motivace

Tak trochu jiné předsevzetí: Boj za lepší společnost

Kdo z nás si alespoň jednou za život nepoložil otázku, jak snadnější by život byl, kdybychom si pomáhali. A byli k sobě vstřícní. Přinejmenším by i stačilo, abychom snížili svou míru nepříjemnosti a nevraždili se nenávistnými pohledy. Že sníme o nemožném? Ne tak docela. Záleží totiž jen a jen na nás, na každém členovi, jakým směrem se naše společnost bude ubírat.

It‘s your turn

Nálada ve společnosti do značné míry závisí jak na socioekonomických podmínkách dané země, tak na současné politice a jejích představitelích. Ponechme ovšem tento fakt stranou. Přestaňme na chvilku ukazovat prstem na druhé a zamysleme se nad tím, jestli náhodou klíč ke dveřím do lepšího světa neleží v našich rukách. Jak uvádí server Quora: "Zdokonalení společnosti totiž nezačíná nikde jinde než u lidí samotných."

Pracujte na sobě. Kdo jiný, než spokojená osoba s pozitivní myslí, může přitahovat pozornost druhých? Pouze osobnosti bývají napodobovány. Jednoduše řečeno: Staňte se vzorem, a to tím nejlepším. Nakažte všechny okolo sebe skvělou náladou a optimismem. Pocitem, že vše je naprosto perfektní. Buďte někým, koho rádi uvidíte, i když se zrovna neupravení a v depresích budete cpát zmrzlinou. Protože příchod někoho takového by znamenal jediné - zlepšení i sebehorší nálady.

rovnováha
life
Co všechno zvládneme sami? 3 kroky k rovnováze
17. 4. 2018
2 minuty sebeuvědomění

Buďte velkorysí. Slovo, jehož význam je pro mnoho z nás záhadou. Avšak při drobném průzkumu internetu se dozvíme, že velkorysý člověk se projevuje například ochotou rozdávat ze svého, přehlížet cizí chyby a slabosti. Potřebuje toto komentář? Snad pouze podoktnout, že se od vás neočekává převedení veškerých úspor nadacím. Hádám, že studentské účty by je stejně příliš nepotěšily. Ale jsou to nejčastěji právě drobnosti, které umí proměnit den, a to v nejkladnějším slova smyslu.

Buďte vděční. Na druhé straně pomyslné mince se neskrývá nic jiného než vděčnost. Ta je nesmírně důležitá jak vůči vašemu velkorysému okolí, tak ve vašich osobních životech. Psychologické studie dokazují, že vděční lidé vykazují dlouhodobě vyšší míru spokojenosti než nevděčníci. A výhodou je, že i tento přístup se dá naučit a poté šířit dál.

Foto: Unsplash.com

Rozdávejte úsměvy, skládejte komplimenty. Ale vážně. Zkusili jste někdy spolužačce říct, jak moc jí to sluší? Nebo poděkovat rodičům za to, jak skvělí jsou? Že je to na vás příliš? Tak máte možnost vyzkoušet například úsměv věnovaný prodavačce. Věřte, že mezi tisíci vzteklými zákazníky budete raritou.

čtení - ilustrační foto
work
Pět knih, které vám zlepší time-management i výsledky
29. 3. 2018
2 minuty knižní inspirace

Chovejte se prosociálně. Definice prosociálního jednání říká, že jde o širokou škálu projevů, jimž je společné pomáhání druhým, přinášení radosti a užitku. Často bývá spojováno s altruismem. Pojem, pod kterým si lze představit osobu, jenž by se pro druhé mohla roztrhat. Potřebuje být ku prospěchu ostatním, i kdyby to mělo být na úkor sebe sama. Proto si dávejte pozor, aby druzí nezačali vašich ctností zneužívat. Aneb nic se nemá přehánět.

Nic neočekávejte. Nejdůležitější pravidlo. Bez něhož neobejdete. Jakmile budete předpokládat, že ostatní zvolí totožný přístup jako vy, nedostaví se nic jiného než zklamání. Musíte si uvědomit, že výše zmíněné kroky neděláte pouze pro ostatní, nýbrž i pro sebe. Zřeknutí se všeho negativního je totiž k nezaplacení.

Foto: Unsplash.com

A rozhodně se neřiďte argumentem: Jeden člověk nic nezmění. I kdyby se vám zadařilo zlepšit den jediné osobě, vaše úsilí není marné. Změnili jste náladu někomu konkrétnímu. Jen tak dál!

A co ve světě

Kde jinde čerpat inspiraci než v zemích, kde dle studií OSN žijí ti nejspokojenější lidé? Správně, ve Skandinávii. Studie dochází ke svým závěrům na základě ukazatelů HDP, průměrné délky života či míry bezpečnosti, avšak nesmíme zapomínat, že Skandinávci mají své recepty na štěstí, a to třeba dánské hygge a švédské lagom.

hygge - ilustrační foto
life
Hygge: Útulnost s proslulým názvem. Nový fenomén?
15. 2. 2018
3 minuty ke štěstí

Slova, která představují více, než bychom očekávali. Vyjadřují typický životní styl. Ten kromě užívání si přítomného okamžiku a nehromadění zbytečných věcí zahrnuje i pospolitost a laskavé chování vůči ostatním. Jako jeden z nástrojů k dosažení spokojeného života má sloužit právě zpříjemňování dnů druhým.

Ať už je váš názor jakýkoliv, skládání komplimentů, děkování (aniž by to bylo nutné) či nápomocná ruka dokážou divy.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější