomu se živí jako ilustrátorka na volné noze. Při tvorbě je pro ni důležitá nápaditost, preciznost a přehlednost. U nás ve Studentě debutovala v prosincovém vydání.

Foto: Bronislav Bažant

A co vy na to, jaká ilustrace se vám nejvíc líbila? Dejte nám vědět na redakce@studenta.cz nebo na náš facebookový profil Studenta.cz :)

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější