veřejnoprávní média - foto

#komentář: Nás nevyhubíte. Rozhodnutí studovat žurnalistiku je důležitější než dříve

V poslední době se rozmohl takový nešvar - politici uráží a snaží se zdiskreditovat seriózní novináře. Často ke svým výrokům nemají věrohodné podklady, ale vyzývají, abychom určitým médiím nevěřili. Novináři se tedy musí vybavit hroší kůží, aby tyto útoky snesli. Ovšem co když tato nepřízeň doby odradí potenciální studenty mediálních oborů?

"České novináře se zatím vyhubit nepodařilo," glosoval český prezident Miloš Zeman. Jeho nesouhlas s médii a ostré vystupování proti nim je veřejně známé. Avšak i prezident má několik věrných novinářů, například Jaromíra Soukupa z TV Barrandov, který nechyběl ani při Zemanově již druhém zvolení do úřadu. Těmto novinářům bezmezně věří, ostatní pokládá za "pitomce, hnůj a fekálie". Kritiku médií si Zeman neodpustil ani při své inauguraci, která se konala pár dní po vraždě slovenského novináře Jána Kuciaka. A co více, často vyzývá, abychom novinářům nevěřili. Za neobjektivní považuje mimo jiné veřejnoprávní Českou televizi.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

V tomto ohledu si rozumí s českým premiérem Andrejem Babišem. Ten vlastní mediální dům Mafra, pod který spadají především Mladá fronta Dnes, Lidové noviny či rádio Impuls (a nově i volnočasové časopisy z Bauer Media). Pro něj jsou média tedy rozdělena na ta, co "mu jdou na ruku" (jeho vlastní) a ta, která ne. Do té druhé skupiny patří například mediální dům Economia, Česká televize či Seznam Zprávy. Po druhém kole prezidentských voleb Babiš odmítl odpovědět na otázku redaktorky DVTV Emmy Smetany, a navíc urazil její rodinu. Přestože se následně omluvil, stále zde zůstává aktuální fenomén, že si polici mohou o novinářích říkat, co chtějí (jak si na tom stojí Andrej Babiš podle projektu Demagog.cz?).

Reportérka DVTV Emma Smetana položila několik otázek premiérovi v demisi Andreji Babišovi. | Video: DVTV |  02:06

Z úst mnohých politiků se dnes obecně ozývají nesouhlasné výroky proti médiím, což je poměrně nešťastné v době po zmíněné vraždě Jána Kuciaka, atentátu na maltskou novinářku Daphne Caruanu Galizii či nyní velmi aktuální vraždě bulharské novinářky Viktorie Marinové, která psala o korupci v zemi. Skoro to působí, jako by se politici chtěli připojit na stranu atentátníků. Nenažene to tedy strach studentům, kteří by se chtěli stát novináři?

Foto: Hana Grohová

Možná. Někteří si mohou říkat: nestane se mi to samé? Nebudu muset snášet urážky nebo i něco horšího? Zvládnu to? Objevuje se tedy důvod, který by mohl některé přimět k přehodnocení výběru studia žurnalistiky.

Ale ve stejnou chvíli vzniká mnoho dalších důvodu, proč se novinářem stát. Jelikož politici se snaží svým chováním zdiskreditovat seriózní média a poskytnout více prostoru těm alternativním, je důležitější než kdy dříve, snažit se jim tento záměr překazit. Bez kvalitních médií stojících na kvalitních novinářích, kteří poskytují pravdivé informace a dodržují etické zásady, totiž nemůže fungovat demokracie. Ale platí to i naopak. Z tohoto důvodu je důležitá role "hlídacího psa demokracie". Je nutné hledat, pečlivě ověřovat a zdrojovat fakta a podávat zprávy o jednání politiků, které by mohlo porušovat jak naše národní, tak evropské zásady.

Čím více budeme mít schopných novinářů, tím lépe. Konají totiž nesmírně důležitou práci. Pokud se novinářem stát chcete, rozhodně do toho jděte.

Nenechte se odradit tím, když vás prezident Zeman označí za "blbouna nejapného".

Buďte ostražití, vyhledávejte informace a pište o nich.

A určitě se nebojte. Společnost vás totiž právě teď potřebuje ještě víc.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější