ilustrační - muž

Má vůbec smysl dávat si novoroční předsevzetí?

Novoroční předsevzetí jsou už léta součástí oslav začátku nového roku. Po bouchnutí šampaňského a ohňostroji začínáme v ranní kocovině zpytovávat svědomí a rozhodneme se změnit svoje „horší“ já k lepšímu. Předsevzetí, která si stanovíme, ale kolikrát nedokážeme splnit a z plánovaného fitness centra se vracíme zpátky do gaučové polohy. Má smysl si novoroční předsevzetí dávat?

Začátek nového roku, stejně jako každý jiný začátek, láká ke změnám. Zatímco do nové práce změníme například účes nebo dress code, 1. leden přímo vybízí ke změnám našeho vlastního já. Kuřáci se ze dne na den chtějí stát nekuřáky a fitness centra na začátku ledna mají zaplněné všechny běhací pásy. Tato předsevzetí ale obvykle končí stejně rychle, jako impulsivně začala.

motivace
work
Tak trochu jiné předsevzetí: Boj za lepší společnost
2. 1. 2019
3 minuty o novoroční změně

Podle britské studie z roku 2014 je úspěch pouze u 12 % lidí. Američané mají úspěšnost pouhých 10 %. Důvodů je hned několik. Lidé si stavují příliš velké a nerealistické cíle a fakt, že změny odkládají až na začátek roku, dokazuje, že na to nejsou připraveni a nechtějí na změně pracovat.

A co na to odborníci? 

Psycholog Dalibor Špok novoroční předsevzetí nezavrhuje, ale poukazuje na fenomén vyčerpání vůle. Tvrdí, že zavádění nových životních návyků vyžaduje velké množství naší vůle. Pokud ji investujeme do více velký změn (jako je například zbavování se návyků), dojde k jejímu vyčerpání. Proto doporučuje dát si pouze jedno předsevzetí a to aktivně zrealizovat. A až poté se pustit do dalšího.

Na omezený zdroj naší vůle poukazuje i psycholog Dan Ariely. "Musíme se smířit s tím, že máme omezené množství pevné vůle a s tímto prostředkem je potřeba hospodařit šetrně," píše ve své knize Jak drahá je naše nepoctivost. Podle výzkumu ohledně pevné vůle bylo prokázáno, že funguje jako vyčerpatelný zdroj, proto se u novoročních předsevzetí nemůžeme spolehnout pouze na ni.

Technologie pomůžou

cestování
life
15 aplikací, které přibalit na cestu
2. 8. 2018
3 minuty cestovatelských fíglů

K plnění našich cílů, zejména těch zaměřených na sport a stravování, nám dnes mohou pomoci zejména mobilní aplikace, kde můžeme sledovat přesný postup, který nás pomocí plnění milníků motivuje v pokračování. Existují ale i aplikace jako je QuitNow!, která pomáhá kuřákům zbavit se jejich zlozvyku. Je založena na indikátorech Světové zdravotnické organizace a na základě milníků ukazuje, jak a čím se zlepšuje zdravotní stav. Aplikace My Water Balance je zase vhodná pro ty, kteří se s novým rokem rozhodli správně hydratovat svoje tělo.

Neexistuje ale aplikace, která nás donutí své novoroční předsevzetí poctivě plnit - takže je pouze na nás, jestli se statistiky úspěšnosti v dalších letech zvýší. Důležité je myslet na to, že nikdy není pozdě na změnu a s jejich plněním můžeme začít i v květnu (a ne až 1. ledna 2020).

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější