minimalismus

Materialisté a ti druzí. Jak se žije minimalisticky?

Čím víc máme, tím víc chceme. Lepší značky, hezčí kousky, dražší vychytávky. Tak funguje konzumní styl života, na který západní svět pozvolna dojíždí. Kdo nemá a ani mít nechce, je hipík. Nebo minimalista. Anebo žije frugal. Jejich základem je totiž neutrácet bezhlavě, ale naopak peníze vynakládat s rozvahou. A zatímco jejich vyznavači je označují za cestu ke spokojenějšímu životu, pro jiné jsou extrémem, nad kterým kroutí hlavou.

"Podle mě tyto životní styly vznikly na základě obřího nadkonzumu, který se v západní společnosti objevil. Když se podíváme na Spojené státy americké, tak tam je zájem o minimalismus daleko větší než například u nás. Je to způsobeno tím, že USA je bohatší, a tamější konzumní zvyky zkrátka najednou překonaly určitou snesitelnou hranici a spoustě lidí začaly vadit," říká Alvin Korčák, autor blogu Minimalisticky.cz. "V USA rapidně roste například byznys s osobními sklady. V České republice to tak silné není, ale začíná se to tu už taky objevovat, protože se po téměř třiceti letech od revoluce dostáváme do bodu, kdy nesmyslně nadkonzumujeme a nakupujeme věci pro život a spokojenost absolutně nepotřebné."

Mladá generace by na tom logicky měla být nejhůř - na rozdíl od svých rodičů a prarodičů, kteří vyrůstali a žili v totalitním režimu, kde se fronta stála absolutně na všechno, mají všeho dostatek. Když někdo o mileniálech píše, zpravidla tohle nezapomíná dodat - mají všechno, a přece si toho neváží, nevděčná generace. Jenomže! Pravdou je přesný opak. To, že máme všeho dost, neznamená, že toho musíme mít přespříliš.

"Myslím, že mladí si daleko více než přechozí generace uvědomují, že není nutné tak zuřivě nadkonzumovat k tomu, aby člověk mohl žít kvalitně a spokojeně," podotýká Alvin. "Často se také mluví o tom, že naše generace dává přednost hodnotám před materiálními věcmi a i to s minimalismem dost souvisí." Minimalismus a frugal si jsou v něčem dost podobné - jejich vyznavači například nenakupují impulzivně. V mnohém se ale také liší.

Když je méně více

Minimalismus už pronikl prakticky do všech oblastí lidského života. "Zkusím to vysvětlit minimalisticky - mít méně věcí, ale žít kvalitnější a naplněnější život. A jako doplnění - nejen méně věcí mít, ale i méně jich chtít," odpovídá nám Alvin na otázku, co pro něj tento životní styl znamená. Prostě méně je více.

Slečna ve skoku
life
#zPERAblogera: Jak jsem omezila svůj šatník na 25 kousků oblečení
4. 4. 2018
2 minutky o módě

Ti, kteří se stejně jako on rozhodnou jít touto cestou, začínají většinou u šatníku. Skříň přetékající nenošeným oblečením je vyměněna například za capsule wardrobe, tedy minimalistický šatník obsahující základní jednoduše kombinovatelné a nadčasové kousky, u kterých kvalita převládá nad kvantitou.

Po pořádku ve skříni přichází na řadu očista celého domova. Schraňujeme totiž celou řadu zbytečností, které jen leží na dně krabic ukrytých všude možně, nebo se nám dostávají do ruky jen během utíraní prachu. Ale vyhodit je nemůžeme, že jo, to by byla škoda. A už se to kupí… Martina Sumbalová na svém blogu Reduca.cz zmiňuje pravidlo 90/90, což je docela chytrá zásada.

Říká, že pokud máte v ruce nějakou věc a váháte, zda si ji nechat, nebo ne, máte si položit dvě otázky:

1. Použili jste ji v předchozích devadesáti dnech?
2. A plánujete ji v následujících devadesáti dnech použít?

Pokud jste na obě otázky odpověděli ne, je na čase poslat ji dál.

Více přemýšlení, méně "socek"

Minimalisté si nezjednodušují pouze obytný prostor, ve kterém žijí, ale svůj život celkově. Chtějí totiž mít víc času na svou rodinu, přátele a na aktivity, které je činí šťastnými. Často tak například omezují dobu strávenou na sociálních sítích nebo podrobněji přemýšlejí o svých prioritách. Univerzální způsob, jak žít minimalisticky, vám ale neporadí, protože každému vyhovuje něco jiného.

Foto: Unsplash.com

Jednou z chyb, které můžete udělat, je chtít se ze dne na den stát minimalistou ve všech oblastech svého života. Tak to totiž nefunguje. Nezapomínejte, že i cesta je cíl, a další kroky dělejte až ve chvíli, kdy na ně budete opravdu připraveni. Můžete zkusit například třicetidenní minimalistickou výzvu nebo si říct, že každý týden dáte sbohem jedné nepotřebné věci.

Šetření na lepší zítřky

Každý z nás někdy šetřil, protože si chtěl třeba pořádně užít léto nebo pořídit nový telefon. Frugal, to je ale úplně jiný level šetření, je to takový řekněme šetřivý lifestyle. Frugalisté totiž dlouhodobě snižují svoje životní náklady na minimum tak, aby neutratili ani jedinou korunu nazbyt. Jsou zběhlí ve slevách, které mnohdy rozhodují i o tom, co budou daný týden jíst, ve využívání slevových kuponů a celkově ve způsobech, jak a kde ušetřit. Všechny svoje příjmy a výdaje si podrobně zaznamenávají a následně vyhodnocují. Znají nejrůznější tipy na DIY (tj. udělej si sám) a také se snaží, aby všechno dostatečně využili, proto například doporučují vodu z vany nevypouštět, ale použít ji na splachování záchodu apod.

Spousta frugalistů jezdí do školy a do práce na kole nebo chodí pěšky a odpustí si různé pro nás naprosto běžné věci, které se v jejich očích stávají zbytečně nákladnými - do restaurací a kaváren např. chodí jen výjimečně, nepotřebují vlastnit nejmodernější trendy oblečení a také přestávají kouřit.

A proč tak extrémně šetří? Většinou na nějaký velký a důležitý cíl. Někdo z nich chce třeba jednou procestovat svět, jiní ale chtějí třeba do důchodu už ve čtyřiceti, což nezní úplně špatně. I frugal ale můžete přehnat. Někdo se sice chlubí cestováním po světě, ale protože kvůli tomu šetří na jídle, chrastí kostmi, a několik uživatelů Redditu například v diskuzi týkající se dat spotřeby potravin uvedlo, že ignorují všechna. A to taky není zrovna zdravý přístup.

Není to pro každého

"Světlých stránek vidím spoustu. Počínaje osobním přínosem, že má člověk více času, prostoru a někdy i peněz, přes to, že raději vyhledává kvalitu nad kvantitou, a může tak dát přednost odpovědněji vyrobeným předmětům, až po celou řadu ekologických přínosů pro celou společnost a zemi," vysvětluje Alvin Korčák výhody těchto životních stylů. Zároveň ale přiznává, že takový život není pro všechny. Nemusíte proto zoufat, že minimalismus ani frugal nejsou pro vás. I tak se jimi totiž můžete alespoň inspirovat. Třeba takový velký jarní úklid by si váš domov a vaše skříně zasloužily, nemyslíte?

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější